Mirela Čavajda nagradu za Zagrepčanku godine posvetila sinu Grgi i 'svim majkama koje su pognute glave prošle kroz najteže'

'Neka od sada bude lakše svima', rekla je

31.05.2023., Zagreb - Svecana sjednica skupstine i dodjela priznanja Grada Zagreba u Staroj gradskoj vjecnici. Mirela Cavajda. Photo: Luka Stanzl/PIXSELL
FOTO: Luka Stanzl/PIXSELL

Mirela Čavajda danas je na Dan Grada Zagreba u Skupštini primila nagradu za Zagrepčanku godine. Nagradu je posvetila svome sinu Grgi. “Hvala Gradu Zagrebu na ovom divnom priznanju, kao i svim udrugama i organizacijama koje su bile uz mene, ali i svim građanima koji su me podržali. Hvala mojoj familiji i prijateljima jer su oni bili moja najveća podrška.

Ovu bih nagradu posvetila svome sinu Grgi, koji će u mome srcu živjeti vječno i svim majkama i obiteljima, koji su pognute glave i šutke prošli kroz najteže trenutke u svojim životima. Neka od sada bude lakše svima”, kazala je Čavajda kroz suze.

Iznimno bolna tema

“Ponosna sam što je Grad ovu temu prepoznao kao bitnu”, kazala je Čavajda u kratkom razgovoru s novinarima nakon svečane sjednice, a prenose 24sata. Na pitanje je li se u Hrvatskoj išta promijenilo nakon njenog slučaja, odgovorila je da se još uvijek ne može obaviti prekid trudnoće nakon 22. tjedna, ali može do 12.

“To je plus, to se promijenilo i može se tražiti povrat troškova liječenja. Ja sam konkretno bila u Sloveniji i onda je naš hrvatski zdravstveni sustav dužan vratiti sredstva”, kazala je Čavajda.

Ističe kako joj je ta tema i danas iznimno bolna, ali da je o njoj morala progovoriti javno. “U tom trenutku nije uopće bila upitna hrabrost nego osjećaj ljudskosti, neki unutarnji glas da se to mora reći javno, nekakav ženski instinkt”, kazala je.

‘Bila je izložena mučenju’

Čavajda je, navodi se u obrazloženju Grada Zagreba, dobitnica nagrade jer su okolnosti vezane uz njezin prekid trudnoće zbog zloćudnog tumora bebe u proljeće prošle godine temeljito potresle društvo.

“U teškom trenutku upoznavanja s terminalnom dijagnozom djeteta koje je nosila, umjesto da dobije podršku, bila je izložena mučenju, nečovječnom ponižavajućem postupanju, s neadekvatnim pristupom informacijama o svojim pravima i različitim opcijama pobačaja.

U trenucima donošenja najteže životne odluke javno je istupila i upozorila na diskriminaciju i probleme zdravstvenog sustava te na nedostupnost pobačaja, odnosno zakonom zajamčenog prava na zdravstvenu zaštitu”, pojašnjava se u obrazloženju.