Milanović i Banožić ne prestaju ratovati zbog slanja hrvatskih vojnika u BiH. Što se zapravo dogodilo?

Jesmi li zaista bili na rubu međunarodnog incidenta i velike sramote za OSRH?

FOTO: Pixsell

Sukob Predsjednika RH Zorana Milanovića i ministra obrane Marija Banožića danas je eskalirao do razine javne izmjene grubih uvreda. Ministar je tako kazao da je predsjednik “psihijatrijski slučaj” i dodao kako misli da je vrijeme za njegov opoziv. Udarce po običaju nije štedio ni Milanović, kazavši da je ministar “neuk i užasno agresivan, lokalni stranački gaulajter“. Premijeru Plenkoviću poslao je poruku kako je vrijeme da “pridavi svog malog Baneta“, želeći time reći da očekuje smjenu ministra obrane.

Netrpeljivost između dva visoka dužnosnika nije nikakva novost; Telegram je nedavno objavio detaljnu kronologiju sukoba Pantovčaka i MORH-a. Ukratko, svađa je počela kada je Milanović zatražio da ministar obrane povuče odluku o umirovljenju brigadira Elvisa Burčula, šefa Počasno-zaštitne bojne, jedinice kojoj je primarna briga zaštita predsjednika i Pantovčaka. Uslijedila je nimalo konstruktivna javna rasprava o ovlastima predsjednika u području upravljanja Oružanim snagama, koja je dovela do Banožićevog zahtjeva za ostavkom načelnika Glavnog stožera oružanih snaga, admirala Roberta Hranja.

Kako su hrvatski vojnici poslani u BiH

Tijekom gotovo dva tjedna žestokog prepucavanja, pitanje umirovljenja brigadira Burčula pretvorilo se u diskusiju o stanju u vojsci i zakonitosti postupanja predsjednika, ili ministra obrane, u određenim situacijama. Tako je u fokus javnosti dospio događaj iz ožujka ove godine, kada je grupa hrvatskih vojnika poslana u BiH. Pritom i Milanović i Banožić tvrde da je onaj drugi zamalo (ili definitivno) osramotio RH i Hrvatsku vojsku, te izazvao međunarodni incident sa susjednom državom.

Prvi je slanje hrvatskih vojnika u BiH spomenuo Banožić kada je optužio admirala Hranja da je popustio pred pritiskom predsjednika Milanovića, te je “bez ministrovog znanja i odobrenja namjeravao poslati vojsku preko granice u BiH“. Banožić je dodao da je skandal izbjegnut u posljednji tren. Kako u tom trenutku gotovo nitko nije znao kada su to i zašto hrvatski vojnici poslani u BiH, iz MORH-a su se uskoro oglasili priopćenjem u kojem su detaljnije opisali svoje viđenje tog događaja.

Banožić tvrdi da je spasio RH od sramote

Prema Banožićevom ministarstvu, problem je nastao sredinom ožujka, kada je Milanović odlučio poslati izaslanstvo na obilježavanje 27. obljetnice razmjene bugojanskih logoraša. Predsjednik je u BiH uputio svog savjetnika Marijana Marekovića, ali i pripadnike Počasno-zaštitne bojne. Iz MORH-a navode kako, prema zakonu, ti vojnici nisu smjeli priječi državnu granicu bez dopuštenja ministra obrane.

Delegacija se ipak zaputila prema BiH-a, a da o tome nitko nije obavijestio Banožića, priopćili su iz MORH-a. Kada je ministar za to doznao, na brzinu je potpisao odluku o slanju vojnika preko granice, čime je, pišu iz MORH-a, spriječen međunarodni skandal.

Predsjednika su iz Ministarstva obrane prozvali zbog nepoštivanja Zakona o obrani, podučivši ga ispravnoj proceduri za slanje pripadnika HV-a u drugu državu: iz Ureda predsjednika su zahtjev za slanje vojnika trebali poslati ministru Banožiću, koji bi onda zadužio načelnika Glavnog stožera da odabranoj postrojbi naredi odlazak preko granice.

Milanović tvrdi da je ministar namjerno otezao s odlukom

Odgovor na Banožićeve tvrdnje stigao je istoga dana. Iz Ureda predsjednika otvoreno su prozvali ministra obrane da laže, optuživši ga da “narušava međunarodni ugled RH i Hrvatske vojske, narušava odnose s BiH te uznemirava javnost izmišljotinama.“ Prema viđenju Pantovčaka, slanje pripadnika Počasno-zaštitne bojne u Bugojno provedeno je prema zakonu.

“Jedini koji je, neshvatljivo i nepromišljeno, pokušao opstruirati zakonito slanje pripadnika PZB-a u Bugojno bio je upravo ministar obrane koji odluku o slanju pripadnika PZB-a nije želio potpisati do zadnjeg časa. Iako je od načelnika Glavnog stožera OSRH zakonito, propisno i na vrijeme dobio zahtjev“, objavio je Milanović.

Priopćenje iz Milanovićevog Ureda završava nizom teških optužbi na račun ministra obrane. Banožiću su poručili da, “umjesto da opet laže“, objasni zašto mu je smetalo da pripadnici PZB-a sudjeluju na posljednjem ispraćaju poginulih pripadnika HVO-a u Bugojnu. Prozvali su ga da zloupotrebljava MORH za političke obračune s Milanovićem i s načelnikom Glavnog stožera, poentiravši kako „MORH ne može biti privatna ministrova služba za fabriciranje njegovih političkih prljavština.“

Hranj se slaže s Milanovićem

Uz priopćenje u kojem je napadnut ministar, iz Ureda predsjednika je medijima poslana i reakcija admirala Hranja. On je na predsjednikove tvrdnje dodao svoje mišljenje kako priopćenje MORH-a, “osim što iznosi brojne neistine, nepotrebno unosi dozu nepovjerenja i baca sjenu na dobre odnose između dviju država, posebno njihovih oružanih snaga”.

Šef Glavnog stožera priložio je kronologiju postupanja prilikom slanja hrvatskih vojnika iz BiH, iz koje proizlazi da je sve učinjeno prema zakonu, te da je zahtjev za odobrenje izlaska vojnika preko granice na vrijeme upućen ministru obrane. Hranj to nije izravno napisao, ali njegov prikaz događaja daje naslutiti kako misli da je Ministarstvo opstruiralo predsjednikovu inicijativu da hrvatski vojnici odu u BiH, ili barem to da je ministar odugovlačio s davanjem dopuštenja za prelazak granice.

Nitko ne odustaje od svoje verzije

Danas je postalo jasno kako nema nikakvih šansi da se Pantovčak i MORH uspiju usuglasiti oko zajedničke verzije događaja iz ožujka. Upitan o Banožićevoj izjavi da je ovaj spriječio međunarodni skandal, Milanović je zatražio ministrovu ostavku. “Nije on ništa spriječio”, poručio je predsjednik, dodavši kako je Banožića “u svakom elementu laži” demantirao Hranj i da zbog toga ministar mora otići.

Banožić je promptno odgovorio, najavivši objavu dokumenata koji će “pokazati stanje stvari”. “Iz dokumenata će se vidjeti nepoštivanje zakona o obrani. Vidjet će da se donose odluke temeljem predsjednikove odluke i da se na mene radio pritisak, iako sam pristojno tražio da se dostavi zahtjev za Počasno-zaštitnu bojnu. Načelnik Hranj je znao da ne može izdati odluku, jer je protuzakonita i od mene je tražio zamolbu”, rekao je Banožić. Ministar je tom prilikom izrazio uvjerenje da je predsjednik Hrvatske “psihijatrijski slučaj“, te da bi ga trebalo opozvati.