Schulz je odustao od mjesta ministra u vladi Angele Merkel. Je li ovo početak kraja njegove karijere?

Vođa Socijaldemokratske stranke Njemačke trebao je biti ministar vanjskih poslova

Former European Parliament President Martin Schulz gives a press statement after an extraordinary meeting of the SPD's parliamentary group on January 25, 2017 in Berlin.
Germany's Social Democrats unexpectedly named Martin Schulz as their candidate for the chancellorship, raising the stakes in a September election that promises to be Angela Merkel's toughest yet. / AFP PHOTO / Tobias SCHWARZ
FOTO: AFP

Martin Schulz, vođa Socijaldemokratske stranke Njemačke, SPD, iznenadio je u petak javnost objavom da neće biti ministar vanjskih poslova u novoj koalicijskoj vladi Angele Merkel. Premda mu je kancelarka Merkel ponudila tu funkciju, a Schulz je prihvatio, posljednjih dana na njega se, zbog te odluke, iz redova njegove stranke obrušila lavina žestokih kritika.

Nakon što je objavljeno da je Kršćansko demokratska unija, CDU, pristala predati dva važna resora, ministarstvo vanjskih poslova i financija u ruke socijaldemokrata, to se odmah ocijenilo kao velik znak slabosti i težak poraz Angele Merkel.

Zbog toga se i ona, kao i Schulz, našla na udaru stranačkih kolega. Sada se međutim pokazuje da je zapravo najveći gubitnik sklapanja velike koalicije između SPD-a i CDU-a upravo vođa socijaldemokrata Martin Schulz.

Želi da članovi odobre sklapanje velike koalicije

U obrazloženju svoje odluke Schulz je istaknuo da se povlači iz vlade kako bi osigurao da 440.000 članova njegove stranke na referendumu odobri sklapanje velike koalicije. Schulz je, naime, zaključio, kao uostalom i svi politički analitičari, da se njegova kandidatura za ministra vanjskih poslova u dijelu stranke tumači kao glavni razlog za sklapanje koalicije s Angelom Merkel te da bi takvo uvjerenje moglo ugroziti pozitivan ishod referenduma.

Zbog toga je, objasnio je Schulz, odustao od kandidature. Naime, po stranačkom statutu svi članovi Socijaldemokratske partije moraju na referendumu odobriti sklapanje sporazuma o velikoj koaliciji. Martin Schulz, bivši predsjednik Europskog parlamenta, izjavio je kako vjeruje da bi njegova ministarska kandidatura ugrozila projekt dogovorene koalicije s konzervativcima Angele Merkel i njihovom bavarskom sestrinskom, kršćanskom socijalnom unijom (CSU).

Mogući početak kraja Schultzove političke karijere

Stoga je u priopćenju istaknuo kako odustaje od ulaska u vladu jer političari “moraju raditi za ljude u ovoj zemlji. To zahtijeva da interesi stranke, budu ispred mojih osobnih ambicija. Stoga izjavljujem da odustajem od pridruživanja saveznoj vladi i istodobno izražavam nadu kako će ova moja odluka okončati rasprave unutar SPD-a”.

Takav potez mogao bi ujedno biti i početak kraja Schulzove političke karijere. Ona je posljednjih godinu dana, od kad je izabran za lidera socijaldemokrata, bila prepuna dramatičnih uspona i padova. Taj bivši predsjednik Europskog parlamenta izabran je u siječnju 2017. za lidera stranke sa 100 posto glasova.

Umjesto da taj sjajan rezultat kapitalizira na parlamentarnim izborima u rujnu 2017., Schulzovi socijaldemokrati ostvarili su najgori rezultat od kraja Drugog svjetskog rata. Nakon toga Schulz se kleo da ni pod koju cijenu neće pristati na nastavak koalicije s Angelom Merkel, no na kraju je popustio pod pritiscima domaće i europske javnosti kako bi se osigurala stabilnost Njemačke.

Optužuju ga da je samo želio funkciju

Većina članova SPD-a pa i vodstva stranke protivila se koaliciji jer se procjenjuje da je osmogodišnje koaliranje s CDU-om nanijelo golemu štetu socijaldemokratima te da ih posve udaljilo od lijevog političkog centra. Najžešće su se koaliciji protivili mladi članovi SPD-a okupljeni oko Jusosa, stranačke mladeži, koji su tvrdili da je stranka izgubila vjerodostojnost i, što je najgore, povjerenje birača ljevice i lijevog centra.

Kad je objavljeno da Schulz namjerava postati ministar vanjskih poslova to je kod većine članova SPD-a pobudilo sumnju da je upravo želja za tom funkcijom nagnala Schulza da promijeni službeno stajalište stranke te da se založi za nastavak suradnje s Merkel. Odmah je zbog toga optužen da je osobne ambicije stavio iznad stranačkih.

Već najavio nasljednicu na čelu stranke

Najžešći je u kritikama bio Sigmar Gabriel, vrlo popularan ministar vanjskih poslova u dosadašnjoj vladi, za kojega se držalo da je jedan od najbližih suradnika Martina Schulza. No, on ga je žestoko napao optužujući ga da je iznevjerio obećanja i dogovore. Naime, Schulz je bio obećao Gabrielu da će ostati ministar vanjskih poslova pa se zbog toga Gabriel javno požalio da u njegovoj stranci nema zahvalnosti za ono što je učinio kao glavni diplomat Njemačke te da se ne cijeni to što ga je javnost podržava i hvali.

“Na žalost, očito je da odnos javnosti prema mom radu ne znači apsolutno ništa novom vodstvu SPD-a”, izjavio je Gabriel u jednom intervjuu. Inače, Martin Schulz, koji je bio siguran da mu ministarska fotelja ne može izmaći, požurio se pa je već u srijedu objavio da će njegova nasljednica na čelu stranke postati Andrea Nahles, bivša ministrica rada.

Nahles bi tako postala prva žena u 155-godišnjoj povijesti SPD-a koja je postala predsjednica stranke. Naime, po stranačkim uzusima ako postane ministar, predsjednik stranke mora se povući s te funkcije. Budući da je Andrea Nahles pristala preuzeti SPD, male su šanse da Schulz, premda neće postati ministar, ostane na čelu stranke budući da je izgubio povjerenje većine socijaldemokrata.