Najveći apsurd dosad. Fond sklopio ugovore o obnovi zgrada koje uopće nisu oštećene u potresu, a vlasnici ne žele popravke

Analizirali smo ugovore koji su sklopljeni za obnovu zgrada širom Novog Zagreba

FOTO: Pixsell/Google Maps

I dok većina uništenih kuća i zgrada u Zagrebu već više od dvije godine vapi za obnovom nakon potresa, doznajemo da je Fond za obnovu sklopio brojne ugovore za tzv. nekonstrukcijsku obnovu zgrada koje uopće nisu oštećene i čiji suvlasnici popravke ni ne žele. Dobili smo uvid u sporne ugovore za zgrade koje se nalaze u Novom Zagrebu i dobile su ‘zelene naljepnice’, a suvlasnici tvrde kako im nikakva obnova nije potrebna.

Unatoč tome, upravitelji ovih zgrada sklopili su s Fondom ugovore za nekonstrukcijsku obnovu. Sam naziv govori da se radi o dijelovima zgrada koji ne predstavljaju njezinu konstrukciju, ali je ipak država točno precizirala što se sve može na njezin trošak obnoviti.

Državi se želi naplatiti nešto što ne treba?

Suvlasnici koje su ovi ugovori iznenadili kažu nam da ih nitko ni za što nije pitao, odnosno da nisu dali suglasnost za sklapanje ugovora. Ističu da im zgrade nisu pretrpjele štetu koja bi se mogla sanirati na račun države.

Pitaju se zato zbog čega je Fond potpisivao ugovore, odnosno hoće li zbog toga imati neželjene i nepotrebne troškove. Sumnjaju i da se državi pokušava naplatiti obnova koja propisima nije predviđena. U nekim zgradama čak se spominje i obnova fasade.

Evo što piše u ugovorima

Iz ugovora u koje smo dobili uvid proizlazi da su podnositelji prijave, a to su predstavnici stanara ili upravitelji zgrada, iskazali interes za provedbu organizirane nekonstrukcijske obnove. Drugim riječima, zgrada je prijavljena za ovu vrstu obnove što je bilo moguće učiniti do 7. studenog 2021. godine. Do tada je bio raspisan Javni poziv kojim je Fond dao mogućnost podnošenja zahtjeva za nekonstrukcijskom obnovom.

Dalje u ugovorima stoji da će Grad Zagreb utvrditi prioritete i redoslijed provedbe ove obnove. Predviđeno je i da će se ugovor raskinuti ukoliko se utvrdi da oštećenja nisu nastala u potresu. Što ako se utvrdi da zgrada uopće nije oštećena, nije precizirano.

Zatim piše da će Fond pronaći koordinatora za izradu Elaborata popravaka nekonstrukcijskih dijelova, te ugovoriti nadzor i izvođača radova. O svemu bi, stoji dalje u ugovoru, Fond trebao obavještavati onoga tko je podnio prijavu za nekonstrukcijsku obnovu.

Suvlasnici ne žele obnovu

Međutim, većina suvlasnika iz više zgrada u Novom Zagrebu – u Turininoj ulici, Ulici Kamenarka i Ulici Božidara Magovca – govori nam kako ih za sanaciju zgrade preko sredstava Fonda za obnovu nitko ništa nije pitao.

“Našu zgradu za sanaciju je prijavio predstavnik suvlasnika koji za to nije imao našu suglasnost, pa nam nije jasno kako je upravitelj zgrade GSKG pristao sklopiti ugovor. Sada nam već govore da se kreće u radove iako mi i dalje ne znamo da postoje bilo kakva oštećenja na zgradi niti tko ih je utvrdio”, govore nam suvlasnici iz Turinine ulice.

Istovremeno, strahuju da bi ih pregled zgrade mogao skupo stajati te da bi se na kraju samo moglo potvrditi da na zgradi ionako nema oštećenja čiju sanaciju pokriva nekonstrukcijska obnova. U Javnom pozivu, naime, precizirano je što sve spada u nekonstrukcijsku obnovu. To su: popravak oštećenih dimnjaka, krovnih vijenaca i parapeta, balkonskih ogradnih zidova, zabatnih zidova, krovišta, zamjena crijepa, krovne limarije, krovnih prodora, krovne izolacije dizala i stubišta. U Turininoj se pak nudi i popravak fasade, što propisima nije predviđeno.

Je li poštivana procedura?

Suvlasnici ukazuju i na odredbe Javnog poziva koje kažu da je još kod prijave na javni poziv upravitelj zgrade morao imati potpisanu odluku suvlasnika.

“Mi smo tek naknadno doznali da nas nije prijavio upravitelj zgrade GSKG, već predstavnik stanara koji nema naše suglasnosti. Uz to, na oglasnoj ploči uz ugovor koji su potpisali GSKG i Fond pronašli smo i njegovu poruku kojom tek sada traži naše potpise. Spominje i popravak fasade što uopće ne spada u nekonstrukcijsku obnovu, te stubišta koje nam nije oštećeno”, zgroženi su vlasnici stanova u zgradi u Turininoj.

Obavijest stanarima zgrade u Turininoj o sklopljenom ugovoru

Koliko je ugovora sklopljeno?

Kada su u registru Fonda za obnovu potražili sporni ugovor, dočekalo ih je novo iznenađenje. Naime, vidjeli su da je umjesto jednog ugovora za cijelu zgradu, svaki ulaz dobio poseban ugovor.

Tako je ugovorena nekonstrukcijska obnova posebno za Turininu 6, posebno za Turininu 8, posebno za Turininu 10 i posebno za Turininu 12. To je suvlasnike, koji znaju da se prema njihovom međuvlasničkom ugovoru radi o jednoj stambenoj zgradi i jednoj suvlasničkoj zajednici, dodatno navelo na zaključak da bi se ovdje moglo raditi o friziranju statistike obnove nakon potresa. Sumnjaju kako se želi prikazati da se u obnovi događa puno više od onoga što se doista događa u stvarnosti. Odlučili su javno istupiti jer ne žele da se preko njihovih leđa bilo kome nanosi financijska šteta.

Što kaže Fond za obnovu?

Telegram je pitao Fond za obnovu zašto su sklopili ovakve ugovore.

“Procedura koja je rezultirala sklapanjem Ugovora o nekonstrukcijskoj obnovi zgrade na adresi Turinina ulica 6-12 u Zagrebu, pokrenuta je podnošenjem Prijave za provedbu organizirane obnove od strane predstavnika suvlasnika te zgrade gospodina Dragomira Subašića. Prijava je podnijeta na temelju Javnog poziva za iskaz interesa za provedbu organizirane obnove nekonstrukcijskih elemenata zgrada od 25. listopada 2021. objavljenog na web stranicama Fonda za obnovu. S obzirom da je prijava bila potpuna i pravovremena, Fond za obnovu je kontaktirao podnositelja prijave i on nam je porukom elektroničke pošte od 3. prosinca 2021. povratno javio kako će sve daljnje aktivnosti vezane uz potpis ugovora preuzeti upravitelj zgrade GSKG”, potvrdili su za Telegram iz Fonda.

Dodali su i kako su u međuvremenu dobili svu potrebnu dokumentaciju. Pri tome nisu precizirali jesu li dobili i potpise suvlasnika koje, kako nam potvrđuju sami suvlasnici, gospodin Subašić još uvijek nije prikupio. Kako je uopće GSKG, kao potpisnik ugovora utvrdio da zgrada u Turininoj treba obnovu, nisu nam objasnili, odnosno kažu da upravitelj zgrade za to nije nadležan.

Upit smo poslali i GSKG-u

Iz GSKG-a nam odgovaraju kako su oni samo dobili od Fonda obavijest da je zgrada u Turininoj 6-12 prijavljena za nekonstrukcijsku obnovu. “GSKG nije za predmetnu zgradu utvrđivao oštećenja nakon potresa niti je nadležan za to. Prijavu putem Obrasca za iskazivanje interesa podnio je Fondu predstavnik suvlasnika. Na koji je način on sa suvlasnicima dogovorio prijavu ne znamo, jer to također nije u našoj domeni”, rekli su nam u GSKG-u. Drugim riječima – ne zna se što je oštećeno, no u obnovu se krenulo.

GSKG poručuje da se na osnovu potpisanog ugovora Fond obvezuje provesti daljnje aktivnosti i to nakon što zaprimi suglasnost suvlasnika. Na činjenicu da je odluka suvlasnika trebala biti priložena uz prijavu, nisu se osvrnuli.

Suvlasnici najavljuju tužbe

Zbog svega toga odvjetnik Boris Jukić, koji zastupa nekolicinu suvlasnika iz ove zgrade u Turininoj ulici, zatražio je od GSKG-a da raskine sporni ugovor.

“Ovi Ugovori su sklopljeni za radnje za koje ta zgrada nije imala niti ima potrebe te su zbog toga ništetni. Ako ih GSKG i Fond ne raskinu, tražit ćemo njihovo poništenje sudskim putem”, poručio je odvjetnik Jukić.

A što kaže predstavnik stanara?

Sam gospodin Dragutin Subašić, predstavnik suvlasnika iz Turinine 6-12, ne vidi ništa sporno u prijavi zgrade za obnovu. Trenutno prikuplja potpise, no, priznaje, naišao je na otpor. Uvjerava nas da oštećenja doista postoje jer ih je utvrdio ‘Bandićev čovjek koji je bio nakon potresa’.

Doduše, kaže da će se sva oštećenja tek morati utvrditi. Ipak, smatrao je da ima osnova za prijavu na Javni poziv za nekonstrukcijsku obnovu. “Imali smo štetu na stubištu po cijeloj vertikali i kod temelja, te na jednom balkonu”, nabraja Subašić. Fasadu koju je obećao suvlasnicima ne spominje.

“U javnom pozivu stoji da se uz prijavu treba priložiti odluka suvlasnika kojom se traži obnova, dakle već ste morali imati sve potpise”, konstatiramo, no Subašić uzvraća: “To nije istina. Ja sam zgradu prijavio, a dalje sve vodi GSKG. Od mene su samo tražili da prikupim potpise. Pojavio se otpor dijela suvlasnika. Ako uskoro ne uspijem skupiti sve potpise ugovori će se morati raskinuti. Ne mogu ja siliti ljude da idu u obnovu ako oni to ne žele”, poručio je na kraju predstavnik stanara.