Marka Franciškovića pustili iz istražnog zatvora da se brani sa slobode

Vijest je potvrdio njegov odvjetnik

01.12.2021., Sibenik - I veceras su se okupili na sibenskoj poljani prosvjednici protiv korona mjera. Marko Franciskovic   Photo: Dusko Jaramaz/PIXSELL
FOTO: Dusko Jaramaz/PIXSELL

Marko Francišković, koji je zbog sumnje da je javno poticao na terorizam u dva navrata u istražnom zatvoru proveo preko godine dana, ponovno je pušten da se brani sa slobode, objavio je u srijedu njegov odvjetnik Zvonimir Hodak.

”Marko opet na slobodi”, napisao je Hodak na svojoj Facebook stranici.

Hodak je kazao za medije da je vijeće Županijskog suda u Zagrebu ukinulo istražni zatvor za Franciškovića koji je pušten da se u daljnjem tijeku postupka brani sa slobode.

Ne smije ništa objavljivati na internetu

Dodao je da su Franciškoviću određene mjere opreza prema kojima ne smije ništa objavljivati na internetu te da se mora redovito javljati u policijsku postaju u Zadru gdje ima mjesto prebivališta.

Francišković je prvi put pritvoren u prosincu 2021., a na slobodu je izašao u studenome prošle godine. No, 22. prosinca 2022. njegov je odvjetnik objavio da opet mora u istražni zatvor odlukom Visokog kaznenog suda koji je prihvatio žalbu Državnog odvjetništva.

I na novu odluku zagrebačkog Županijskog suda kojom je Francišković pušten iz pritvora tužiteljstvo ima pravo žalbe.

Optužuju ga da je pozivao na rušenje vlasti

Franciškovića terete za dva kaznena djela javnog poticanja na terorizam, a njegovu suprugu Lanu te Natka Kovačevića za po jedno. Svo troje sumnjiče da su postupali s ciljem “ozbiljnog narušavanja temeljnih ustavnih, političkih, gospodarskih i društvenih struktura, nezadovoljni radom tijela državne vlasti”.

Francišković je osumnjičen da je od 13. studenog do 1. prosinca 2021. u više gradova istupao na neprijavljenim javnim prosvjedima protiv odluka Nacionalnog stožera civilne zaštite uvedenih radi suzbijanja pandemije covida.

Istupe je, tvrde u tužiteljstvu, snimao i objavljivao na društvenim mrežama pozivajući na mobilizaciju i napade na članove vladajućih struktura, zauzimanje javnih objekata i druge nasilne metode za smjenu demokratski izabrane vlasti. Pozive na rušenje vlasti navodno je i iz istražnog zatvora diktirao supruzi, koristeći pravo na telefonske kontakte s obitelji.