Ministar obrane zatražio ostavku načelnika Glavnog stožera jer su mu izbacili govor iz protokola

Zakon o obrani međutim eksplicitno kaže da načelnika Glavnog stožera razrješuje predsjednik RH

FOTO: Screenshot RTL

Danas je u Požegi održana svečana prisega 32. naraštaja ročnika na dragovoljnom vojnom osposobljavanju, nakon čega je ministar obrane Mario Banožić dao izjavu medijima. Požalio se kako je na prisezi trebao govoriti i on osobno te da je njegovo obraćanje u protokolu bilo sve sve do jučer.

“Tada je to naprasno izmijenjeno i odlučeno da će govoriti samo predsjednik Zoran Milanović”, kazao je Banožić. Dodao je kako je tražio objašnjenje od načelnika Glavnog stožera admirala Roberta Hranja za zakonitost takvih zapovjedi na što je on, kaže, počeo tražiti izgovore i rekao da je to morao učiniti.

“Nije prvi puta, mi ove godine imamo oko 130 odluka koje su izrečene tako da nemaju osnovne elemente, prije svega odluku ministra i temeljem kojih načelnik dalje izdaje zapovjedi. Načelnika sam nekoliko puta pitao zašto izdaje takve zapovjedi a on je rekao da on tako mora”, kazao je.

Banožić je zatražio ostavku od Hranja

“Ja sam od načelnika prije nekoliko minuta zatražio usmeno ostavku. Stvar je jako jednostavna, ako ne možeš poštivati zakon i trpjeti pritisak osobe koja, kada nema argumentiranu raspravu ide u ponižavanje i vrijeđanje, nema argumente i hrabrosti sjesti za stol, kao što sa mnom nema hrabrosti održati jedan brifing, ja ne mogu reći ništa drugo nego da imamo ozbiljan problem”, rekao je.

Kazao je da to ne želi rješavati na Milanovićev način, ponižavanjem sugovornika. “Nikada neću dovesti zapovjedni lanac u situaciju da ih ponižavam. Pozivam predsjednika da pravo muški sa mnom sjedne za stol a ne da omalovažava i prijeti da ako zapovjednici ne izvršavaju njegove odluke imaju situaciju kao što ste mogli vidjeti i gore”, rekao je.

Zakon o obrani međutim eksplicitno kaže da načelnika Glavnog stožera razrješuje predsjednik RH, i to izravno ili na prijedlog Vlade, nakon pribavljenog mišljenja Odbora za obranu Hrvatskog sabora.

Što je bilo s umirovljenjem Burčula?

Novinari su ga pitali i za odluku o umirovljenju brigadira Elvisa Burčula. “Ona je donesena zakonito, tada je prethodila odluka bez suglasnosti ministra. Čak tada niste imali ni prijedlog načelnika Glavnog stožera da Burčul ostane zapovjednik. To je izašlo u medije kada sam ja bio na sastanku u Bruxellesu”, rekao je.

Kazao je da tada, nije imao mobitel pri ruci i onda je prvo prilikom dao izjavu i objasnio što se dogodilo. “Burčul je, pokazalo se, sporedna uloga. Pravo je bilo to na koji način postaviti zapovjednika da se zaobiđe zakonski proces”, dodaje. “Ja samo tražim da ostanemo u zakonitom ciklusu, jer ja kao ministar ako neću poštivati zakon, neću biti tu. To kažem svima, to sam rekao i Hranju, ako ne možeš poštivati zakon, izađi”, rekao je.

‘Muški, prihvati, sjedi za stol, razgovaraj’

Novinari ga pitaju je li točno da je rekao kako ‘ne može vidjeti predsjednika’, kako je Milanović jednom rekao. “Ne. On je svašta tvrdio pa smo svaki put demantirali, i da je lažem, da sam lažov”, rekao je.

“Pazite koja je to skupina rečenica i koju poruku mladima šaljete takvim nastupom. I ja bih sada mogao reći svašta ružno, ali i dalje sam suzdržan nakon ovoga što sam doživio jer mislim da je to čestito i pošteno prema narodu”, dodao je.

“Još jednom, muški, prihvati, sjedi za stol, razgovaraj, budi hrabar”, zaključio je Banožić. Dodao je da osobe koje ne poštuju Zakon ne može komentirati kao nešto pozitivno u društvu.