Međunarodni skandal. Kina hakirala osjetljive japanske podatke, dočepali se najvećih vojnih tajni

Kinezi su došli do tajnih podataka najvažnijeg strateškog saveznika SAD-a u istočnoj Aziji

Japanese Prime Minister Fumio Kishida and his spouse Yuko board a government plane heading for Hiroshima to attend the G7 summit at Haneda Airport in Tokyo on May 18, 2023. ( The Yomiuri Shimbun ) (Photo by Koki Kataoka / Yomiuri / The Yomiuri Shimbun via AFP)
FOTO: The Yomiuri Shimbun via AFP

Američki dnevnik The Washington Post objavio je u utorak spektakularnu vijest: u jesen 2020. Agencija za nacionalnu sigurnost otkrila je da su se kineski vojni hakeri uvukli u najosjetljivije računalne sustave japanske vojske. Tako su se dočepali najvećih vojnih tajni najvažnijeg strateškog saveznika SAD-a u istočnoj Aziji.

Među njima su bili brojni planovi, analize sposobnosti i procjene vojnih nedostataka. „To je bilo loše – šokantno loše,“ komentirao je jedan bivši američki vojni dužnosnik, koji je bio obaviješten o događaju, o kojem se dosad nije izvještavalo.

Japanci su bili posve zatečeni

Prodor 2020. bio je toliko uznemirujući da su general Paul Nakasone, šef NSA-e i Američkog kibernetičkog zapovjedništva te Matthew Pottinger, koji je u to vrijeme bio zamjenik savjetnika za nacionalnu sigurnost Bijele kuće, požurili u Tokio. Obavijestili su japansku vladu da je Peking probio njihovu obrambenu mrežu, što je jedno od najštetnijih hakiranja u modernoj povijesti Japana.

Japanci su bili potpuno zatečeni, ali su nagovijestili da će ispitati kako se to moglo dogoditi. Nakasone i Pottinger vratili su se u Washington uvjereni da se nešto postigli. Međutim američki dužnosnici za kibernetičku sigurnost i obranu utvrdili su da su Kinezi sve do početka 2021. još špijunirali japansku vojnu komunikaciju.

Sjeverna Koreja hakirala Rusiju

Istog dana Reuters je objavio da je tim sjevernokorejskih hakera prošle godine provalio u računalne mreže velikog ruskog proizvođača oružja. Prema Reutersu, hakeri su provalili u sustave u NPO Mashinostroyeniya, vodećeg proizvođača projektila i vojnih svemirskih letjelica sa sjedištem u Reutovu, istočno od Moskve.

Govoreći za The Korea Times u utorak, stručnjaci su rekli kako pokušaj Sjeverne Koreje da ugrozi ključni nacionalni interes Rusije vjerojatno nije iznenadio Moskvu, koja predobro poznaje svog saveznika. Također vjeruju da će dvije zemlje ipak nastaviti promicati jedinstvo kao da se ništa ozbiljno nije dogodilo, s obzirom na to da očajnički trebaju jedna drugu. Ipak ta epizoda pokazuje koliko je duboko ukorijenjeno nepovjerenje između dviju zemalja.

Chung Eun-sook, stručnjak za Rusiju u Sejong institutu, kazao je kako je zajednički cilj Rusije i Sjeverne Koreje suprotstavljanje Zapadu predvođenom SAD-om. To ih je ujedinilo, ali nisu uspjeli izgraditi dovoljno povjerenja jedni s drugima,“ istaknuo je Chung. Njihove veze, ustvrdio je, gotovo se u potpunosti temelje na geopolitičkim ili ekonomskim interesima, a ne na vrijednostima, dodao je Chung.

Kina opasno napada i SAD

Nakon što su Amerikanci otkrili Japancima da ih hakiraju Kinezi, Tokio je poduzeo sve kako bi spriječili daljnje kinesko špijuniranje. No unatoč tome Washington ne vjeruje u dovoljno efikasnu obranu pa ne želi u potpunosti razmjenjivati obavještajne podatke između Pentagona i japanskog Ministarstva obrane.

Kina, koja se već može pohvaliti najvećom svjetskom legijom državno sponzoriranih hakera, proširuje svoje cyber sposobnosti. Od sredine 2021. američka vlada i zapadne tvrtke za kibernetičku sigurnost dokumentirale su sve veći kineski prodor u kritičnu infrastrukturu u SAD, u mornaričkoj bazi Guam i drugdje u azijsko-pacifičkom području. Ciljevi uključuju komunikacijske, transportne i komunalne sustave, otkrio je izvor blizak američkom Ministarstvu obrane.

Hakeri sa sjedištem u Kini nedavno su kompromitirali e-poštu američkog ministra trgovine, američkog veleposlanika u Kini i drugih viših diplomata – čak i usred napora Bidenove administracije da otopi zaleđene odnose s Pekingom. „Japan i Sjedinjene Države trenutno se suočavaju s najizazovnijim i najsloženijim sigurnosnim okruženjem u novijoj povijesti,“ rekao je premijer Fumio Kishida na konferenciji za novinare. Istaknuo je da nova strategija nacionalne sigurnosti Japana jača njegov obrambeni proračun i sposobnosti.

Kompromisna suradnja Japana i SAD-a

U Washingtonu se pribojavaju da Kinezi hakiraju najmanje 30.000 subjekata samo u SAD te da to prijeti osakatiti mala i srednja poduzeća te državne i lokalne vladine agencije. U proljeće 2021., napad ransomwarea na Colonial Pipeline od strane ruske kriminalne skupine zatvorio je jedan od najvećih nacionalnih naftovoda za gorivo na šest dana.

Američki Cyber Command ponudio je Tokiju tim cyber detektiva koji će pomoći u procjeni opsega provale i početi čistiti svoje mreže od kineskog špijuniranja. Američki timovi za lov na hakere nekoliko su godina pomagali partnerima u zemljama uključujući Ukrajinu, Sjevernu Makedoniju i Litvu u istraživanju stranih hakerskih upada.

No Japanci su bili oprezni. “Bilo im je neugodno imati vojsku druge zemlje na svojim mrežama”, rekao je bivši vojni dužnosnik. Dvije su strane smislile kompromisni pristup: Japanci bi koristili domaće komercijalne tvrtke za procjenu ranjivosti, a zajednički tim NSA/Cyber Command pregledao bi rezultate i dao smjernice o tome kako zatvoriti nedostatke.

‘Ovo pokazuje ruski očaj’

Što se pak tiče sjevernokorejskog špijuniranja Rusije zanimljivo je da je Moskva to otkrila nedugo nakon posjeta ruskog ministra obrane Sergeja Šojgua Sjevernoj Koreji u srpnju. No, Rusija je forsirala put unatoč tome što je znala za sjevernokorejsko špijuniranje. “Ovo pokazuje ruski očaj,“ objasnio je Chung Eun-sook.

„Moskva treba oružje i podršku na svjetskoj pozornici. Od početka rata, Rusija je naučila da bi Sjeverna Koreja mogla biti korisna za obje svrhe tijekom i nakon sukoba. Moskva je možda privatno upozorila Pjongjang, ali je nastavit će promovirati jedinstvo jer si ne može priuštiti drugu opciju,“ zaključio je Chung.

Odnos Rusije i S. Koreje će se razvijati

U mjesecima nakon proboja u mrežu, Sjever je objavio razvoj svog zabranjenog programa balističkih raketa, ali ostaje nejasno je li napredak izravna posljedica informacija ukradenih iz Rusije.

Unatoč proboju mreže, odnosi Sjeverne Koreje i Rusije vjerojatno će se nastaviti poboljšavati, rekao je Kim Jung-sup, stručnjak za sigurnost i međunarodne odnose na Institutu Sejong.

„Sjeverna Koreja bila je zabrinuta da njezina ovisnost o Kini previše raste. To je razlog zašto je bila proaktivna u poboljšanju odnosa s Rusijom posljednjih godina,“ istakao je Kim.