Možda se treba prisjetiti svih političara koji su, bez obzira na sve, još od 90-ih znali dati ostavke zbog velikih afera

Političari nam nisu skloni preuzimanju odgovornosti, no kad se sjetimo 10 najvećih ostavki, čini se da je ta razina sve niža

Ministrica gospodarstva Martina Dalić, sasvim je izgledno, zbog afere s mailovima neće dati ostavku. Premijer i dalje čvrsto stoji iza nje, premda je ovim otkrićem dokazano da je zakonski okvir restrukturiranja Agrokora kreirala skupina koja je kasnije izvukla impresivne honorare, što je Vlada mjesecima demantirala.

Hrvatski političari, generalno, nisu skloni preuzimanju odgovornosti, no kad se prisjetimo nekih reakcija na pritisak javnosti od 90-ih do danas, čini se da je ta razina sve niža. Izvukli smo 10 najvećih slučajeva.

1. Hrvoje Šarinić

screenshot

Jedan od najbližih suradnika predsjednika Franje Tuđmana te jedan od osnivača HDZ-a, Hrvoje Šarinić, 1993. podnio je ostavku na mjesto premijera. Šarinić, koji je obnašao niz visokih funkcija tijekom devedesetih, na taj se potez odlučio nakon afere oko prodaje Dalmacijacementa i navodnih provizija koje je dobio. Treba pritom naglasiti kako se nakon ostavke na mjesto predsjednika Vlade nije povukao iz politike. Naprosto se vratio na funkciju predstojnika Ureda predsjednika.

2. Niko Bulić

Tadašnji ministar turizma Niko Bulić 1997. godine podnio je ostavku nakon aferice sa sloganom HTZ-a. Na natječaju je izabran slogan iza kojeg je stajala njegova supruga koja se prijavila pod djevojačkim prezimenom. Novac od nagrade za pobjednički slogan bio je uplaćen u Fond za djecu Hrvatske, no Bulić je ipak podnio ostavku. Ovako s odmakom ne djeluje kao da je bilo jako teško otkriti kako s natječajem nije bilo sve OK – slogan gospođe Bulić glasio je Hrvatska, raj na zemlji. Ni gospodinu Buliću nije se dogodilo ništa strašno nakon ostavke, postao je dugovječni šef HTZ-a.

3. Ana Stavljenić Rukavina

Ministrica zdravstva u mandatu Vlade Ivice Račana podnijela je ostavku zbog afere s dijalizatorima tvrtke Baxter. Radi se o Ani Stavljenić Rukavini koja se 2001. odlučila na neopozivu ostavku nakon što su, zbog pogreške na dijalizatorima tvrtke Baxter, u razmaku od pet dana umrla 24 pacijenta. Kako je kasnije rekla, Stavljenić Rukavina nije dvojila o svojoj ostavci jer je smatrala da će biti nemoguće ostati na ministarskoj funkciji s takvim opterećenjem.

Zanimljivo je da je ministrica ostavku podnijela iako nije bila direktno odgovorna za aferu, s obzirom na to da Pliva, koja je plasirala uređaj na naše tržište, zapravo nikad nije zatražila provjeru kakvoće dijalizatora spomenute firme.

4. Milan Bandić

17.05.2009., Zagreb - U Hrvatskoj su odrzani peti po redu lokalni izbori od neovisnosti, na kojima nesto vise od cetiri milijuna biraca bira predstavnike lokalnih i regionalnih predstavnickih tijela za iduce cetiri godine, a prvi put neposredno su birani opcinski nacelnici, gradonacelnici i zupani, te njihove zamjenici. U utrci za zagrebackog gradonacelnika, SDP-ovac Milan Bandic je odnio pobjedu ispred Jasena Mesica iz HDZ-a i nezavisnog kandidata Josipa Kregara. Slavlje u stozeru SDP-a u Vlaskoj ulici. Novinari su docekali Bandica na Trgu uoci presice u Vlaskoj. Photo: Zeljko Lukunic/24sata
PIXSELL

Jedan od onih koji su podnijeli ostavku, doduše ne zbog niza milijunskih afera, bio je Milan Bandić. Dugogodišnjeg zagrebačkog gradonačelnika policija je prije 16 godina uhitila nakon što je pod utjecajem alkohola skrivio prometnu nesreću. Pritom se nije zaustavio već je tako alkoholiziran bježao pred prometnom policijom. Bandić, koji je tada još bio član SDP-a, imao je 1,6 promila alkohola u krvi, a ostavku je podnio do sljedećih lokalnih izbora. Nakon ostavke je, realno, i dalje vodio Grad iako je funkciju gradonačelnice, kao, obavljala Vlasta Pavić. No u svjetlu milijunskih optužnica koje danas ima, i takvo formalno preuzimanje odgovornosti djeluje impresivno.

5. Ivica Račan

Ivica Račan podnio je ostavku i to na mjesto premijera 2002. godine. Napravio je to zbog protivljenja nekih ministara iz redova HSLS-a zakonskom prijedlogu o povratu NE Krško u sustav HEP-a. Zanimljivo, Račan je i bez njihove podrške imao dovoljno glasova u Saboru za usvajanje samog zakona, no ipak je zbog takvih previranja u svojoj Vladi odlučio dati ostavku i pokazati da ima odgovornost i prema ministrima, i prema zastupnicima koalicijskih partnera. Račan je nakon toga uspio sastaviti novu većinu, bez HSLS-a.

6. Ivica Kirin

Ivica Kirin bio je ministar unutarnjih poslova u Vladi Ive Sanadera. Imao je, vjerojatno se sjećate, hrpu ozbiljnih afera, no nakon izbijanja jedne ipak je dao ostavku. Na Božić 2007. objavljena je fotografija na kojoj je u društvu s Kirinom i general Mladen Markač koji je u to vrijeme čekao suđenje za ratne zločine na Haškom sudu. Fotografija je bila s lova na Bilogori, a Markač je sudjelovanjem u lovu prekršio uvjete boravka na slobodi. Nakon toga, Markač je uhićen i pritvoren, a Kirin je podnio ostavku šefu Sanaderu. Kako je naveo, ostavku je dao jer je to smatrao “osobnim moralnim činom i dužnošću”. U redu, gospodina Kirina javnost je prozivala i zbog krupnijih afera, no u nekom je trenutku, eto, bar prestao biti ministar.

7. Veljko Ostojić

Nekadašnji ministar turizma Veljko Ostojić podnio je ostavku nakon optužbi vezanih uz zemljište u Istri. Bilo je to u ožujku 2013. godine. IDS-ovac koji je bio ministar u Vladi Zorana Milanovića suočio se s optužbama u vezi kupoprodaje zemljišta u Balama na atraktivnoj lokaciji, čija je vrijednost nakon urbanizacije porasla s jednog na 25 milijuna kuna. U priču su bili uključeni njegova supruga i šogorica. Tri godine kasnije Uskok je, nakon završene istrage, tvrdio da u tom slučaju nije bilo kaznenog djela.

8. Mirela Holy

Za vrijeme Milanovićeve Vlade došlo je i do ostavke Mirele Holy koja je bila ministrica zaštite okoliša. U javnost je procurio mail koji je poslala predsjedniku Uprave HŽ Holdinga, a u kojem traži da se suprugu njezinog stranačkog kolege iz SDP-a poštedi otkaza ili premjesti na drugo radno mjesto. Zbog toga se sukobila s premijerom Milanovićem koji je govorio o “visoko postavljenoj letvici” svoje Vlade.

19.01.2012., Zagreb - U Banskim dvorima odrzana redovita sjednica Vlade RH. Mirela Holy. Photo: Patrik Macek/PIXSELL
PIXSELL/PIXSELL

9. Andrea Zlatar Violić

Vlada Zorana Milanovića imala je još jedan skandal; zbog takozvane afere Blagajna, ostavku je podnijela HNS-ova ministrica kulture Andrea Zlatar Violić. USKOK je prošle godine protiv bivše ministrice podignuo optužnicu. Tereti ju se za zloporabu ovlasti; konkretno, da je od ožujka 2012. do ožujka 2015. godine podigla nešto više od 250 tisuća kuna sa službene kartice. Dio novca je i vratila, no sebi je, stoji u optužnici, zadržala 99 tisuća kuna.

10. Mijo Crnoja

Jedan od posljednjih slučajeva u kojem je neki visoki dužnosnik podnio ostavku bila je afera ministra branitelja Mije Crnoje. Crnoja je ostao zapamćen kao ministar s najkraćim mandatom; trajao je svega šest dana. Iako niz godina živi u Zagrebu, kao adresu stanovanja prijavio Samobor, gdje se nalazi mala drvena baraka. Crnoja je pritom iz povlaštenog kredita za branitelje dobio novac kako bi izgradio kuću, no evidentno ga nije utrošio u za to predviđenu svrhu.