Na društvenim mrežama jako je popularna nova teorija zavjere: da je za kaos na Kapitolu kriva antifa

Fake news se jako brzo proširio internetom

Rioters use tear gas while clash with police trying to enter Capitol building through the front doors. Rioters broke windows and breached the Capitol building in an attempt to overthrow the results of the 2020 election. Police used buttons and tear gas grenades to eventually disperse the crowd. Rioters used metal bars and tear gas as well against the police.
Pro-Trump Riot in Washington DC, District of Columbia, United States - 06 Jan 2021,Image: 581665913, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

Mnogi teoretičari zavjera još od sinoć, otkako su Trumpove pristaše upale u Kongres, tvrde da je taj upad organizirala Antifa. Fake news se brzo proširio internetom, i to samo nekoliko sati nakon upada u Kongres. Velika je vjerojatnost da ste na takve teze naletjeli i u komentarima hrvatskih korisnika društvenih mreža, s obzirom na to da su ih odmah prihvatili i ovdašnji štovatelji teorija zavjere.

Prvi je počeo zastupnik republikanaca, Paul Gosar koji je rekao kako je antifa izazvala kaos, a ubrzo su mu se pridružile još neke kolege iz Kongresa. Recimo Mo Brooks, zastupnik iz Alabame koji je rekao da je među ruljom moglo bili nešto Trumpovih pristaša ali i da može biti tko zna koliko drugih skupina. “Anarhista ili čega već”, rekao je.

Jedan zastupnik, Matt Gaetz, otišao je tako daleko da je u Kongresu ustvrdio kako se skupljaju prilično uvjerljivi dokazi, putem prepoznavanja lica, da oni koji su upali u Kongres nisu Trumpove pristaše, nego da su to zapravo pripadnici Antife koji su se maskirali u Trumpove pristaše. Kolege su ga nakon te izjave izviždale.

Teorije zavjere se šire društvenim mrežama

Sada se ova teorija zavjere širi Twitterom, Facebookom i Redditom. Televizijski propovjednik, Mark Burns, koji godinama podržava Trumpa, rekao je kako u Kongres nisu upali ljudi koji podržavaju Trumpa nego, opet, antifa.

Usto je objavio fotografiju popularnog sljedbenika QAnona, Jakea Angelija, koji je poznat kao “Q Shaman” jer se na prosvjedima pojavljuje s bojom na licu te kostimu s rogovima i krznenom kapom. Angeli je zbilja bio snimljen na Black Lives Matter prosvjedima, ali – kao protuprosvjednik. Nosio je transparent ‘Poslao me QAnon’, identičan kakav je držao u ruci jučer, kad je davao intervju za ORF, objašnjavajući zašto je krenuo u nastraj na Kapitol. Svejedno, Trumpov sin, Eric Trump, lajkao je spomenuti tvit Marka Burnsa.

Preko 7000 tvitova dijeli teoriju zavjere

Ubrzo je na Twitteru završilo preko 7000 tvitova koji, bez ikakvih dokaza tvrde da su se jučer na prosvjedu pripadnici Antife prerušili u Trumpove pristaše i upali u Kongres, javljaju analitičari NBC-a.

Neki tvitovi imaju po tisuće lajkova i dijeljenja. No, nije sve stalo na Twitteru. Sinoć se na Fox Newsu raspravljalo o tome jesu li infiltratori Antife upalo u rulju koja podržava Trumpa i izazvali nerede. Isto tvrdi i guvernerka Aljaske, Sarah Palin. “Puno njih je iz Antife”, poručila je za Fox.