Ministar je ozbiljno uzrujao doktore; 'Program za rano otkrivanje raka, koji nije spreman, koristi da bi se hvalio'

Liječnici kažu kako je cijelu priču iskoristio za hvalu u dnevno-političke svrhe

Ministarstvo zdravstva prije nekoliko dana spektakularno je najavilo kako u Hrvatskoj kreće Nacionalni program probira i ranog otkrivanja raka pluća, koji za cilj ima smanjiti smrtnost od raka pluća za 20 posto i tako spasiti više od 500 života godišnje. Ministar Milan Kujundžić iskoristio je to kako bi se pohvalio da je projekt zapravo dio Nacionalnog programa protiv raka koji je pokrenula ova Vlada.

Kako je najavljeno, u program će biti uključene sve osobe između 50 i 75 godina života koje su aktivni pušači ili su prestale pušiti unatrag 15 godina, a konzumirali su minimalno 30 kutija cigareta godišnje. Voditelj Nacionalnog programa Miroslav Samaržija, kako je prenio dio medija, na predstavljanju ovog programa, u utorak, izjavio je da on započinje s danom predstavljanja. Rekao je i da će ključnu ulogu imati liječnici obiteljske medicine koji bi rizičnu skupinu pušača trebali upućivati na preglede putem posebno izrađene informatičke platforme.

Ministar se hvali s idejom na papiru

I ništa u tome svemu ne bi bilo sporno da nije izrečena posve pogrešna informacija kako program kreće odmah. Budući da su tu vijest prenijeli gotovo svi hrvatski mediji, pacijenti su se u velikom broju uputili u ordinacije, što je liječnike obiteljske medicine ostavilo u potpunosti zatečene. Upravo zbog toga ranije danas se priopćenjem oglasila Koordinacija liječnika hrvatske obiteljske medicine (KoHOM) iz koje upozoravaju da uvjeti za pokretanje programa uopće nisu osigurani te da program zato ne može ni početi.

“Meni je žao što je jedna takva krasna ideja startala tako neprimjereno samo da bi se hvalilo u dnevno-političke svrhe, da bi se ministar pohvalio. Treba se hvaliti idejom, ali uvjeti za tu ideju još nisu osigurani i ona sada stoji samo na papiru”, kaže nam predsjednica KoHOM-a dr. Vikica Krolo.

HZZO i Ministarstvo nisu pripremili sustav

Na naše pitanje što sve treba još pripremiti kako bi program mogao početi, dr. Krolo nam nabraja niz aktivnosti koje su u nadležnosti HZZO-a i Ministarstva zdravstva, pri čemu posebno ističe činjenicu da baza nije pripremljena. Liječnici obiteljske medicine, kaže nam, trebali su od HZZO-a dobiti uputu prema kojoj bi trebali provoditi program trebali provoditi i kako bi znali koju konkretno skupinu pacijenata trebaju pozvati.

“Mi za taj projekt znamo, ali detalje smo čuli samo iz medija. Nitko nas nije službeno izvijestio. Mi bismo trebali znati i u kojim točno bolnicama se nalaze ti LDCT uređaji za dijagnostiku. Navedeno je 16, a ja sam prebrojala 14. Znate, u Zagrebu ili Splitu liječnik zna gdje ih ima i gdje će poslati pacijenta, ali ne znamo u kojim ih još bolnicama diljem zemlje ima, u manjim mjestima”, pojašnjava dr. Krolo.

Liječnici bi radili, ali nemaju kako

Upozorava da ni informatički sustav, u kojem rade liječnici obiteljske medicine, nije prilagođen provođenju programa, pa se tako u njemu ne nalaze ni uputnice koje bi trebali imati. “To bi trebala biti posebna uputnica, primjerice kao ona kojom branitelje šaljemo na stručne procjene. To se negdje u sustavu mora vidjeti, poput dijagnostičko-terapijskog postupka koji HZZO posebno vrednuje”, pojašnjava predsjednica KoHOM-a. Ističe i kako nema nikakvih problema da liječnici to rade, ali da trenutno nemaju kako.

Stoga moli pacijente da obiteljske liječnike ni ne pitaju kada će sve krenuti, jer oni to ne znaju. “Kad će to točno krenuti, pitajte ministra i HZZO”, zaključuje.