Mirjana Rakić dala ostavku u Vijeću za elektroničke medije. Donosimo 5 stvari koje o tome trebate znati

'Ne mogu više dozvoliti da se napada moj osobni i profesionalni integritet'

27.01.2016., Zagreb -  Predsjednica Vijeca za elektronicke medije, Mirjana Rakic. 
Photo: Davor Puklavec/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Predsjednica Vijeća za elektroničke medije i ravnateljica Agencije za elektroničke medije Mirjana Rakić podnijela je danas ostavku. U izjavi za Tportal Rakić istaknula je da joj je dosta pritisaka.

“Imam previše godina i stvarno mi je dosta svega. Ostali smo sami kao Pale sam na svijetu. Više nemam snage, a očito je da se sve koncentriralo na mene. Ne želim da članice i članovi Vijeća budu moji taoci. Više nemam snage – to je poput terorizma čemu sam i čemu smo izloženi. Ali baš sve se koncentriralo na mene osobno i sve to je ispod moje razine. Ne mogu više dozvoliti da se moj osobni i profesionalni integritet napada na tako primitivan način!”, naglasila je Rakić.

Donosimo kratak pregled zbivanja koja su prethodila ovoj odluci legendarne novinarke, komentatorice i urednice.

1. Vijeće za elektroničke medije blokiralo na tri dana televiziju Z1 zbog govora mržnje

Vijeće za elektroničke medije krajem siječnja donijelo je odluku o prestanku emitiranja programa Z1 televizije na tri dana. Odluka je donesena zbog govora mržnje novinara Marka Juriča voditelja i urednika emisije ‘Markov trg’.

Podsjetimo, Jurič je opetovano odjavljivao emisiju sljedećim riječima: “Dva su četnika koji su bili svećenici Srpske pravoslavne crkve proglašeni svetima 2005. godine. Prema iskazima svjedoka zakrvavili su ruke. Mi ne znamo hoće li Srpska pravoslavna crkva nastaviti s takvim djelovanjem. Stoga bi Zagrepčani koji se šeću Cvjetnim trgom trebali pripaziti, osobito majke s malom djecom. Pripazite kad prolazite tamo pored crkve Preobraženja svetoga da ne bi netko s nožem istrčao i obavio svoj krvavi četnički pir”.

Juričeve ispade osudilo je i Hrvatsko novinarsko društvo, koje je istaknulo kako je riječ o govoru mržnje i provokaciji koja može imati posljedice po sigurnost građana Zagreba i svih njegovih posjetitelja, bez obzira na njihovo nacionalno podrijetlo i vjersku opredijeljenost. Predsjednik HND-a Saša Leković kazao je da u ovom slučaju nije riječ o novinarskom radu, ni o šali, već o, kako navodi, “krajnje neodgovornom i zabrinjavajućem javnom istupu”.

2. Prosvjed desničara, blokiranje Savske i sramotna provokacija Velimira bujanca

Zbog kazne VEM-a nekoliko dana kasnije održan je veliki prosvjed. Kolona prosvjednika blokirala je Savsku ulicu u Zagrebu i uputila se do Jagićeve ulice, gdje se nalazi Vijeće za elektroničke medije, a među njima je bio i potpredsjednik Hrvatskog sabora i čelnik stranke HSP dr. Ante Starčevića Ivan Tepeš. Na čelu kolone bili su Đuro Glogoški, jedan od vođa prosvjeda u Savskoj 66, te Velimir Bujanec, voditelj jedne lokalne tv kuće.

Vođe prosvjeda Bujanca, Antu Tandaru i Marka Juriča primila je u prostorijama Agencije za elektroničke medije ravnateljica Vijeća za elektroničke medije Mirjana Rakić. Bujanec je tom prilikom Rakić poklonio četničku kapu te nekoliko kapa titovki s kokardom i zvijedom petokrakom. “Ovu šajkaču mi je dala jedna žena iz Vukovara, pala je s četnika koji ju je silovao, ta me žena zamolila da vam to poklonim”, rekao je Bujanec.

mirjana rakić velimir bujanec
PIXSELL

“Nikamo ne idemo niti imamo bilo što protiv emisije. Ono zbog čega je došlo do nesporazuma je nepoznavanje zakona. Zakon o elektroničkim medijima govori o govoru mržnje i taj je stavak u Kaznenom zakonu. Kazna za to je do tri godine. Dužnost regulatora je da se takvo što mora sankcionirati ili kraćim oduzimanjem koncesije ili trajnim. Privremeno može biti do godinu dana. Što se tiče ove emisije, mi smo je pregledali i naš zaključak je da se to uputi DORH-u”, rekla je tom prilikom staloženo Rakić, ne odreagiravši na Bujančevu provokaciju.

“Svjedoci smo da je u Hrvatskoj ponovno na djelu uvođenje verbalnog delikta,” rekao je tada Tepeš i ustvrdio da Vijeće za elektroničke medije ima dvostruka pravila. S jedne strane zabranjuje se rad privatnoj televiziji zbog riječi izgovorenih u njenom eteru, dok se s druge strane tolerira da se na javnoj televiziju njega i njegovu stranku naziva proustaškom, kazao je Tepeš. U tom je kontekstu naveo i ismijavanje hrvatske himne u Pupovčevim Novostima, koje se tumači kao satira.

3. Rakić u NU2: ‘Ovo je moja domovina i moj grad, i ja odavde nikad neću otići’

Rakić je nakon prosvjeda gostovala u HRT-ovoj emisiji Nedjeljom u dva. “Nije bilo ugodno vidjeti tu masu ljudi. Nije problem u mirnom prosvjedu, ali ono što se dogodilo u Jagićevoj nije bio mirni prosvjed. Samim time da se išlo na instituciju, a onda i na mene, zazeblo me”, kazala je Rakić u emisiji Aleksandra Stankovića. Predstavnike prosvjeda su primili, kako kaže, jer je to najnormalnije, da im kažu zašto su prosvjedovali.

“Oni to nisu rekli. Velimir Bujanec, koji mi je predao četničku i partizansku kapu, i Marko Jurič nisu ništa objasnili. To u što se prosvjed pretvorio, govori više o prosvjednicima, o tome kako je dobro bio organiziran”, rekla je Mirjana Rakić. “Ovo je moja domovina i moj grad i ja odavde nikada neću otići”, poručila je tada Rakić te komentirala da se nitko iz državnog vrha nije oglasio o prosvjedu.

4. Vlada odbacila izvješće o radu Vijeća za elektroničke medije te zatražila razrješenje njene predsjednice i članova

Početkom ožujka Vlada je na svojoj sjednici, na kojoj je odlučivala i o prijedlogu proračuna za 2016. godinu, donijela odluku da se odbija izvješće o radu Vijeća za elektroničke medije i Agencije za elektroničke medije za 2014. godinu.

Ministar kulture Zlatko Hasanbegović kazao je da se izvješće odbacuje zbog neizvršenja ciljeva i zadaća te nekih “očitih i osobito teških propusta”, kao primjerice da se ne spominje da je 2014. nad HRT-om proveden nadzor nad korištenjem mjesečne pristojbe i drugih prihoda te da ne postoji podatak da je jedna članica Vijeća bila u sukobu interesa. “Ispunjeni su i uvjeti za razrješenje predsjednika (Mirjane Rakić) i članova Vijeća”, rekao je Hasanbegović. Vlada je takav zaključak podržala te ga predložila Saboru.

Zlatko Hasanbegović
Zlatko Hasanbegović PIXSELL

5. Mediji su za novu vlast ratni plijen, a sljedeća je na redu Hina, poručuju iz HND-a

Nakon te kontroverze odluke u zagrebačkom Novinarskom domu održana je tribina o odnosu vlasti prema medijima. Predsjednik HND-a Leković ocijenio je da je Vladin prijedlog smjene svih članova Vijeća za elektroničke medije i njegove predsjednice Mirjane Rakić novi korak prema potpunoj političkoj kontroli medija i novi napad vladajućih na neovisnost medija, “institucionalnim silovanjem procedure i zakona”.

Naglasio je da su zadnji potezi nove vlasti oko medija, a naročito smjene na HRT-u te najava raspuštanja Vijeća za elektroničke medije, na tragu izjave čelnika HDZ-a Tomislava Karamarka iz svibnja prošle godine da će, kako je rekao predsjednik HND-a, “kada HDZ dođe na vlast, građani moći pričati što hoće, ali kod kuće”. Prema Lekovićevim riječima, sve što se kasnije događalo u odnosu nove vlasti prema medijima to samo potvrđuje, s tim da oni koji su smijenjeni ili će biti smijenjeni nemaju pravo na obranu “dok sve nije gotovo”.

Saša Leković
Saša Leković PIXSELL

“Sljedeća odluka na redu je prihvaćanje, odnosno neprihvaćanje izvješća Hine”, kazap je Leković i dodao da nova vlast medije tretira kao ratni plijen, pri čemu se ne obazire ni na upozorenja europskih institucija.