Na mjestu gdje je stradao pirotehničar prema nacrtu navodno nije trebalo biti mina

Iz Sindikata izražavaju bojazan da će biti sve više stradavanja

FOTO: PIXSELL

Obitelj i prijatelji poginulog pirotehničara Ivana Jurića (26) iz Vinkovaca, koji je u ponedjeljak tragično stradao prilikom razminiravanja kod Josipdola, je shrvana.

“Uistinu je bio poseban. Bio je miran i povučen, nije pio ni pušio. A kad je u pitanju vožnja Kawasakija R-6, na kojeg je bio ponosan, možemo reći da je rijetko netko bio tako savjestan poput njega”, rekli su Ivanovi prijatelji Mladen i Antun iz vinkovačkog Moto-kluba Gladijator za 24 sata.

“Kad god bi čuo da nešto prikupljamo, zvao bi nas iz Karlovca ili Okučana ili gdje god bi se našao u tom trenutku i rekao da uplatimo u njegovo ime najmanje 100 kuna, premda smo mi, primjerice, tražili da svatko da po 30 kuna. Ma, to je bio veliki čovjek, svatko bi ga htio za prijatelja,” pričao je Vlado Majer, predsjednik MK Gladijatori i dodao: ‘Ma, nemam riječi, on mi je poput sina koji ima 25 godina i koji trenutno plovi na brodu’.

Mine nisu smjele biti na kobnom području?

Pirotehničari koji su radili na razminiranju terena u Sabljacima Modruškim u Karlovačkoj županiji navodno nisu očekivali da će na području na kojem su pirotehničari stradali, biti mina. Kako tvrde izvori N1, prema nacrtima, mine se nisu trebale nalaziti na tom području.

Na Dnevniku N1 televizije povodom ovog tragičnog događaja gostovao je Stjepan Tadić iz Sindikata humanitarnog razminiranja. Tadić je izrazio nezadovoljstvo brzinom razminiravanja Hrvatske. “Ako se nastave ovako obavljati ovi poslovi doći će do još većeg stradavanja. Stradavanja se mogu spriječiti samo ako nam se dozvoli da radimo po pravilima struke. Gleda se samo na kvantitetu, a ne kvalitetu. Brzinu mi plaćamo svojim životima.”

piro
Stjepan Tadić iz Sindikata humanitarnog razminiranja smatra da se pirotehničarski posao pretvorio u “divlji biznis” screen shot

Rekao je kako su iz Sindikata već dali konkretne prijedloge MUP-u kako bi se poboljšali uvjeti rada pirotehničara jer, kako kaže, nema nikakvog reda u sustavu. “Jedino mjerilo je brzina kojom će se obaviti posao. Jedino mjerilo je hoćemo li mi pirotehničari dobiti plaću. Pri tome se nažalost, događaju ovakve tragedije. U mirnodopskom razdoblju moramo imati priliku da posao obavljamo po pravilima struke i da nemamo pritisak da zadovoljimo kvantitetu na uštrb kvalitete,” zaključio je Tadić.

Drugi pirotehničar van životne opasnosti

Podsjetimo, prilikom razminiravanja poljoprivrednih površina u Sabljakima Modruškim kod Josipdola u ponedjeljak ujutro teško su ozlijeđena dvojica pirotehničara, koji su nakon nesreće zbrinuti u ogulinskoj bolnici.

Dario Skender je zadobio geler u trbuh, ali je odmah bio van životne opasnosti. Ivanu su morali amputirati potkoljenice. U ogulinsku bolnicu je stigao u kritičnom stanju, a liječnici su se nekoliko sati borili za njegov život. Nažalost, ozljede od eksplozije protupješačke odskočne mine bile su preteške te je preminuo.