Što je Transnistrija, kakve veze s ruskom invazijom ima Moldavija i zašto sad i tamo odjekuju eksplozije

Visoki ruski vojni dužnosnik u petak je spomenuo Transnistriju u sklopu ciljeva druge faze ofenzive

FOTO: AFP

Eksplozije su danas i jučer odjeknule u Transnistriji, odcijepljenoj regiji Moldavije uz granicu s Ukrajinom koju podržava Rusija, te je tamošnja vlast podignula razinu opasnosti od terorizma na “crvenu razinu” zbog navodnih “terorističkih napada”. Moldavija pak optužuje skupine unutar regije koje zagovaraju rat za napade.

Kremlj je poručio da su incidenti u samoproglašenom Pridnjestrovlju, kako nazivaju tu regiju, “zabrinjavajući” te da pozorno prate situaciju. Kijev i Zapad strahuju da će Rusija incidente iskoristiti kao opravdanje za slanje dodatnih snaga u Transnistriju te regiju koristiti za daljnje napade na Ukrajinu.

Sve to dolazi nakon što je visoki ruski vojni dužnosnik u petak spomenuo Transnistriju u sklopu ciljeva druge faze ofenzive. Ustvrdio je kako bi zauzimanje juga Ukrajine omogućilo Rusiji da se poveže s tom regijom u kojoj Moskva ima vojnu prisutnost od 1995. Te izjave izazvale su zabrinutost da je Moldavija sljedeći cilj ruske invazije.

Što se dogodilo u Transnistriji

Proruska separatistička vlast u Transnistriji je podignula razinu prijetnje od terorizma na “crvenu razinu”, kao odgovor na “tri teroristička napada izvedena u regiji” – uvode kontrolne točke na ulazima u gradove u regiji i otkazali su paradu za 9. svibnja kada se u Rusiji slavi pobjeda u Drugom svjetskom ratu. Odmah nakon podizanja razine opasnosti na graničnim prijelazima u Transnistriji stvorile su se ogromne gužve, jer su ljudi u velikom broju navodno počeli napuštati regiju.

Jučer je navodno ručnim bacačem granata napadnuta zgrada državne sigurnosne agencije u Tiraspolju, glavnom gradu regije, a ministarstvo nepriznate države je ustvrdilo kako nitko nije ozlijeđen u napadu. Ruski mediji danas javljaju kako su napad navodno izvele “tri neidentificirane osobe koje su stigle iz Ukrajine”. Napadi su se, tvrde, nastavili danas kada je u ranim jutarnjim satima došlo do dvije eksplozije.

Ministarstvo nepriznate države je ustvrdilo da su uništene dvije radijske antene, koje su prenosile ruski radio, u selu Majak u Grigoriopoljskom okrugu. Snimke i fotografije s društvenih medija pokazuju srušene antene. Nekoliko sati nakon toga separatističke vlasti u Transnistriji su izvijestile da je napadnuta vojna postrojba u blizini Tiraspolja, ali nisu iznijeli detalje.

Moldavija optužile skupine unutar regije za napade

Vlada Moldavije je nakon prvog navodnog napada, ustvrdila kako je cilj incidenta “stvoriti izliku za povećanje sigurnosnih napetosti”, a Ukrajina je napad nazvala “planiranom provokacijom” ruske tajne službe FSB-a. Moldavska predsjednica Maia Sandu za danas je sazvala izvanrednu sjednicu sigurnosnog vijeća nakon koje je osudila “svaki pokušaj da se uništi mir u njezinoj zemlji” i najavila da će poduzeti “sve mjere” kako bi se spriječila eskalacija.

Ustvrdila je da su ovi napadi pokušaj podizanja napetosti te da su za incidente odgovorne skupine koje podržavaju rat unutar Transnistrije. “Situacija u regiji je kompleksna i napeta, ali Moldavija je spremna mirno pregovarati o problemima”, kazala je i dodala kako ne planira razgovarati s Moskvom.

Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov je, pak, novinarima rekao da Rusija pažljivo prati razvoj događaja u Transnistriji te da ih vijesti iz tog područja “zabrinjavaju”. Nekoliko sati prije Peskova, Denis Pušilin, čelnik samoproglašene Donjecke narodne republike – odcijepljene ukrajinske regije na istoku zemlje, ruskoj je agenciji RIA Novosti kazao da je sljedeća faza ruske vojne operacije potrebna nakon događaja u Transnistriji i da bi Rusija trebala započeti tu fazu.

Zašto je Transnistrija bitna

Transnistrija, u kojoj živi oko 500.000 ljudi, graniči sa zapadnom Ukrajinom i proruske separatističke snage ju kontroliraju od raspada Sovjetskog Saveza nakon kratkog građanskog rata. Regija je službeno dio Moldavije, ali vlada u Kišinjevu priznaje da nema kontrolu nad regijom. Nezavisnost samoproglašene Pridnjestrovske Moldovske Republike ne priznaje međunarodna zajednica, pa čak ni Rusija o kojoj uvelike ovise i koja od 1995. tamo ima vojnu prisutnost. Trenutno se u Transnistriji nalazi oko 1500 ruskih vojnika, a Moskva je uspostavila i veliko skladište streljiva.

Odcijepljena moldovska pokrajina se nalazi oko 40 kilometara od strateški važne ukrajinske luke Odese, koju mnogi vide kao moguću metu ruskih snaga u drugoj fazi njihove ofenzive. I prije početka rata, vlasti u Kijevu su upozoravale da bi Rusija mogla iskoristiti Transnistriju kao bazu iz koje bi lansirali napade na zapad Ukrajine te da bi mogli izvesti “lažne napade” za koje bi okrivili Kijev i iskoristili kao opravdanje za napad.

Zabrinutost da su Transnistrija i Moldavija sljedeći ruski cilj i da bi mogli postati dio rata u Ukrajini dodatno je potaknuo ruski vojni zapovjednik Rustam Minekajev koji je u petak ustvrdio da novom ruskog ofenzivom namjeravaju zauzeti južnu Ukrajinu i time dobiti pristup moldavskoj regiji. Njegove tvrdnje nije službeno potvrdio Kremlj zbog čega su stručnjaci i vojni analitičari počeli propitkivati radi li se o stvarnom cilju i može li ruska vojska uopće to izvesti s obzirom na neuspjehe u Ukrajini.

‘Rusija ima dugoročne planove za regiju’

Stručnjak za Moldaviju i analitičar u Clingendael institutu Bob Deen za Guardian je kazao kako je teško reći je li ove incidente u Transnistriji inscenirala Rusija ili su napade izveli proturuske skupine u regiji. Međutim, naglasio je kako nedavna ruska retorika ukazuje da Rusija ima dugoročne planove za Transnistriju. “Vidjeli smo da se sve glasnije raspravlja o Transnistriji u ruskoj javnoj sferi. Nedavne izjave bi mogle biti naznaka planova koje Moskva tamo ima”, kazao je Deen.

Smatra kako je malo vjerojatno da bi ruske snage u ovom trenutku mogle izvesti ofenzivu prema Moldaviji, jer su njihove snage uglavnom raspodijeljene u Donbasu, na istoku Ukrajine. Da dođu do Transnistrije morali bi pokrenuti ofenzivu prema Odesi, a to im otežava nedavno potonuće krstarice Moskva i povlačenje ostatka ruske flote od ukrajinske obale, istaknuo je. Sumnja i da bi se snage proruskih separatista u Transnistriji, kojih ima oko 7500, uključile u napad na Ukrajinu. “Među stanovništvom i snagama nema apetita za rat u Ukrajini”, kazao je.

Misli kako je moguće da je Moskva počela spominjati Transnistriju kako bi prisilila Ukrajinu da povuče svoje snage iz Donbasa na zapadnu granicu. Vojni analitičar Michael Kofman prošlog je tjedna Washington Postu, nakon izjava ruskog generala, kazao kako je malo vjerojatno da će Rusija poslati snage prema Moldaviji, jer nemaju kapaciteta za to. No, unatoč tome Moldavija ruske prijetnje shvaća ozbiljno, bez obzira na to jesu li izvedive ili ne.