Malo je vjerojatno da će zločin koji je zgrozio cijeli svijet izazvati promjene zakona o kontroli oružja u SAD-u

Otac ubijene novinarke kaže da će učiniti sve da promijeni zakone o oružju

FOTO: AFP/AFP

Otac novinarke Alison Parker koju je napadač ubio za vrijeme javljanja uživo u Virginiji kaže kako će učiniti sve što je potrebno kako bi reformirao zakone o oružju. Andy Parker kaže kako će “posramiti zakonodavce” ako to bude potrebno, nakon još jednog slučaja ubojstva u SAD-u, piše Guardian.

Podsjetimo, bivši kolega ubijenih Vester Lee Flanagan ubio je Alison Parker (24) i Adama Warda (27), a nakon policijske potjere presudio je i sebi. Za Fox News Andy Parker je rekao kako želi spriječiti luđake da dobijaju oružje i natjerati zakonodavce da promjene pravila. “Zapamtite moje riječi. Ovo nije posljednje što ste čuli od mene, ovo je nešto što je nasljeđe Alison i što želim da se dogodi”, rekao je Parker govoreći o tome kako će učiniti sve što je potrebno da promijeni zakone o oružju.

U priopćenju je Andy Parker pisao i o gubitku svoje kćeri. “Barbara, Drew i ja smo otupili, devastirani smo i mislim da je moja bol nepodnošljiva”, napisao je o svojoj obitelji. “Alison je bila naše svjetlo, blistavo svjetlo koje je okrutno ugasila još jedna luda osoba s pištoljem”.

Ubijena novinarka Alison Parker
Ubijena novinarka Alison Parker AFP

Stručnjaci: teško će doći do strože kontrole oružja

Stručnjaci, međutim, kažu da se novi zakoni koji bi restriktivnije regulirali posjedovanje oružja, neće dogoditi tako brzo. Upravo suprotno, stvari su posljednjih godina otišle u suprotnom smjeru, piše Yahoo News. Odluka Vrhovnog suda iz 2008. kaže kako ustavno pravo za nošenjem oružja uključuje i pravo za posjedovanjem i nošenjem napunjenog pištolja za slučaj samoobrane.

Vlada može nametnuti neka ograničenja, poput zabrane posjedovanja oružja za osuđene kriminalce i psihičke bolesnike, te provjere prije kupnje. No, politička klima dovela je do drastičnog popuštanja kontrole oružja u posljednjih nekoliko godina, unatoč brojnim pozivima na suprotno, nakon niza masovnih pucnjava. Predsjednik Barack Obama nije uspio ograničiti prodaju vojnih pušaka niti ojačati provjere nakon što je dvadesetoro djece ubijeno u pucnjavi u Newtownu, Connecticut u osnovnoj školi u prosincu 2012.

Obamin najveći neuspjeh i frustracija

Obama je prošlog mjeseca izjavio kako je neuspjeh da donese strože zakone o oružju bio njegov najveći izvor frustracije za vrijeme boravka u uredu.

“Nismo vidjeli nikave pomake u nacionalnim zakonima o oružju u posljednjih nekoliko godina, zbog Republikanske stranke i zbog toga što je lobi industrije oružja vrlo učinkovit politički i u mobiliziranju svojih pristaša”, kaže Robert Spitzer, profesor na State University u New Yorku i autor četiri knjige o kontroli oružja.

Republikanci su blisko povezani s onima koji podržavaju pravo na oružje i čvrsto se protive Obaminim inicijativama. “Isto tako, lobi industrije oružja je bio prilično učinkovit u širenju poruke da zakoni o oružju nemaju previše veze”, kaže Spitzer.

Promjena javnog mnijenja

U istraživanja provedenima od strane Pew Reasearch Centra tijekom devedesetih i početkom 2000-ih oko trećina Amerikanaca rekla je da je važnije da zaštiti svoje pravo na oružje, nego kontrola oružja. To je skočilo na 45 posto u godinama nakon Obaminog izbora, a u srpnju je iznosilo 50 posto.

Pa ipak, 70-85 posto Amerikanaca zalaže se za provjere tko može posjedovati oružje i spriječavanje prodaje oružja psihičkim bolesnicima, te stvaranje savezne baze podataka za praćenje prodaje pištolja.

Oružje kao simbol slobode

Pištolji su također moćan simbol slobode, patriotizma i individualizma u SAD-u, kaže Jim Taylor, profesor sociologije na Sveučilištu Ohio. Oni su utkani u tkivo američkog iskustva kroz oružanu popunu protiv tiranije kraljna na granicama kroz heroje poput Davyja Crocketta.

Osim toga, oružje je uključeno u američku kulturu kroz filmove, televizijske emisije, knjige i pjesme koje se često emitiraju na radiju. “Percepcija u glavama nekih ljudi jest: to će se nastaviti događati i možda bih se i ja trebao naoružati”, kaže Taylor govoreći o učestalim napadima u SAD-u.

Ožalošćeni bivši kolege i gledatelji

Rekao je da su u obitelji bili jako bliski. “Razgovarali smo s njom svaki dan”, napisao je Parker i rekao kako je spoznaja da neće više čuti glas svoje kćeri devastirajuća.

Ubojstva su se dogodila za vrijeme izvještavanja uživo u srijedu koje se emitiralo za oko 40 tisuća gledatelja. Novinare je ubio poremećeni bivši kolega.

Dan nakon ubojstva voditelji na postaji WDBJ7 na kojoj su radili i ubijeni izražili su svoju žalost minutom šutnje u 6.45, vrijeme kada je dvojac ubijen, nakon što su prikazane fotografije njihovih kolega. “Ovog jutra obraćamo vam se teška srca”, rekla je voditeljikca Kim McBroom. “Alison Parker i Adam Ward bili su dio naše obitelji ovdje u postaji, a mnogi od vas rekli su nam da su bili i dio vaših jutra svakoga dana”