Ruski zapovjednik otkrio ciljeve druge faze ofenzive. U turobnom planu veliku ulogu ima Moldavija

Minekajev je otkrio što ruske trupe planiraju osvojiti. Požalio se i da je prorusko stanovništvo u moldavskoj Transnistriji 'ugnjetavano'

A man walks with a bicycle in central Mariupol on April 12, 2022, as Russian troops intensify a campaign to take the strategic port city, part of an anticipated massive onslaught across eastern Ukraine, while Russia's President makes a defiant case for the war on Russia's neighbour. - *EDITOR'S NOTE: This picture was taken during a trip organized by the Russian military.* (Photo by Alexander NEMENOV / AFP)
FOTO: AFP

Ruski vojni zapovjednik otkrio je cilj druge faze ruske vojne ofenzive – namjeravaju u cijelosti zauzeti Donbas, regiju na istoku Ukrajine, ali žele i u potpunosti uspostaviti kontrolu nad jugom zemlje. Zamjenik zapovjednika Središnjeg vojnog okruga Rusije, Rustam Minekajev, ustvrdio je kako im je cilj uspostaviti kopneni koridor između Donbasa i anektiranog Krima što će istovremeno utjecati na ključne objekte ukrajinskog gospodarstva, javlja ruska agencija Interfax.

Minekajev je također naglasio da će im zauzimanje južne Ukrajine osigurati pristup Transnistriji, regiji u Moldaviji koju su tamošnji proruski separatisti proglasili nezavisnom, kao što su učinili i ukrajinski separatisti u Donjecku i Lugansku. Rusija tamo od 1990-ih godina ima postrojbu vojnika koja podržava separatiste.

Minekajev je ustvrdio kako postoje dokazi da su u toj moldavskoj regiji građani ruskog podrijetla “ugnjetavani”, koristeći istu retoriku s kojom je Kremlj opravdavao invaziju na Ukrajinu. Tvrde da ukrajinske vlasti od 2014. provode genocid nad ruskim državljanima u Donbasu. Istovremeno Moldavija, kojoj je Rusija već prijetila, danas je napravila još jedan korak prema članstvu u EU-u. Predali su ispunjeni upitnik za članstvo, objavila je tamošnja predsjednica Maja Sandu.

Kijev upozorio da Rusi gomilaju snage u Transnistriji

Kijev je zabrinut da bi Rusi Transnistriju, koja se nalazi uz granicu s jugozapadnim dijelom Ukrajine, mogli koristiti za lansiranje novih napada na njihovu zemlju. Ranije ovog mjeseca ukrajinski dužnosnici su izvijestili kako se u toj moldavskoj regiji gomilaju ruske snage te da se pripremaju za izvođenje “novih provokacija”. Te su navode demantirale separatističke vlasti u Transnistriji, ali i vlast u Moldaviji. Njihovo ministarstvo vanjskih poslova kazalo je da prate situaciju.

Minekajev je, prema ruskim medijima, ove tvrdnje izrekao na sastanku Saveza tvornica obrambene industrije u Sverdlovskoj regiji, a kada je BBC zatražio komentar od ruskog ministarstva obrane odgovorili su im da te navode “istražuju”.

Navode nije htio komentirati niti glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov koji je medijima poručio da upite pošalju ministarstvu obrane.

Rusija bi za zauzimanje juga trebala kontrola nad Odesom

Stručnjaci i analitičari navode kako bi zbog zauzimanja južne Ukrajine Rusija mogla pokrenuti napade na Odesu, strateški važnu ukrajinsku luku i grad Mikolajiv. Kontrolom nad južnom Ukrajinom Rusija bi Kijevu uskratila pristup Crnom moru.

Moskvi je za uspostavljanje kopnenog koridora između Donbasa i Krima potrebna kontrola nad Mariupoljom. Iako je Kremlj jučer ustvrdio kako su ga ruske snage “oslobodile”, tamošnji ukrajinski branitelji tvrde kako se još bore u tom opkoljenom gradu i da ga nitko nije predao Rusima.

Posljednje uporište mariupoljskih branitelja je tvornica čelika Azovstal, ali unatoč nastavku otpora ukrajinski vojnici upozoravaju da ostaju bez zaliha.