Najbliža Tomaševićeva suradnica: 'Vraćanje Trga maršala Tita nam jednostavno nije tema'

Žalosnim smatra to što nemaju 'kvalitetnijeg protukandidata' u drugom krugu

FOTO: Screenshot N1

Danijela Dolenec, kandidatkinja za zamjenicu gradonačelnika platforme Možemo!, večeras gostuje u Pressingu N1 televizije. Između ostaloga, govorila je i o protukandidatu njihovom Tomislavu Tomaševiću u drugom krugu za gradonačelnika, Miroslavu Škori.

Osvrnula se na Škorinu poruku da će, uz Božju pomoć, spriječiti dolazak “ekstremne ljevice” na čelo grada. Njegove je poruke nazvala žalosnima i to, kako je rekla, iz najmanje tri razloga. “Žalosno je da nemamo kvalitetnijeg konkurenta koji bi adresirao probleme Zagreba i da nemamo kvalitetniju kampanju protukandidata”, istaknula je.

‘Škorin tip negativne kampanje ide prema nedemokratskim metodama’

Žalosno je, nastavila je, i zato što je takav diskurs, kako je rekla, nipodaštavajuć prema građanima. “Škoro građanima govori kao da oni ne znaju tko smo mi iz Možemo!”, rekla je Dolenec i navela da su u Gradskoj skupštini od 2017., da je njihov Tomašević bio najaktivniji zastupnik u Skupštini, kao i da su ušli u Sabor gdje su bili konstruktivni.

Dodala je i kako je Škorin diskurs žalostan i zato što “taj tip negativne kampanje i količina etiketiranja ide prema nedemokratskim metodama za što Domovinski pokret snosi odgovornost. Huškački diskurs može imati negativne posljedice koje mogu poticati na nasilje”, upozorila je.

Kampanja nade nasuprot kampanji straha

Komentirala je i navode iz desnih medija, u kojima Možemo! povezuju s Jugoslavijom, nazivaju ih komunistima i zaključuju da će se u Zagrebu ponovno trčati štafeta za Tita. “Mi ćemo nastaviti s pozitivnom kampanjom i u drugom će se krugu pokazati da je naša kampanja kampanja nade, a njihova kampanja straha. Njihov je cilj demotiviranje birača i sigurno se nećemo spuštati na tu razinu”, kaže Dolenec.

Na pitanje o eventualnom vraćanju Trga maršala Tita, rekla je da im to “jednostavno nije tema”. Uključili su se 2017. u gradsku politiku, dodaje, s idejom mijenjanja toga kako se politika radi. “Ta tema nije od interesa ni nama ni građanima”, ponovila je. Na pitanje o tome je li Možemo! ekstremna ljevica, kratko je pojasnila kako bi ekstremistički pokreti u svojoj definiciji trebali biti oni koji ne pristaju na utakmicu u parlamentarnom kontekstu.

Rodno osjetljivo prostorno planiranje

“Od 2017. sudjelujemo na izborima, lokalnim, parlamentarnim, pokazali smo da smo konstruktivni i da imamo jako puno prijedloga i sadržaja. Možemo! je stranka i platforma zelene ljevice, samim time važna su nam pitanja društvene jednakosti i demokratizacije, kao i pitanja koja se tiču prilagodbe klimatskim promjenama”, objasnila je.

Osvrnula se i na tvrdnje desnih medija da će Možemo! raditi parkove za LGBT osobe. Kako je pojasnila, radi se o rodno osjetljivom prostornom planiranju, kakvo je već praksa u europskim gradovima.

“Radi se o prilagodbi gradskih prostora vodeći računa o dvije dimenzije; o ženama koje puno više koriste javni prijevoz jer najviše obavljaju poslove skrbi (za djecu, starije), prilagoditi im javni prostor primjerice sa stanicama bliže školama. Drugo je pitanje sigurnosti grada, iz perspektive žena i LGBT osoba. Radi se o boljoj rasvjeti parkova i pješačkih ruta”, zaključila je kandidatkinja Možemo! za zamjenicu gradonačelnika.