Ministri najavljuju da će popuštati restrikcije u nekim dijelovima Hrvatske. Kako su to riješile druge zemlje?

Talijanska vlada dopustila je ovog tjedna otvaranje pojedinih trgovina, ali neke pokrajine zadržale su strože restrikcije

06.04.2020., Zagreb - Nacionalni stozer civilne zastite odrzao je konferenciju za medije o najnovijim detaljima sirenja koronavirusa u Hrvatskoj. Photo: Jurica Galoic/PIXSELL
FOTO: Jurica Galoic/PIXSELL

Pet dana prije nego što je Nacionalni stožer civilne zaštite u ožujku odlučio o zatvaranju restorana, kafića, frizerskih i drugih salona, mnogih trgovina i tako dalje, slična je odluka stupila na snagu na području Istre. Taj je dio Hrvatske bio prvi koji je krenuo u uvođenje strožih mjera u pokušaju suzbijanja epidemije koronavirusa.

Takav, regionalni pristup – gdje dijelovi zemlje idu korak brže ili sporije od ostatka, ovisno o situaciji na terenu – mogla bi biti scenarij i za polagano otpuštanje mjera na području Hrvatske. To je u četvrtak dao naslutiti voditelj Nacionalnog stožera, ministar unutarnjih poslova Davor Božinović.

Prilagođene regionalne mjere

Ne iznoseći pojedinosti, Božinović je ostavio otvorenom mogućnost da neće svi dijelovi Hrvatske u isto vrijeme i pod istim uvjetima popuštati mjere. “Ne isključujemo u idućim danima da se decentralizira popuštanje mjera tamo gdje je epidemiološka situacija bolja”, kazao je ministar.

U detalje, dakle, nije ulazio. No, regionalni pristup u relaksiranju mjera ne bi bio novost u europskim okvirima. Neke su države već najavile da će mjere popuštati ne samo u fazama, nego i prilagođeno stanju u pojedinoj regiji.

Kako odlučuju u Italiji

Tako je, primjerice, talijanska vlada od ovoga tjedna dozvolila otvaranje knjižara i trgovina koje prodaju potrepštine za djecu i bebe. Međutim, te djelatnosti nisu počele raditi u svim talijanskim regijama. U nekima, poput Lombardije, koja je među najpogođenijima koronavirusom, ostale su na snazi strože mjere pa su se mogle otvoriti samo trgovine za djecu.

U Rimu će se, primjerice, knjižare otvoriti od ponedjeljka jer lokalne vlasti smatraju da treba više vremena za osiguranje potrebnih higijenskih uvjeta. Na Sardiniji će tek odlučivati o popuštanju mjera; strahuju, naime, da bi ljudi otvaranje trgovina i knjižara iskoristili kao izgovor da šeću okolo.

Francuska i Njemačka

Regionalni pristup razmatrao se u Francuskoj još početkom travnja. Mediji su tada izvijestili da je francuski premijer Edouard Philippe kao jednu od mogućnosti spominjao da se stroge restrikcije ublažavaju na temelju specifične situacije u pojedinim regijama. U Francuskoj su, podsjetimo, mjere karantene koje vrijede za cijelu zemlju još uvijek na snazi, barem do 11. svibnja.

U Njemačkoj su ovoga tjedna federalna vlada i savezne pokrajine dogovorile plan za postupno ublažavanje mjera. Pritom je usuglašen okvir za uklanjanje restrikcija – primjerice, da će se otvoriti trgovine do 800 kvadratnih metara ili da će nakon 4. svibnja s radom moći početi i frizeri. No, prema pisanju tamošnjih medija, savezne pokrajine unutar tog okvira mogu donijeti neke svoje odluke, recimo kasniji datum početka provedbe.

Što s Hrvatskom?

U Hrvatskoj će, sasvim je sigurno, otvaranje ići u fazama, što je neki dan u neslužbenom razgovoru Telegramu potvrdio izvor iz Vlade. U Banskim dvorima razrađuju nekoliko mogućih scenarija i tek treba vidjeti hoće li i “decentralizacija popuštanja mjera” biti među njima. Ali, neke odluke moraju se donijeti dosta brzo.

Kako je poznato, do kraja tjedna prestaje vrijediti stara odluka o zatvaranju pojedinih djelatnosti, poput kafića i frizeraja, pa se uskoro očekuje da Stožer objavi detalje o novim mjerama, odnosno produljenju dosadašnjih. Nije još poznato hoće li to produljenje ponovno biti na 30 dana ili kraće.

U međuvremenu je, pak, Vlada danas prihvatila prijedlog da svaka županija može sama procijeniti kakva je situacija sa zarazom na njezinom području. U obrazloženju amandmana koji je predložio Klub zastupnika IDS-a, PGS-a i RI-a navodi se da će se njime omogućiti da “svaka županija bude ovlaštena procijeniti epidemiološku situaciju te prihvatljivost i izvedivost mjera na svom području čime bi se omogućilo brže i efikasnije donošenje odluka vezanih za sprječavanje širenja epidemije”. Amandman je, prema Hininom izvješću, prihvaćen u nešto izmijenjenom obliku.