Možemo poziva Vladu da odustane od APN-a: 'Krenite s izgradnjom stanova za javni najam'

Benčić je rekla kako članovi platforme Možemo od početka APN-ovih subvencija 2017. upozoravaju da one izravno potiču rast cijena nekretnina

FOTO: N1

Klub zeleno-lijevog bloka danas je u Saboru govorio o upozorenju Europskog odbora za sistemske rizike (ESRB-a) o riziku koji za financijski sustav u Hrvatskoj, s potencijalom za ozbiljne negativne posljedice na gospodarstvo, predstavljaju državno subvencioniranje stambenih kredita putem APN-a, a posljedično i rast cijena nekretnina i zaduženosti. Sandra Benčić i Bojan Glavašević apelirali su na Vladu da odustane od APN-a već ove godine te da ta sredstva usmjeri u gradnju stanova za javni najam.

Benčić je rekla kako članovi platforme Možemo od početka APN-ovih subvencija 2017. upozoravaju da one izravno potiču rast cijena nekretnina, te da se te subvencije samo prelijevaju u profit banaka, dok se onima kojima se nastoji pomoći kao i svima ostalima značajno diže cijena nekretnina. Istovremeno, tvrdi, zato što je mjera usmjerena isključivo na kreditno sposobne i zato što druge mjere praktički ne postoje, građani koji rade prekarno i koji nisu kreditno sposobni ne mogu riješiti svoje stambeno pitanje.

Zaključila je da je zato Hrvatska pri samom dnu EU po dobi kada mladi ljudi odlaze iz roditeljskog doma, u prosjeku s gotovo 32 godine starosti. Platforma Možemo je zato pozvala Vladu da država u suradnji s jedinicama lokalne samouprave, posebno s onima gdje cijene najma i nekretnina drastično rastu, sredstva za APN preusmjeri u fond za gradnju stanova za javni najam. To je politika koja je već dugo dio programa platforme Možemo i koju je u više navrata predlagala Vladi, pa i amandmanom na državni proračun za 2022. godine koji vladajući nisu prihvatili.

Benčić: ‘To je sustav koji nas vodi u propast’

Izgradnju stanova za javni najam platforma Možemo vidi i kao priliku za održivo investiranje mirovinskih fondova, istovremeno osiguravajući dostupno i kvalitetno stanovanje, dizanje standarda zaštite najmoprimaca i veću ekonomsku i egzistencijalnu sigurnost građana, rečeno je na pressici. Cilj takve politike bio bi da troškovi stanovanja, uključujući i režije ne prelaze 30 posto kućnog budžeta.

Kako je istaknula Benčić, u Hrvatskoj je samo dva posto stanova u javnom vlasništvu, dok je prosjek u Europskoj uniji 15 posto. “Dostupnošću stanovanja za mlade ljude i obitelji po cijeni najma koja je niža od tržišne mi bismo, kada bismo imali dovoljno takvih jedinica, mogli značajno utjecati na tržište na kojem cijene najma i nekretnina divljaju”, rekla je. Benčić je pozvala Ministarstvo graditeljstva da već sad odustane od APN-ovih subvencija i to zato ‘jer bi nas još jedna godina mogla uvesti u nepovratnu spiralu koja bi mogla dovesti do pucanja nekretninskog balona’.

Kako bi se to izbjeglo i kako bi se tržište nekretnina reguliralo, Benčić je rekla da bi Hrvatska morala drukčije rasporediti porezni teret. Kazala je da je porezni teret u Hrvatskoj trenutno koncentriran na rad i one koji žive od rada, kao i na potrošnju, dok je porezna presija na kapital i imovinu, posebno na nekretnine i prihode od nekretnina, neusporedivo manja. “To je sustav koji nas vodi u propast, u nekretninski balon s jedne strane i otežavanje gospodarskog razvoja s druge”, zaključila je.