Foto: Marko Francišković veselo izašao iz Remetinca. I dalje mu nije potvrđena optužnica za poticanje na terorizam

U istražnom zatvoru je od prosinca prošle godine

11.11.2022., Zgareb - Marko Faranciskovic, optuzen za poticanje na terorizam, nakon godinu dana provedenih u istraznom zatvoru bit ce pusten na slobodunakon sto mu je izvanraspravno vijece zagrebackog Zupanijskog suda ukinulo istrazni zatvor. Photo: Igor Soban/PIXSELL
FOTO: Igor Soban/PIXSELL

Marko Francišković, koji je optužen za poticanje na terorizam, izašao je danas iz Remetinca. Kako je Telegram ranije pisao, Županijski sud u Zagrebu ukinuo mu je istražni zatvor u kojem je od početka prosinca prošle godine. Tada je uhićen s više osoba koje se povezivalo s mogućim nasilnim rušenjem vlasti.

Istražni zatvor produljivan mu je zbog opasnosti da bi mogao ponoviti kazneno djelo, no danas je zaključeno da ipak može biti pušten na slobodu. Odvjetnik Zvonimir Hodak potvrdio je za Telegram da je sudsko vijeće donijelo odluku o ukidanju istražnog zatvora, ali da još uvijek nije potvrdilo optužnicu.

Marko Francišković nakon godinu dana pušten iz istražnog zatvora Photo: Igor Soban/PIXSELL Igor Soban/PIXSELL
Marko Francišković nakon godinu dana pušten iz istražnog zatvora Photo: Igor Soban/PIXSELL Igor Soban/PIXSELL

Za što ga se tereti

U optužnici koja je podignuta početkom ove godine tužiteljstvo tvrdi da su Francišković i Natko Kovačević te Franciškovićeva supruga Lana, pokušali ozbiljno narušiti temeljnu ustavnu, političku, gospodarsku i društvenu strukturu Republike Hrvatske. Učinili su to, tvrdi tužiteljstvo, lani između 13. studenog i 1. prosinca tijekom prosvjeda zbog Covid-mjera.

Francišković je tada istupao u više gradova na neprijavljenim javnim prosvjedima protiv mjera za suzbijanje pandemije Covida-19. S njih je, smatra tužiteljstvo, putem videosnimki objavljenim na društvenim mrežama pozivao građane Republike Hrvatske, kao i izvan nje, na mobilizaciju i napade na tjelesni integritet članova vladajućih državnih struktura, zauzimanje javnih objekata i na druge nasilne metode za smjenu demokratski izabrane vlasti u Republici Hrvatskoj te ignoriranje sredstava javnog priopćavanja.

Francišković je u obrani iznesenoj na početku procesa porekao krivnju. Uvjeravao je istražitelje da je poziv na pohod na Zagreb bila figurativan.