Kanadski model zdravstva unio je prvi razdor između HDZ-a i Mosta

O prvim potezima Vlade za N1 govorila je Jasna Matulić iz Mosta

FOTO: Screenshot N1

Jasna Matulić iz Mosta rekla je da će biti redukcija, ali da to nisu rezovi. Matulić je dodala da je oduševljena novim mandatarom Tihomirom Oreškovićem koji kaže, ima strateški način promišljanja. Komentirala je i najavu HDZ-ovog kandidata ministra zdravlja da je kanadski model zdravstva ono što se očekuje u Hrvatskoj, a taj model predviđa plaćanje mnogih stvari, rekavši da se to neće dogoditi. O zabrani pobačaja Matulić nije željela puno govoriti, dodavši da je to prekompleksna tema.

Oreškoviću je bitna riječ produktivnost

“Nismo u briljantnoj situaciji, no možemo poticati produktivnost. Bit će redukcija, ali ne bih to nazvala rezovima, nego jedan drugi sistem. Mi imamo podvojene sisteme, imamo razdvojene sisteme, koji funkcioniraju samostalno, gdje se ne razmjenjuju informacije, i zbog tih duplih sustava ima i dosta rezervi”, kazala je Matulić o prvim potezima Vlade u Temi dana N1 televizije.

Matulić ne krije zadovoljstvo novim mandatarom Tihomirom Oreškovićem. “Jako sam oduševljena, u razgovorima s njim on govori potpuno drugačijim jezikom nego što smo imali do sada, ima strateški način promišljanja, te organizacijski, i bitna mu je riječ produktivnost, koju je najčešće izgovorio. Želi da se dovedu strukturne reforme. Jasno je iskomunicirao da želi reformu javne uprave i zdravstva za početak, poticane ulaganja u RH i nizinske pruge. Već se sada vidi da se rješavaju ključne stvari, očekuje se da će se javnom upravom i ostali segmenti presložiti, i očekujemo brži rast.”

Korporativni biznismen koji je socijalno osjetljiv

“Plaću bi trebalo povećati i rasteretiti ju davanjima, da se više potiče zapošljavanje”, rekla je Matulić.

Na pitanje hoće li Orešković, kao korporativni poduzetnik, razumjeti i ‘socijalu’, te zašto bi razumio probleme običnog građanina, Matulić je rekla da je on socijalno osjetljiv.

“On zaista dolazi iz korporativnog biznisa, međutim ima i širinu, živio je i radio u svijetu, kreće s reformom zdravstva i to govori da je socijalno osjetljiv, a sve ostalo je sustav. Sve su to sustavi koje treba urediti, svaki sustav je nekako raspušten i ne daje rezultate. Mislim da će se uspješno nositi s tim. Ima organizacijske karakteristike kojima može pristupiti organizaciji.”

Ništa od kanadskog modela zdravstva

Most ostaje pri svome da zdravstvo mora svakom građaninu pružiti potrebnu zaštitu, komentirala je gošća Teme dana najave iz redova HDZ-a o privatizaciji zdravstva. “Ostajemo pri tome da zdravstvo mora svakom građaninu pružiti potrebnu zaštitu. Mora se napraviti i jednaka kvaliteta po cijeloj Hrvatskoj, i tu neće biti privatizacija, ne u tom smislu u kojem se komunicira”, kazala je Matulić.

Rekla je i da se najava HDZ-ovog kandidata za ministra zdravlja da je kanadski model ono što se očekuje u Hrvatskoj koji predviđa plaćanje mnogih stvari neće dogoditi.

“Neće se to dogoditi, niti se ne može dogoditi, to sada nije ni moguće. Naš prijedlog reforme zdravstva ne ide za tim, nego upravo da svaki građanin ima pravo na zdravstvenu zaštitu. Spominjanje kanadskog sistema se ne može jednostavno preslikati na Hrvatsku, manja smo zemlja i drugačijeg standarda. Upravo razrađujemo reformu, ali građane mogu umiriti da nikako ne idemo u privatizaciju.”

Samo oni stručni će biti u Vladi

“Treba ga restrukturirati i resistematizirati na način da daje dobre rezultate. Sprema se reforma i dosta o tome razgovaramo, jer trenutno je neujednačen sustav zdravstvenih ustanova. Postoji i jedna samostalna odluka gdje će se i kako ulagati, a i male opće bolnice kupuju skupe aparate za koje nemaju niti ljude koji se znaju s njima služiti, niti imaju u tom dijelu potrebe za tim. To je samo jedan primjer gdje bi se napravila analiza i vidjela potrebitost promjena, koje će donijeti kvalitetu”, komentirala je zastupnica Mosta dugove koji postoje u zdravstvu.

O bankarskom sustavu Matulić kaže da je trenutačno stabilan, i da je kuna stabilna. Puno je pažnje izazvao status Ivana Lovrinovića koji se oštro izjasnio o potezima HNB-a, za koji tvrdi da ne štiti građane. “Mislim da je dobro da se sukobljavaju mišljenja, no na kraju dobre analize doći ćemo do rezultata što zapravo jest, i u kojem smjeru bi išli naprijed.”, rekla je Jasna Matulić.

Istaknula je da reforme moraju davati rezultate i moraju biti usmjerene strateškom razvoju Hrvatske, a poticajno je da se otvori mogućnost investicijskog ulaganja. “Pozvani smo i da dajemo prijedloge za ljude koji će činiti Vladu, i bit će odabrani prema svojoj stručnosti i postignućima. Hrvatska u 20 godina nije imala nacionalnu strategiju, a jedan od ključnih regulatora će biti izrada nacionalne strategije”, najavila je.

Na pitanje hoće li se smanjivati broj županija i što ako se ništa ne dogodi po tom pitanju Matulić je rekla da to neće dozvoliti.

Pobačaj je kompleksna tema

Ponovila je i da u Vladi moći biti ljudi koji su optuženi, a na pitanje u savezu ste s ljudima koji imaju pravomoćne optužnice rekla je da takvi neće biti dio, niti će aktivno raditi na programima nove Vlade.

Među prvim pitanima pojavila su se pitanja promjene naziva Hrvatskog sabora, i hoće li biti pokrovitelj mise na Bleiburgu. “U cijelom govoru Željka Reinera, koji je bio izvrstan, zapravo je samo ta rečenica izvučena iz konteksta. Mi osobno nismo oko toga komunicirali, i ne bih tome davala veliku pažnju, imamo puno važnijih tema sada. Mislim da se samo trebamo ne bojati izgovoriti riječ ‘Hrvatska”, rekla je Matulić.

O zabrani pobačaju nije željela puno govoriti. “To je velika tema. Mene su često o tome pitali. To je ozbiljna tema za izgovoriti ‘da’ ili ‘ne’, mislim da treba sve učiniti na prevenciji, jer je pobačaj veliki problem, nije samo ‘može’ ili ‘ne može’. Žena s tim živi cijeli život, i osobno mislim da treba učiniti sve na edukaciji mladih, a onda je tema pobačaja posebna”, rekla je Matulić, koje na ponovljeno pitanje treba li pobačaj zabraniti, nije htjela dati jasan odgovor.

“Ne bih sad o tome jer je prekompleksna tema”, rekla je.