Mediji pišu kako je Donald Trump odlučio da Amerika napušta klimatski sporazum

Dva izvora bliska Trumpu informaciju su potvrdili portalu Axios

US President Donald Trump arrives at the Hotel San Domenico on the second day of the G7 summit of Heads of State and of Government, on May 27, 2017 in Taormina, Sicily. / AFP PHOTO / Miguel MEDINA
FOTO: AFP/AFP

Američki predsjednik Donald Trump odlučio je da će SAD izaći iz klimatskog sporazuma kojeg je u prosincu 2015. na summitu o klimi COP21 u Parizu potpisalo gotovo 200 zemalja, javlja Reuters.

Dva izvora bliska Trumpovoj adminsitraciji tu su informaciju potvrdili političkom portalu Axios. Kažu kako je Trump sa svojim savjetnicima već počeo konzultacije oko procesa kojim bi Sjedinjene Američke Države izašle iz Pariškog sporazuma o klimatskim promjenama.

Obama snažno zagovarao sporazum

Očekivalo se da će Trump svoju odluku objaviti još prije summita G7 krajem svibnja u Italiji, ali iz Bijele kuće su poručili kako “želi biti siguran da će imati vremena izabrati najbolju strategiju za zemlju”. Ranije ovog tjedna, američki predsjednik je na Twitteru najavio da će o sporazumu odlučiti idući tjedan.

Trump, koji želi revitalizirati američku industriju ugljena, tako će proglasiti ništavim sporazum koji je njegov prethodnik Barack Obama snažno zagovarao i za koji je ustrajno lobirao. SAD se obvezao do 2015. smanjiti emisiju stakleničkih plinova između 26 i 28 posto u odnosu na razine iz 2005.

Na poštivanje sporazuma pozivala ga i EU

Obama je nedavno izjavio kako vjeruje da će SAD po pitanju klimatskih promjena ići “u pravom smjeru”, a Washington je na poštivanje Pariškog sporazuma pozvala i Europska unija. Šefica europske diplomacije Federica Mogherini zatražila je od SAD-a da ostane privržen sporazumu.

Pariški sporazum o klimatskim promjenama prvi je globalni klimatski sporazum koji obvezuje bogate i siromašne zemlje na zaustavljanje rasta emisija stakleničkih plinova koji se smatraju uzročnikom zagrijavanja planeta, njegovi potpisnici su se složili da bi se razina zagrijavanja trebala zadržati “znatno ispod dva stupnja Celzija u odnosu na predindustrijsko razdoblje”, težeći prema 1,5 stupnjeva Celzija.