Marić o izdašnom popustu koji je dobio u hotelu: 'Ljubaznost osoblja nikad ne propitujem'

Kaže da će rado predočiti račun Povjerenstvu za sukob interesa

FOTO: HRT

Ministar financija Zdravko Marić gostovao je u današnjem Dnevniku HRT-a. Tamo je, između ostalog, komentirao i svoj odmor na Malom Lošinju 2019. godine, kada je dobio enorman popust za ljetovanje u lošinjskom Bellevueu, koji pritom dobiva povlaštene kredite državnog HBOR-a, gdje je ministar šef Nadzornog odbora. Sve je otkrio istraživački portal Oštro.hr.

Marić je danas prvo rekao da se nije radilo o ljetovanju nego produženom odmoru. “I prošlih dana vidim određeno iskrivljavanje činjenica no dobro, neću ulaziti u prepucavanja. Radi se o činjenici da ono što je rezervirano, to je i na računu. Govorimo na neki način o konceptu unaprjeđenja, u smislu bolje kategorije sobe”, kazao je. Rekao je i da nije pitao zašto je smješten u skuplju sobu kao i da ne zna koliko je soba skuplja.

“Ljubaznost hotela i osoblja nikad ne propitujem. Račun i sve ostalo što će me Povjerenstvo za sprječavanje sukoba interesa tražiti, rado ću predočiti”, rekao je. Vjeruje da nije primio nedopušteni dar, ali je kazao da će to utvrditi povjerenstvo. “Takva vrsta boravka odnosno unaprjeđenja kategorizacije nije stvorila kod mene bilo kakvu ovisnost prema tom društvu”, zaključio je ministar.

Upozorio na kombinaciju inflacije i pada gospodarske aktivnosti

Marić je osim toga govorio i o rastućoj inflaciji rekavši da je jedan od najvećih strahova da uz nju ne zabilježimo pad gospodarske aktivnosti. Rekao je da se to odnosi na Hrvatsku ali i globalno. “Ta kombinacija inflacije i pada gospodarske aktivnosti bila bi puno teža nego što je aktualna situacija u datim okolnostima”, rekao je.

Kazao je da današnji podatak od 10,8 posto inflacije u Hrvatskoj u svibnju zapravo potvrđuje predviđanja i najavljivanja da će inflacija nastaviti ubrzavati. “Međutim u isto vrijeme naša odgovornost je s jedne strane ublažavati efekte te inflacije, s druge strane osigurati sigurnu opskrbu dobrima, a s treće strane očuvati gospodarsku aktivnost”, rekao je.

Ipak, ne vjeruje da bi inflacija mogla dovesti do značajnijeg rasta kamata na kredite. “Mislim da smo proteklih godina učinili neke dobre stvari sa smanjivanjem i obaranjem kamatnih stopa, prije svega premije rizika na kamatne stopa kako države tako kompanija i građana i dobar dio nas je, i osobno imam takvu vrstu kredita, fiksirao kamatne stope”, kazao je.

Kaže da će nove mjere ići ovisno o situaciji

Govoreći o rastu cijena energenata i hrane kazao je da su u ovakvim okolnostima sve mjere na stolu te da na stolu moraju biti. “To su takve okolnosti koje od nas iziskuju maksimalnu pozornost i djelovanje. S jedne strane imate ograničenja, s druge svjesni ste da mjere ipak nekog efekta daju. Siguran sam da nismo stavili ovaj paket mjera da bi stopa inflacije u svibnju bila i više od 10,8 posto”, rekao je.

Govoreći o uvođenju eura, kazao je da ulazimo u završnu fazu te da je pred nama isključivo tehničko-operativna priprema da što bezbolnije uđemo u euro. “i. Inflacija nema nikakve veze s procesom uvođenja eura, ali moramo učiniti sve što je u našoj moći da se zaštite potrošači i cijelo gospodarstvo od dodatnog pritiska i efekta na inflaciju zbog uvođenja eura”; kazao je.