Schulz će, dakle, ipak pregovarati s Merkel; ali čini se da će ona morati pristati na ideju o federalnoj Europi

Pregovori o koaliciji trebali bi početi u iduću srijedu

German chancellor Angela Merkel leaves after a session at the Bundestag lower house of parliament on the Greek crisis on July 1, 2015 in Berlin. German Chancellor Angela Merkel said that "the future of Europe is not at stake" because of the crisis over Greece after the breakdown of debt talks and expiry of its aid programme. AFP PHOTO / ODD ANDERSEN / AFP PHOTO / ODD ANDERSEN
FOTO: AFP

Martin Schulz, predsjednik Socijaldemokratske partije Njemačke (SPD) predložio je na stranačkoj konferenciji koja je počela u četvrtak, da se do 2025. godine usvoji ustavni ugovor o stvaranju federalne Europe te da se EU preobrazi u Sjedinjene Države Europe. To će biti, istakao je, jedan od uvjeta koji će morati prihvatiti predsjednica Kršćansko demokratske stranke, CDU, Angela Merkel, ako želi s SDP-om u veliku koaliciju. Zemlje koje neće prihvatiti federalno uređenje Sjedinjenih Država Europe, morat će automatizmom napustiti EU.

Schulz je također zatražio da nova vlada u Berlinu odustane od stroge politike štednje koju je nametnula članicama EU, što podupire francuski predsjednik Emmanuel Macron, ali je u suprotnosti s dugogodišnjim politikom vlade Angele Merkel. “Ne trebamo članicama EU nametati politiku štednje, moramo povećati ulaganja u proračun eurozone. EU si ne može priuštiti još četiri godine njemačke politike štednje prema Europi koju je vodio ministar financija Wolfgang Schäuble u vladi Angele Merkel. Zato nam treba europski ministar financija, koji će, među ostalim, uvesti i europski okvir za minimalnu plaću kako bi se spriječilo manipuliranje s damping plaćama “, zaključio je Martin Schulz.

Kako je Schulz govorio prije izbora

Većina od 600 izaslanika na konvenciji Socijaldemokratske partije Njemačke izglasala je u četvrtak još dvije važne odluke: s 81,9 posto glasova produžila je mandat predsjedniku stranke Martinu Schulzu, a potom je velikom većinom prihvatila njegov prijedlog da se započnu pregovori s Kršćansko demokratskom strankom (CDU) kancelarke Angele Merkel i s CSU-om o stvaranju zajedničke velike koalicije.

Ta odluka predstavlja veliki zaokret u političkoj strategiji socijaldemokrata jer je prije izbora Schulz govorio kako bi takav scenarij bio katastrofa za stranku te je čvrsto obećao da više neće biti koalicije s CDU-om. Sve to unatoč tome što je ideja o nastavku suradnje s Angelom Merkel duboko nepopularna među članovima SPD-a. Nakon što su propali razgovori Angele Merkel, liberala i Zelenih, predsjednik države, Frank-Walter Steinmeier, koji je i sam socijaldemokrat, zatražio je javno od Schulza da pregovara s Merkel o velikoj koaliciji.

Unatoč otporu većine članova stranke, Schulz je dobio potporu stranačkih čelnika, kao i vodećih europskih političara koji su ga pozvali da bude odgovoran zbog europske stabilnosti i budućnosti. Inače, zamjenica predsjednika SPD-a Manuela Schwesig javno je izrazila sumnje o sposobnosti i mogućnosti kancelarke Merkel da vodi novu vladu. Već u srijedu Schulz će razgovarati s Angelom Merkel i šefom CSU-a Horstom Seehoferom u nastojanju da se sastavi zajednička vlada. “Želimo razgovarati otvoreno i vidjeti do kojih rješenja možemo doći. Ne moramo ući u vladu pod bilo koju cijenu, ali također ne želimo pod svaku cijenu odbiti razgovore.”

Formiranje vlade oko Uskrsa

Pregovori o velikoj koaliciji ili o manjinskoj vladi koju bi podupirao SPD, mogli bi potrajati nekoliko mjeseci, a vlada bi se u to slučaju mogla formirati oko Uskrsa. Ako pak pregovori ne uspiju, moralo bi doći do raspisivanja izvanrednih izbora. Ako se pak dogovore SPD i CDU imali bi uvjerljivu većinu u Bundestagu, no socijaldemokrati mogu obećati i potporu manjinskoj vladi Angele Merkel. Samo 27,9 posto članova SPD-a podupire veliku koaliciju, prema anketi koju je Spiegel proveo među 5.066 građana. Većina socijaldemokrata ne slaže se s odnosom kancelarke Merkel prema imigrantima, ali ni sa njenom sigurnosnom i ekonomskom politikom.

Aljoscha Dalkner, 24-godišnji student iz Göttingena i delegat na Konvenciji SPD-a, smatra kako je dosegnuta točka nakon koje se velika koalicija više ne može opravdati. “Trebamo obnovu”, zaključio je Dalkner. “Manjinska vlada bi bila nestabilna, ali velika koalicija nije dobra za SPD”, upozorio je pak Gabi Rolland, SPD-ov zastupnik u Bundestagu. Simon Fink, profesor za političku znanost na Sveučilištu u Göttingenu, izjavio je kako će ta dva bloka vjerojatno pristati na koaliciju. “Kancelar nema alternative, a SPD ima relativno snažnu poziciju u pregovorima i mogao bi puno postići, jer nitko ne želi prijevremene izbore”.

Schulz u povoljnijoj situaciji od Merkel

Po općoj ocjeni Martin Schulz je u neusporedivo povoljnijoj situaciji od Angele Merkel jer će eventualna propast pregovora ojačati njegovu poziciju u stranci, dok bi za Angelu Merkel to mogao biti kraj političke karijere. Naime, većina članova CDU-a već je nezadovoljna činjenicom da nisu uspjeli pregovori s liberalima i zelenima, pa bi novi neuspjeh bio još jedan udarac kredibilitetu kancelarke Merkel. Nakon toga članovi CDU-a sasvim sigurno ne bi dopustili da Merkel predvodi stranku na novim izborima.

Zbog svega toga prevladava uvjerenje da bi Schulz mogao prisiliti Merkel da u potpunosti ili djelomice pristane na njegove zahtjeve koji uključuju ukidanje privatnog zdravstvenog osiguranja, strožu zaštite okoliša i klime, ukidanje zabrane nekih tražitelja azila koji dovode članove obitelji u Njemačku, poboljšavaje poreznih aranžmana za obitelji te provođenje mirovinske reforme.

Vođa SPD-a zalaže se također za jaču socijalnu sigurnost radnika u digitalnom gospodarstvu, povećanju ulaganja u akademsko i strukovno obrazovanje, veću iskoristivost zelene energije što podrazumijeva zabranu korištenja ugljena uz obvezu vlade da pronađe radna mjesta za one zaposlene u tom sektoru.