Mi smo zadnji zid između ubojica Islamske države i Europe. A nitko nam ne pomaže, poručuju vlasti Tunisa

Tunižani traže vojnu i financijsku pomoć u borbi protiv džihadista

A masked Tunisian soldier stands guard on the beach at the Riu Imperial Marhaba Hotel in Port el Kantaoui, on the outskirts of Sousse south of the capital Tunis, on June 29, 2015 where a deadly attack took place the previous week. Tunisia said it had made its first arrests after a beach massacre that killed 38 people, as European officials paid tribute to victims of the country's worst jihadist attack. AFP PHOTO / KENZO TRIBOUILLARD
FOTO: AFP

Tunis treba vojnu i financijsku potporu Zapada kako bi se borio protiv džihadista povezanih s ISIS-om, koji su ubili 38 turista na plaži Sousse, izjavio je jedan od vodećih tuniških političara. Inače će se “Europa s njima morati suočiti direktno”, istaknuo je.

Lijepe riječi nisu dovoljne da pomognu Tunisu na njegovu putu ka političkoj tranziciji, rekao je za Independent Mohsen Marzouk, čelnik stranke Nidaa Tounes i savjetnik predsjednika Bejija Caida Essebsija.

Ovdje se radi o ratu i mi ne možemo čekati

“Nitko uistinu ne pomaže Tunisu”, kaže Marzouk. “Mi ne želimo samo slušati lijepe govore”, dodao je. Tuniške vlasti uhitile su 12 osumnjičenih, od kojih je osam zadržano u pritvoru, a stručnjaci upozoravaju da su vjerojatni i daljnji napadi. Traže se druga dva muškarca, koja su navodno pohađala isti kamp za obuku kao i napadač iz Souseea Seifeddine Rezgui te napadač odgovoran za ubojstva u muzeju Bardo u ožujku. ISIS je potvrdio da stoji iza oba napada.

U napadu je poginulo 38 turista
U napadu je poginulo 38 turista AFP

“Moramo razumjeti da se radi o ratu. A rat ne može čekati do dođe pomoć”, kaće Marzouk. “Tunis je zadnji zid između terorista i Europe. Ako Tunis ne bude u stanju boriti se s njima, Europa čeka izravno suočavanje”, poručio je.

Tunisu treba vojna i financijska pomoć

Tuniške snage sigurnosti trebaju još tisuće vozila, kaže Marzouk. Zemlja ima samo nekoliko helikoptera. Iako su 2014. godine kupili osam helikoptera od SAD-a, oni neće biti dostavljeni do 2017. godine. Pokrivanje 500 kilometara duge granice s Libijom također je problem i Tunis treba dronove i radare kako bi spriječio ulaz prokrijumčarenog oružja iz Libije.

Posto je i financijski izazovi. Čak i prije revolucije, Tuniški turizam i izvoz nije se uspio opraviti od globalne financijske krize 2008. godine, a pad cijena fosfata također je teško pogodio zemlju. Ipak, Tunižani su uspjeli izraditi novi Ustav i krajem 2014. godine održali su se prvi demokratski parlamentarni i predsjednički izbori.

Zemlja se našla u teškoj situaciji

Mohsen Marzouk, savjetnik tuniškog predsjednika
Mohsen Marzouk, savjetnik tuniškog predsjednika AFP

Sad, s pogoršanjem sigurnosne i ekonomske situacije u zemlji, problemi se gomilaju. “Ako platimo socijalne zahtjeve, ne možemo platiti oružje; ako platimo za oružje, nemamo za socijalna davanja”, objašnjava situaciju u Tunisu Marzouk.

To je težak izbor, ali vlasti su ga bile prisiljene napraviti jer međunarodni donatori nisu uspjeli osigurati dovoljno novca za financiranje i društvenih reformi i sigurnosne nadogradnje, tvrdi Marzouk. “Prolazimo kroz ovaj vrlo težak proces s krhkim novim institucijama”, rekao je. “Istovremeno , sve se ovo događa u kontekstu rat protiv terorizma. Pravog rata”, zaključio je Marzouk.