Možemo! predstavio svoj program za kulturu. Žele građanima dijeliti vaučere

Uz vaučere, Možemo želi ulagati u izgradnju kulturnih centara i programe u malim sredinama

07.04.2024., Zagreb - Na konferenciji za medije stranke Mozemo! clanovi tematske grupe stranke za kulturu Ursa Raukar-Gamulin,  Goran Sergej Pristas i Antonija Letinic predstavili su izborni program za kulturu. Photo: Marko Juric/PIXSELL
FOTO: Marko Juric/PIXSELL

Predstavnici Možemo! poručili su u nedjelju na predstavljanju izbornog programa kulture, da žele povećati proračun za kulturu i građanima je učiniti dostupnom kroz vaučere, ulagati u izgradnju kulturnih centara i programe u malim sredinama.

“Kultura je temelj za dobar život. Kultura nisu samo programi i publika, ona je otvaranje dijaloga, prostor za uključivanje i i jačanje zajednice. Možemo! se svojom kulturnom politikom obuhvaća i želi brinuti za sve segmente kulturnog polja”, rekla je Urša Raukar Gamulin.

Kulturna politika oko tri programske osi

Objasnila je kako je njihova kulturna politika organizirana oko tri programske osi – održivost, dostupnost u svim krajevima Hrvatske i pitanje relevantnosti kulture, u smislu suradnje s drugim sektorima.

Antonija Letinić rekla je da je preduvjet za dostupnost kulture da svi građani mogu sudjelovati u kulturnim programima, kao gledatelji ili akteri, pa je važna izgradnja adekvatne infrastrukture, među ostalim, prostora za kulturu, aktivirati postojeće kulturne centre.

Smatra da je važno ulagati sredstva u različite mjere koje će učiniti kulturu dostupnom širokom krugu građana bez obzira na to gdje žive, pa će uvoditi programe usmjerene na dostupnost kulture, poput ulaznica, vaučera, decentralizacije te integracije osoba s invaliditetom, osoba koji su migrantskog porijekla.

Model iz Zagreba je ‘put i za Hrvatsku’

Goran Sergej Pristaš rekao je da se u Zagrebu izdvaja oko sedam posto proračuna za kulturu, što je iznimno visok postotak, a iznosi oko 73 milijuna eura godišnje otkad je Možemo! preuzeo upravljanje Zagrebom. “To je i put za Hrvatsku”, dodao je

Po njegovim riječima, tijekom tri godine upravljanja Zagrebom, Možemo! su imali priliku vidjeti i temeljito upoznati sve probleme, ne samo o tome kako žive i rade kulturni djelatnici u Hrvatskoj, nego i na koji način postojeći zakonski okviri čak onemogućavaju ili potencijalno čak i devastiraju kulturnu scenu.

Dobar primjer: Projekt Paromlin

Dodao je da im je plan poticati prisutnost kreativnih edukacijskih programa i u cjeloživotnom obrazovanju, neformalnom i informativnom obrazovanju, s posebnim naglaskom na građane treće životne dobi. “Kad govorimo o razvoju kulture, ne možemo zanemariti i razvoj kulturnih industrija, prije svega u polju knjige, u polju video igara, u polju filma, u polju glazbe i izdavaštva”, ustvrdio je Pristaš.

Kao primjere kulturne politike u Zagrebu izdvojio je početak radova na Paromlinu, osnivanje nove ustanova u Zagrebu, napomenuvši da imaju namjeru krenuti prema napuštenim industrijskim objektima i onda dati te prostore u svrhe razvoja kulture i razvoja same zajednice.