Merkel i Hollande jako su zabrinuti izbjegličkom krizom, upravo su pozvali na zajedničku akciju cijele EU

Hollande je rekao da EU mora stvoriti jedinstven sistem za pravo na azil

FOTO: AFP/AFP

Njemačka kancelarka Angela Merkel i francuski predsjednik Francois Hollande pozvali su danas u Berlinu na zajednički odgovor EU na najgoru izbjegličku krizu koja je pogodila Europu poslije Drugog svjetskog rata, javljaju svjetske agencije.

“Moramo pokrenuti ujednačen sustav prava azila”, rekao je Hollande novinarima naglasivši da se radi o “izvanrednoj situaciji koja će trajati”.

Njemačka očekuje rekordnih 800 tisuća zahtjeva za azil ove godine, a Merkel je rekla kako Njemačka i Francuska također od svih članica EU očekuju da se “što prije” slože sa postojećom politikom prema izbjeglicama u EU.

Centri za registriranje

Kancelarka je također zaželjela da se ove godine pokrenu centri za registriranje u zemljama ulaza, Grčkoj i Italiji. Nije otvoren niti jedan od tih centara u kojima se odvajaju migranti koji imaju pravo azila od ostalih od kraja lipnja kada je o tome donešena odluka i dodala da “ne mogu tolerirati takvo kašnjenje”.

Naglasivši da su Francuska i Njemačka solidarne, francuski predsjednik je naglasio ujednačene podjele izbjeglica koji imaju pravo azila u Europi i dostojanstveno ispraćanje osoba koje su ilegalno ušle.

“Također moramo pokrenuti ujednačen sustav prava azila, kao i zajedničke migracijske politike sa zajedničkim pravilima” i spomenuo “norme prihvata i definiciju sigurnih zemalja”. “Postoje trenuci u našoj europskoj povijesti kada smo suočeni s izvanrednom situacijom, danas je to slučaj i ova će izvanredna situacija trajati”, zaključio je Hollande.

Merkel osudila desničarske prosvjede

Kancelarka je osudila nasilne prosvjede protiv izbjeglica u gradu Haidenauu tijekom vikenda, rekavši da je sramotno što su desničarski ekstremisti dobili široku podršku tamošnje lokalne zajednice, javlja The Washington Post.

Kancelarka Merkel rekala je kako odbojno vidjeti način na koji desničarski ekstremisti i neonacisti izražavaju svoju mržnju.

“Ali jednako je sramno vidjeti kako njemački građani, čak i obitelji s djecom to podržavaju, marširajući s njima. Mogu samo ponoviti da je Njemačka zemlja koja poštuje dostojanstvo svakog pojedinca”, zaključila je njemačka kancelarka.