Mama troje djece: 'KBC Zagreb mog imunokompromitiranog muža nije izolirao, dobio je koronu i umro. Tražim odgovore'

Udovica iz Splita prepričala je za Provjereno događaje nakon što su njezinom suprugu transplantirane matične stanice

FOTO: Provjereno/Nova TV

Prije godinu i pol, usred lockdowna, došlo je do proboja koronavirusa na Odjelu za hematologiju KBC-a Zagreb. Tada se na tom odjelu Bernd Klaiber oporavljao od transplantacije matičnih stanica, a iako je, kao imunokompromitirana osoba, trebao biti pod strogim nadzorom u sterilnoj sobi, zarazio se. Iz bolnice su ga, još uvijek pozitivnog, otpustili, a onda mu se stanje počelo pogoršavati. U veljači 2021. je preminuo.

Kristina Klaiber još uvijek traži odgovore kako je moguće da se zaraza proširila na njezinog muža u bolnici, dok je trebao biti izoliran, u vrijeme kada se građane stalno pozivalo na oprez i na pridržavanje mjera. Želi znati tko odgovoran. “Poslao mi je poruku par dana nakon što je bio primljen u bolnicu – ‘o kakvoj ti izolaciji pričaš, tu se niti vrata ne zatvaraju”, ispričala je za emisiju Provjereno Nove TV.

“Zvuči zastrašujuće da čovjek koji ima smanjen imunitet i koji mora biti u strogoj izolaciji, da pacijenti ulaze, izlaze iz te stroge izolacije kao u tramvaju”, kazao je Josip Perić iz Hrvatske udruge za promicanje prava pacijenata.

Nije smješten u sterilnu jedinicu

Berndu Klaiberu je krajem lipnja 2020. dijagnosticiran limfom plaštenih stanica, a nakon tri doze kemoterapije, krajem studenog pozvan je na Rebro kako bi obavili transplantaciju matičnih stanica. Bolesnici poput njega obično su smješteni u sterilne jedinice koje štite pacijente od vanjskih utjecaja i potrebno je da su u jednokrevetnim sobama s vlastitim sanitarnim čvorom. Klaiber je, pak, bio smješten u sobi s drugim pacijentom koji je također čekao transplantaciju, a dijelio ih je tek paravan.

Kristini Kleiber su iz bolnice odgovorili da joj muž nije u sterilnoj jedinici jer si on i cimer “nemaju što prenijeti, jer su obojica imunokompromitirani”. Ni nakon transplantacije Kleiber nije smješten u sterilnu jedinicu, navodi njegova supruga. Kaže, sa sigurnošću zna da je na Zavodu za hematologiju ležao covid pozitivan pacijent 8. prosinca, a da je 16. prosinca saznala da je i njezin muž zaražen. Iz bolnice su joj rekli da ga je možda ona zarazila.

“A kako je licemjerno to reći, znajući da već 26., 27. studenoga znaju da im se među djelatnicima proširio covid”, rekla je Kleiber. Ona i ostatak obitelji nisu mogli posjećivati supruga koji je tada već 21 dan ležao na odjelu. Perić kaže da je došlo do proboja u bolnici. “Mislim, to je tako jednostavno i vidljivo. Bolnice u tom slučaju moraju obavijestiti javnost ako je došlo do proboja u bolnici zato što je to javni interes”, kazao je za Provjereno.

Nema odgovora na pitanja

Bernd je iz bolnice otpušten 21. prosinca 2020. dok je još uvijek bio pozitivan. U narednim danima stanje mu se pogoršavalo – 19. siječnja je hospitaliziran, a 2. veljače priključen je na respirator. Devet dana kasnije je preminuo. “Pacijent je dobio koronavirus za vrijeme pandemije. Pa mislim da je nekako normalno da čovjek pri smanjenom imunitetu mora biti pod nadzorom, a ne da mora biti pušten iz bolnice tek tako”, smatra Perić.

Kristini Klaiber iz bolnice do danas nisu ispunili zahtjeva za dokumentacijom o protokolima. “Na moje upite dobila sam odgovor da se protokoli i medicinska dokumentacija ustupa isključivo pacijentu na njegov osobni zahtjev. Budući da je u ovom slučaju pacijent preminuo mislim da imam pravo imati uvid u odluku koja je mog muža došla života”, kazala je.

Ni redakcija Provjerenog, do objave Kristinine priče, nije dobila odgovore od Ministarstva zdravstva i KBC-a Zagreb. Perić vjeruje da je došlo do pogreške u postupanju u odnosu na sigurnosti pacijenata. “Svi podaci o tim protokolima moraju biti javno dostupni”, naglasio je.

Ne namjerava odustati

Kristina Kleiber je u trenutku suprugove smrti bila osam mjeseci trudna s njihovim trećim djetetom. Kći im je tada imala dvije godine, a sin je dva dana nakon sahrane napunio godinu dana. “Možete samo zamisliti kako je izgledalo pokopati supruga, a dva dana nakon ispoštovat činjenicu da ti dijete slavi prvi rođendan i zapalit svjećice”, prisjetila se Kleiber i kazala: “Ne znam, u danu se bojim i pomisliti koliko mi nedostaje jer si ne mogu priuštiti luksuz da se raspadam, imam troje male djece, moram funkcionirati. Jedino sam što oni imaju, oni su jedino što ja imam.”

Perić je rekao kako tek treba vidjeti koliko je bilo sličnih slučajeva, da se pacijent koji je trebao biti u strogoj izolaciji zarazio, pa od posljedica preminuo. Kaže kako, nažalost, često treba proći puno godina da dođe do pravomoćne sudske presude. “I sve to stvara jednu pravnu praksu u RH koja nije dovoljno razvijena”, kazao je.

Kleiber je poručila kako ne namjerava odustati dok ne sazna tko je odgovoran. “Imam potrebu istupiti i reći što se dogodilo pa makar to meni ne donijelo apsolutno ništa – ja nemam nikakav financijski interes. Moj jedini interes je da se utvrdi odgovornost zašto moja djeca nemaju više tatu”, zaključila je.