Masakri po Americi prestat će kad ta zemlja zabrani oružje. A to se neće dogoditi

Zašto Sjedinjene Države još dugo neće donijeti zakon zbog kojeg bilo tko bilo kad može doći do oružja

Eye-witness video footage which appears to capture the moment 18-year-old shooter Salvador Ramos approaches the school and enters the building carrying what appears to be an automatic weapon and kills 14 students and a teacher at Robb Elementary School in Uvalde, Texas. What sound like gunfire can be heard on the footage going off in the background. The video was shared on an "open" Facebook page by Elsa G Ruiz who captioned the video footage: "What my girls just sent me this is at Robb. Prayers for the kids and staff."
Salvador Ramos who killed 14 students and a teacher at Robb Elementary School, Uvalde, Texas, USA - 24 May 2022,Image: 694219799, License: Rights-managed, Restrictions: Rex Features Ltd. do not claim any Copyright or License of the attached image, Model Release: no, Credit line: Profimedia
FOTO: Profimedia

Naprosto, previše Amerikanaca, građana s biračkim pravom, i dalje želi da se oružje slobodno kupuje, a ponegdje i slobodno nosi. Za brojne je Amerikance nošenje oružja uistinu pitanje osobne slobode i temeljnih građansko-političkih prava

U jednom od svojih etnografsko političkih serijala, Anthony Bourdain posjetio je neku zabit u Arizoni. Gdje je pio, jeo, razgovarao i pucao s prosječnim lokalnim Amerikancima. Pucao, zato što u Arizoni svi nose oružje, od revolvera preko karabina do jurišnih pušaka.

Bourdain, koji je, znamo, bio tvrdi liberal i zagovornik zabrane nošenja oružja, u arizonskoj je epizodi briljantno pokazao da je sloboda nošenja oružja imanentna tom, ali i mnogim drugim dijelovima Sjedinjenih Država. Kad bi im Vlada zabranila oružje, Bourdainovi bi se sugovornici osjećali kao da im je Washington oduzeo državljanstvo.

I to je strateški problem zbog kojeg Sjedinjene Države još dugo neće donijeti zakon o zabrani nošenja oružja, čak ni kad je riječ o jurišnim puškama, s kakvima se jučerašnji, najnoviji američki masovni ubojica hvalio na društvenim mrežama.

Pitanje osobne slobode

Naprosto, previše Amerikanaca, građana s biračkim pravom, i dalje želi da se oružje slobodno kupuje, a ponegdje i slobodno nosi. To je jedna od onih gadnijih činjenica o Americi, koju Europljani prirodno ne razumiju, jer nema nikakve veze s našom kulturom i shvaćanjem osobnih i građanskih sloboda i prava. Za brojne je Amerikance nošenje oružja uistinu pitanje osobne slobode i temeljnih građansko-političkih prava.

Dok je god tako, dok se u Sjedinjenim Državama ne postigne čvrst konsenzus o zabrani prodaje i posjedovanja barem osobito opasnog oružja, u redovitim će se razmacima pojavljivati neki novi Salvadori Ramosi, koji će iz nepoznatih motiva, ili iz čiste zabave, konzumirati svoje građansko pravo na oružje tako što će pobiti cijeli razred.

Ili će neki poludjeli bijeli rasist, poput Paytona S. Gendrona prije desetak dana, masakrirati pola supermarketa punog crnih kupaca.

Što se to pokvarilo?

Možemo se, naravno, zapitati što se to pokvarilo u američkom društvu unatrag desetak godina, kad se dogodilo masovno ubojstvo u školi u Connecticutu koje je simbolički otvorilo predugačku sezonu grupnih likvidacija u Americi. Banalan bi odgovor glasio da se Sjedinjenim Državama poslije Velike krize 2008. dogodio potpuni raspad minimalnog zajedničkog sustava vrijednosti.

Paradigma uspješnog liberalnog, politički korektnog kapitalizma zauvijek se raspala, a društvo se upravo dramatično ideološki podijelilo, što se vidjelo u vrijeme zadnje dvije predsjedničke izborne kampanje koje su se, s republikanske strane, svodile na eksploataciju straha i poticanje mržnje.

Masakri će se i dalje događati

Bojimo se, međutim, da su stvarni odgovori na pitanja o devijantnom karakteru današnje Amerike mnogo dublji. I da, među ostalim, obuhvaćaju izrazito heterogenu strukturu američkog društva, koje se sastoji od niza skupina sasvim različitih identiteta, interesa, navika i vrijednosti: te skupine ništa ne drži zajedno, a mnogima se službena politika kao ni nacionalni mediji uopće ne obraćaju. Melting pot više ne topi.

Amerika polako postaje i distopijsko društvo, u kojem su baš svi najgori nasilni ispadi mogući i česti. Američki masakri neće prestati sami od sebe, zato što će svi ljudi shvatiti da je to nešto strašno. Američki masakri prestat će kad se u Americi zabrani oružje. Budući da se oružje neće zabraniti, masovna ubojstva u Americi i dalje će se redovno događati.