Moskva: 'EU-ov embargo na naftu je autodestruktivan potez, osvetit će im se'

Rusija tvrdi da će embargo pogoršati prehrambenu i energetsku krizu

Russian Foreign Minister Sergei Lavrov speaks during a joint press conference with Palestinian Foreign Minister following a meeting in Moscow on May 5, 2021. (Photo by Alexander Zemlianichenko / POOL / AFP)
FOTO: AFP

Rusija je danas upozorila da će odluka Europske unije o uvođenju embarga na rusku naftu vjerojatno destabilizirati svjetska energetska tržišta, prozvavši to “autodestruktivnim“ korakom koji će se osvetiti Europi. EU čelnici su se u ponedjeljak dogovorili da će obustaviti 90 posto uvoza nafte iz Rusije do kraja godine, što su dosad najsnažnije sankcije od početka invazije na Ukrajinu.

“Odluke Europske unije o postepenom ukidanju ovisnosti o ruskoj nafti i naftnim proizvodima, kao i zabrana davanja osiguranja za ruske trgovačke brodove, vrlo će vjerojatno dovesti do dodatnog rasta cijena, destabilizacije energetskih tržišta i poremećaja u lancima opskrbe“, priopćilo je rusko ministarstvo vanjskih poslova.

Predsjednik Europskog vijeća Charles Michel kazao je kako će odluka EU-a oduzeti značajnu količinu sredstava Moskvi te stvoriti dodatan pritisak za zaustavljanje invazije, no Rusi tvrde da će se embargom ugroziti gospodarstvo EU-a.

‘Bruxelles i Washington snose odgovornost za pogoršanje krize’

Rusko ministarstvo je ustvrdilo kako će “prepreke” za ruske proizvode utjecati na opskrbu poljoprivrednih proizvoda. “Na kraju će takve radnje postići suprotan učinak. Potkopat će gospodarstvo i energetsku sigurnost EU-a. Ubrzat će nadolazeću globalnu prehrambenu krizu koju Bruxelles, kako kažu, želi spriječiti”, naveli su iz ruskog ministarstva te zaključili:

“Bruxelles i njegovi politički sponzori u Washingtonu snose punu odgovornost za rizik pogoršanja globalne prehrambene i energetske krize uzrokovane nelegitimnim djelovanjem Europske unije.“

Iako su se čelnici EU-a složili oko šestog paketa sankcija, koji uključuje zabranu uvoza ruske nafte, nove mjere nisu još stupile na snagu, jer tehničke detalje sankcija moraju usuglasiti veleposlanici država članica. Probleme ponovno radi Mađarska koja navodno zahtijeva da se s liste sankcija za pojedince ukloni patrijarh ruske pravoslavne crkve Kiril.