Šefica Hitne napala je obiteljske liječnike. Upravo su joj odgovorili, i to prilično uvjerljivo

Grba-Bujević rekla je da koncesije u primarnoj zdravstvenoj zaštiti treba ukinuti

Koordinacija hrvatske obiteljske medicine (KoHOM) prilično žestoko je reagirala na izjavu ravnateljice Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu, Maje Grba-Bujević, koja je rekla da koncesije u primarnoj zdravstvenoj zaštiti treba ukinuti, a koncesionare vratiti u domove zdravlja, ako se na drugi način ne može zaustaviti fragmentacija javno-zdravstvenog sustava. Grba-Bujević istupila je „paušalno i bez ikakvog stručnog utemeljenja“, navode iz KoHOM-a, te dodaju kako im se čini da se iza njezinog istupa možda kriju „osobni ili neki drugi interesi“.

“Osim što je istupila potpuno nekorektno prema obiteljskim liječnicima koncesionarima indirektno sugerirajući da su oni možebitno problematični i neprofesionalni, ravnateljica Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu uplela se u materiju koju dobro ne poznaje“, kritiziraju iz KoHOM-a. Ravnateljici Hitne poručuju da obiteljski liječnici predano rade svoj posao bez obzira na to jesu li koncesionari iii domski doktori, što se, pišu, pokazalo i tijekom ove krize.

„Poštovana kolegice Grba-Bujević, ako već u svojim medijskim istupima (iako ste ravnateljica Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu) imate potrebu govoriti o obiteljskoj medicini molimo vas da koristite činjenice, samo činjenice i službenu statistiku. U svojem istupu tako ste potpuno neutemeljeno naveli da koncesionari nisu sudjelovali u zdravstvenim krizama uzrokovanim imigrantskim valom 2016. godine i poplavom u Gunji. Koncesionari čine 75 posto obiteljskih liječnika i itekako su sudjelovali, kao dio javnog zdravstva, u svemu“, poručuje udruga obiteljskih liječnika.

Problem je u nezavršenoj reformi hitne pomoći

KoHOM ukazuje i na to da koncesionari u krizi izazvanoj koronavirusom „preuzeli teret na svoja leđa kroz tzv. COVID ambulante i testiranja“, ali za to uopće nisu plaćeni, a u mnogim županijama nisu dobili čak ni zaštitnu opremu. „Navodite rascjepkanost sustava Primarne zdravstvene zaštite, no ta rascjepkanost proizlazi prvenstveno zbog desetaka pojedinačnih županijskih zavoda za hitnu medicinu, županijskih zavoda za javno zdravstvo uz domove zdravlja (čiji se ravnatelji politički instaliraju), a ne iz sustava ordinacija obiteljske medicine.

Riječju, rascjepkanost proizlazi iz neuspješne i nikad završene reforme hitne pomoći koju ste upravo vi započeli i za koju su osigurana izdašna financijska sredstva“, pišu iz udruge obiteljskih liječnika. Na kraju priopćenja Grbi-Bujević savjetuju da se posveti hitnoj medicinskoj pomoći, području koje ipak bolje poznaje nego obiteljsku medicinu. „Iskreno želimo da uspijete u povjerenom Vam zadatku da uspješno reformirate, na žalost, skandalima i suđenjima opterećenu hitnu službu”, zaključuju iz KoHOM-a.