HDZ-ov kandidat za ministra zdravlja najavljuje uljuđeniji zakon o pobačaju (ali i promjenu imena Ministarstva)

Ante Ćorušić predsjednik je HDZ-ova odbora za zdravstvo

Ante Ćorušić
FOTO: PIXSELL

Gost u središnjem Dnevniku HRT-a bio je Ante Ćorušić, predsjednik HDZ-ova odbora za zdravstvo. Na izravni upit je li on novi ministar zdravlja kazao je da možda jest jedan od kandidata, no da će o tome odlučiti Božo Petrov, Tomislav Karamarko i Tihomir Orešković. Istaknuo je i da će, ako se njega bude pitalo, promijeniti ime Ministarstva zdravlja, “jer zdravlje je pojam, a zdravstvo sustav”.

Oreškovića je, kaže, slučajno upoznao prije nekoliko godina. “Surađivali smo i on mi je puno pomogao oko organizacije konferencija o zdravstvu HDZ-a. Bila je to jedna široka ekipa ljudi koji su predložili ono što je Hrvatskoj najbolje, i tu mi je pomogao Tihomir Orešković i tu smo govorili o kanadskom modelu”, kazao je Ćorušić.

Decentralizacija sustava iz kanadskog modela

Komentirao je i mogućnost da se u reformi zdravstva koristi kanadski model. “Dvije zemlje nemaju identične modele sustava javnog zdravstva, kanadski model ima svoje dobre strane, ali ima i hendikepe, kao i hrvatski. Ali ono što je dobro po meni preuzeti iz kanadskog modela je decentralizacija sustava”, kaže Ćorušić.

No, poručio je ipak da Hrvatska ne može imati sustav kakav ima Kanada jer je ta zemlja deset puta bogatija od Hrvatske. Kaže i da je hrvatski zdravstveni sustav socijalno osjetljiviji od kanadskog, i takav će, poručio je, i ostati.

Apsolutna zabrana pobačaja ne dolazi u obzir, ali…

Komentirao je i najavu da će Ustavni sud raspravljati o ustavnosti zakona o pravu na pobačaj iz 1978., zbog čega je danas prosvjedovala Ženska mreža Hrvatske. Kazao je da apsolutna zabrana pobačaja ne dolazi u obzir, no pobačaj smatra dogovorenom formom nasilnog prekidanja ljudskog života, javlja Hina.

“Ja sam bio jedan od eksperata koji su rekli da ljudski život počinje spajanjem ženske i muške spolne stanice, to je dokazana znanstvena činjenica. Ako gledamo legislativno i biološki, pobačaj jest dogovorena forma nasilnog prekidanja ljudskog života, moramo biti svjesni te činjenice, to je bioetička istina”, istaknuo je.

Smatra kako apsolutna zabrana pobačaja ne dolazi u obzir, jer “moramo biti svjesni u kojem društvu živimo”, ali mora biti bolja i etičnija procedura prema nerođenom djetetu.

“Moderna hrvatska država ne može biti rob zakona donesenog za vrijeme totalitarnog, komunističkog režima. To moramo promijeniti i uljuditi, poboljšati proceduru, u interesu zdravlja žena i nerođene djece”, naglasio je. “Kad sam razgovarao sa ženama, trećinu sam ih odgovorio od pobačaja”, dodao je.

Reakcije na kanadizaciju zdravstva

Podsjetimo, nakon jučerašnjeg sastanka u Mostu novi mandatar Orešković dao je naslutiti da bi u reformi zdravstva mogao biti primijenjen i kanadski model, što je izazvalo burne reakcije. Kanadizaciji zdravstva usprotivili su se Sindikat umirovljenika Hrvatske i Samostalni sindikat zdravstva i socijalne skrbi, dok je Udruga hrvatskih pacijenata ponovila zahtjev za zakonskom zabranom “tajkunizacije javnoga zdravstva”.

SUH tvrdi da Orešković, koji je dvije godine bio predsjednik Uprave Plive, ne poznaje dovoljno hrvatski zdravstveni sustav, a već najavljuje model reforme koji znači “svojevrsnu kanadizaciju sustava”, mada se o tome nije provela široka javna rasprava.

Umirovljenici i starije osobe zabrinuti su zbog mogućnosti da se reforma zdravstva provede po uzoru na Kanadu, jer bi, smatraju oni, to značilo da javni sustav više neće pokrivati troškove lijekova na recept, dentalnih usluga, protetike, kućne njege i dugoročne skrbi, navodi SUH u priopćenju.

Sindikati kažu da će pružiti otpor takvim pokušajima

Za starije osobe, mahom u zoni siromaštva, “jednostavno je za pretpostaviti kako bi prošle u zdravstvenoj reformi po kanadskom receptu”, upozorava SUH, koji smatra da su Oreškovićevi izvori informacija “privatni susret na zagrebačkoj špici prije nekoliko dana s Antom Čorušićem, HDZ-ovim zdravstvenim ideologom, te sa zastupnicima Mosta”.

I Samostalni sindikat zdravstva i socijalne skrbi staje u obranu javnoga zdravstva, a počasna predsjednica sindikata Spomenka Avberšek poručila je da će pružiti veliki otpor pokušaju da se “preko koljena lomi sadašnji sustav i uvodi kanadski model”.