Možemo! predstavlja plan za zdravstveni sustav: 'Danas moraš biti nečiji da bi te liječili, HDZ-u je zdravstvo resurs za eksploataciju'

U programu stranke za oporavak zdravstva istaknuli su osnaživanje primarne zdravstvene zaštite

05.04.2024., Zagreb - Ivana Kekin i Damir Bakic predstavili su zdravstvene politike Mozemo!, uoci Svjetskog dana zdravlja. Photo: Sandra Simunovic/PIXSELL
FOTO: Sandra Simunovic/PIXSELL

Povodom Svjetskog dana zdravlja, 7. travnja, saborski zastupnici Možemo! Ivana Kekin i Damir Bakić upozorili su na neodgodivost revitalizacije zapuštene primarne zdravstvene zaštite, nužnost depolitizacije upravljanja i kontrole trošenja javnog novca u zdravstvenom sektoru.

”Trenutačno je situacija takva da u ovoj zemlji moraš biti nečiji kako bi te liječili, jer HDZ gleda zdravstveni sustav kao resurs koji treba eksploatirati. Grane zdravstva koje su vrlo lukrativne, poput onkologije, se privatiziraju, tome svjedočimo već godinama, dok se one nelukrativne poput dječje psihijatrije i primarne zdravstvene zaštite zanemaruju”, upozorila je Kekin na konferenciji za novinare.

Među prioritetima i ključnim programskim potezima svoje stranke za oporavak zdravstvenog sustava naveli su osnaživanje primarne zdravstvene zaštite, jačanje preventivnih programa usmjerenih na promociju zdravog načina života, rano otkrivanje bolesti i prevenciju kroničnih bolesti.

Reafirmacija ambulanti

Usto, nužnim smatraju promijeniti upravljanje zdravstvenim sustavom, odnosno, uvođenje profesionalnog i na rezultatima utemeljenog kadroviranja u javnozdravstvenom sustavu te promjenu modela financiranja. Također, među imperativima je povećanje transparentnosti u trošenju javnih sredstava u zdravstvenom sektoru i upravljanje sukobom interesa, a posebnu pažnju, smatraju, nužno je posvetiti mentalnom zdravlju djece i mladih.

”Temelj održivog i solidarnog zdravstvenog sustava leži u snažnoj primarnoj zdravstvenoj zaštiti, te na toj razini zdravstvene zaštite moramo imati vojsku visoko motiviranih, iznimno educiranih i dovoljno iskusnih liječnika koji će u okviru primarne zaštite, zahvaljujući cjelovitoj perspektivi kakvu samo obiteljski liječnik može imati, rješavati niz stanja i bolesti, umjesto da se bespotrebno opterećuju drugi specijalisti”, smatra Kekin.

Ambulanta obiteljskog liječnika mora se, kaže, reafirmirati u centralno mjesto liječenja naših građana gdje će oni moći obaviti većinu svojih potreba.

Važnost preventivnih programa

U Možemo! smatraju da je nužno ”upogoniti” i revitalizirati preventivne programe usmjerene na promociju zdravog načina života, prevenciju kroničnih bolesti i rano otkrivanje bolesti. Porazni su postoci odaziva na primjerice preventivni program otkrivanja karcinoma kolona, kao i postoci konzumacije nikotina, alkohola kao i pretilosti u populaciji, upozorili su.

Bakić je naglasio i da treba promijeniti neracionalni, neefikasni i birokratizirani sustav financiranja bolnica. ”Poluge zdravstvenog sustava predugo u rukama drži HDZ koji zdravstveni sustav vidi kao resurs kojeg treba eksploatirati. Tome ćemo stati na kraj, te pipe ćemo zavrnuti i zdravstveni ćemo sustav ponovo učiniti kvalitetnim i dostupnim za sve građane”, najavili su.