Na Lošinju pacijent napao liječnicu. Udruga obiteljskih liječnika: 'Potresena je, ali ne može na bolovanje'

'Ne postoji dovoljna pokrivenost liječnika na tom području. To bi značilo da bi dvije ambulante ostale bez liječnika'

12.02.2015., Varazdin - Sezona gripe je na vrhuncu, u cekaonicama lijecnickih ordinacija u zgradi Zavoda za javno zdrvastvo Varazdinske zupanije tek poneki bolesnik. rPhoto: Marko Jurinec/PIXSELL
FOTO: Marko Jurinec/PIXSELL

Liječnica obiteljske medicine napadnuta je ovih dana u svojoj ambulanti na otoku Lošinju. Kako su u priopćenju napisali iz Koordinacije hrvatske obiteljske medicine (KoHOM), napao ju je pacijent. U Koordinaciji su oštro osudili incident te podsjetili kako su obiteljski liječnici i medicinske sestre sve češće izloženi verbalnim napadima i fizičkim nasrtajima.

“Nasilje postaje sve češći obrazac ponašanja jer pacijentima nisu jasna pravila osiguravatelja pa svoj bijes usmjeravaju prema liječnicima obiteljske medicine. Svemu doprinosi i to što zdravstvena administracija konstantno stigmatizira obiteljske liječnike jer ih vrlo često indirektno ili direktno označava kao krivce zbog neorganiziranosti i propusta u zdravstvenom sustavu”, poručuju.

Ne može dobiti ni zamjenu

Rekli su i kako je napadnuta liječnica iznimno potresena, da joj se prijetilo smrću, i da unatoč tom stresu nije mogla otići na bolovanje jer ne postoji dovoljna pokrivenost liječnika na tom području. “To bi značilo da bi dvije ambulante ostale bez liječnika, jer ona uz svoju radi i zamjenu za drugu ambulantu”, pišu.

“Uz to, napadnuta liječnica ne može dobiti ni zamjenu za specijalizaciju koja je već započela. Na Lošinju su samo četiri ambulante koje pokrivaju otoke Cres, Lošinj, Ilovik i Unije”, dodaju u priopćenju. Pozivaju da se liječnicima obiteljske mdicine i sestrama omoguće sigurni uvjeti za rad i bolja pravna i fizička zaštita.

Teški uvjeti rada liječnika

“Domovi zdravlja trebali bi osigurati da mjesta posebnih dežurstava čuvaju zaštitari”, kažu. U priopćenju navode i u kakvim teškim uvjetima rade liječnici, odnosno da ne mogu ići na bolovanje ili godišnji, te da su zaduženi i za mrtvozorstvo, a u sezoni moraju se brinuti i za veliki broj turista.

“Slika je to stanja na otocima u kojoj se primarni zdravstveni sustav urušava, a na što KoHOM nadležne godinama upozorava”, dodaju u priopćenju.

Telegram je kontaktirao primorsko-goransku policiju i pitao ih jesu li imali dojavu i postupanje po napadu na obiteljsku liječnicu s Lošinja. Odgovorili su nam da su policajci iz postaje Mali Lošinj imali postupanje 6. ožujka, te da je bilo riječ o ozbiljnim prijetnjama upućenima telefonom prema liječnici. Zbog toga je 41-godišnji muškarac prijavljen nadležnom državnom odvjetništvu.