Na zgradi na Britancu, kojoj je suvlasnik država, tek nakon teksta na Telegramu krenulo uklanjanje opasnih cigli

Prošle su dvije godine od potresa, Zagrepčanin je pisao svim institucijama zbog zgrade, tek sad su krenuli

FOTO: Daniel Dombay

Nakon što je Telegram početkom tjedna pisao o opasnoj zgradi kod Britanca s koje su nakon potresa u više navrata padali komadi fasade, a jednom se pri padu cigle urušila i zaštitna skela, neke stvari su se počele događati. Prvo su u ponedjeljak poslijepodne, nekoliko sati nakon što smo objavili priču o gospodinu Danijelu Dombayu koji neumorno nadležne upozorava na zgradu u Ilici 73, budući da njegovo i mnoga druga djeca svakodnevno onuda prolaze na putu do škole, zagrebački vatrogasci izašli su na teren.

Kako su nam potvrdili iz JVP Zagreb, toga dana uklonili su “jedan metar kvadratni fasade, petnaestak cigli i dvije kante šute, odnosno sve što je prijetilo padom”. Sve se to, valja podsjetiti, događa gotovo dvije godine od zagrebačkog potresa i nešto više od godine od onog petrinjskog. No, to je bila tek ‘prva pomoć’ jer, kako smo doznali iz Grada Zagreba, u nedjelju će se raditi na sanaciji krovišta zgrade.

Uz zgradu je jučer postavljena i adekvatna skela, odnosno tunel koji bi trebao štititi prolaznike, nakon što se ranija pokazala nedovoljnom. Naime, prije nekoliko tjedana komad cigle se odlomio i pao na zaštitnu skelu koja je od udarca pala na pod, a pukom srećom nitko nije ozlijeđen.

Pročelje Ilice 73 doslovno se raspada i prijeti prolaznicima Daniel Dombay
Komad cigle visio je u zraku Daniel Dombay

Bit će obustavljen tramvajski promet

“Zbog sanacije posljedica potresa, u nedjelju, 6. veljače od 6.45 do 13 sati, bit će obustavljen tramvajski promet Ilicom, od Črnomerca do Frankopanske ulice te Ulicom Republike Austrije”, priopćili su iz Grada dodavši da je za sanaciju nadležan Gradski ured za prostorno uređenje.

Podsjetimo, riječ je o krovištu zgrade koja je zaštićeno kulturno dobro, a to je bio i jedan od razloga zašto sanacija opasnog krova još nije počela. Gospodin Dombay, koji stanuje nekoliko kućnih brojeva dalje, to je komentirao ovako: “Ja mislim da je bitniji nečiji život od spomenika kulture. Sada je vidljivo da su ugroženi životi, ja to zovem neposredna opasnost”. Ovaj 49-godišnji Zagrepčanin rekao nam je da je pisao brojnim mjerodavnim službama, među ostalima, Zagrebačkom holdingu, vatrogascima, policiji pa čak i gradonačelniku Tomislavu Tomaševiću.

Sve do objave našeg prvog teksta o zgradi, nitko mu nije odgovarao. U utorak su mu odgovorili iz Gradskog ureda za graditeljstvo i, između ostalog, napisali: “Komunalni redar nadzorom od 15. siječnja 2022. godine utvrdio je da su se dijelovi pročelja koji nisu nosiva konstrukcija zgrade u Ilici 73, odvojili od nosivog zida i prijete padom na nogostup ispred zgrade, čime je ugrožen život, zdravlje i imovina ljudi. Kontrolom je utvrđeno da zgrada nije označena opasnom, ali je ispred nje postavljena tunelska skela”.

Daniel Dombay

Poslovni prostori u državnom vlasništvu

Inače, radi se o stambeno-poslovnoj zgradi koja u prizemlju ima nekoliko poslovnih prostora. Pregledom javno dostupnih podataka iz zemljišne knjige može se vidjeti da je kod poslovnih prostora kao vlasnik upisana Republika Hrvatska.

Poslali smo upit Državnim nekretninama kako oni komentiraju opasno krovište zgrade u kojoj su suvlasnici, a ovo je njihov odgovor: “Društvo nije nadležno za obnovu zgrada u Zagrebu, pa tako niti za zgradu za koju ste postavili upit za koju se obnova provodi putem Upravitelja (GSKG) i predstavnika suvlasnika. Dodatno bi željeli pojasniti da trgovačko društvo na adresi Ilica 73 ima 18% suvlasničkog udjela (tri nekretnine) te je jedan od suvlasnika na navedenoj zgradi”.

Ranije smo upit o opasnoj zgradi poslali i Fondu za obnovu. Odgovorili su nam kako je Fond u travnju prošle godine isplatio 165.363 kuna za mjere hitnih intervencija za privremenu zaštitu potresom oštećene višestambene zgrade, što “uključuje obnovu nekonstruktivnih elemenata, poput uklanjanja dimnjaka”. U međuvremenu, 18.01.2022. predstavnik stanara javio se Fondu i zatražio pokretanje tehničko-financijske kontrole projekta. Potom je 28. siječnja od strane Fonda odabran ovlašteni inženjer građevinarstva i nakon toga Fond za obnovu pokreće nabavu i ugovaranje provoditelja tehničko-financijske kontrole projekata.