Milanović se potpuno ustavno već za koji tjedan može uključiti u kampanju ako se kandidira na EU izborima

Izbori za EU parlament održavaju se 9. lipnja

18.03.2024., Vela Luka - Predsjednik Zoran Milanovic sa suradnicima je sjeo na kavu u Caffe Bar “Plaf” Photo: Zvonimir Barisin/PIXSELL
FOTO: Zvonimir Barisin/PIXSELL

Iako je Ustavni sud jučer zabranio aktualnom predsjedniku Zoranu Milanoviću sudjelovanje na parlamentarnim izborima i u kampanji, predsjednik tog suda Miroslav Šeparović potvrdio je da nema zapreke njegovoj kandidaturi na izborima za Europski parlament.

Milanović je već jučer na Facebooku, nakon upozorenja Ustavnog suda, napisao da će postati premijer na legalan način, no nije htio otkriti detalje. Unaprijed je pažljivo birao datume raspisivanja izbora pa je parlamentarne odredio u srijedu, 17. travnja, a izbore za Europski parlament je raspisao na fiksirani datum 9. lipnja.

Ključno je to što odluka o izborima za Europski parlament na snagu stupa 9. travnja, osam dana prije parlamentarnih izbora – kad će kampanja za njih biti na svojem vrhuncu. Time je Milanoviću omogućeno uključivanje u kampanju iako će vjerojatno biti još rasprava oko toga krši li upozorenje Ustavnog suda, piše Ivan Pandžić iz 24sata.

SDP može kandidirati Milanovića

U roku od 14 dana od stupanja odluke o datumu izbora na snagu, stranke trebaju predati kandidacijske liste za Europski parlament. SDP na tim izborima može kandidirati Milanovića dok je predsjednik.

Time bi se pokrenule i aktivnosti prije službene kampanje, u kojima stranke predstavljaju svoje programe, održavaju stranačke skupove i obilaze Hrvatsku. Milanović bi se pojavio u javnosti uz, primjerice, simboličnu poruku koja bi ga povezivala s izborima za Europski parlament i bio bi svakodnevno prisutan u javnosti.

Vrhunac svega je preklapanje datuma po kojemu se tijekom izborne šutnje u kampanji za parlamentarne izbore nastavlja kampanja za izbore za Europski parlament pa je već sada jasno da predizborni utorak i izborna srijeda ne bi morali biti dani šutnje. Poput ostalih kandidata, Milanović će imati priliku pojavljivati se na predizbornim skupovima za EU parlament i u tome neće biti ništa protuzakonito ni protuustavno.

Moguć scenarij

Ovakav scenarij, koji dopušta zakon donesen prije 14 godina, moguć je, a to su za 24 sata neslužbeno potvrdili iz tijela koja reguliraju izbore. Državno izborno povjerenstvo može samo, primjerice, upozoriti stranke da ne održavaju skupove u danima šutnje, a Milanovićeve izjave tijekom kampanje procjenjivat će uz DIP i Ustavni sud.

Ova taktika nije bez rizika jer je predsjednik tog suda Šeparović već rekao da će koristiti svoje pravne mogućnosti, pa i poništenje izbora, ako Milanović i SDP budu kršili njihovo upozorenje. Ali je i sam potvrdio da nema nikakve zapreke da predsjednik sudjeluje u kampanji za Europski parlament.

“Nisam siguran koliko je ustavna odredba da predsjednik može sudjelovati na izborima za Europski parlament, ali ona je na snazi i trenutačno je važeća. Čak i njena neustavnost ne daje pravo i nije opravdanje da na domaćim izborima, on nastupa u korist jedne političke stranke”, dodao je.

‘Ono je nadnacionalna tvorevina’

“Ovo je nacionalna država, ono je nadnacionalna tvorevina. Predsjednik nije vrhovni zapovjednik snaga EU-a, ne daje mandat za sastavljanje Europske komisije, ne brine o usklađenom funkcioniranju Europske unije, ne poziva Europski parlament na prvo zasjedanje”, objasnio je Šeparović.

Milanović može i ne mora na izbore za Europski parlament. SDP može reći da je njihov kandidat i omogućiti mu sudjelovanje u kampanji od 9. do 17. travnja. Rok za službenu predaju lista kandidata je 23. travnja i SDP, nakon što prođu parlamentarni izbori, može promijeniti listu i odustati od Milanovića kao kandidata.