Putin stvarno misli da novim oružjima može dostići američki vojni proračun

Rusija zapošljava oko pola milijuna ljudi u industriji koja se ubrzano modernizira

FOTO: Vitaliy Kuzmin/Wikipedia

Rusija ima treći najveći vojni proračun na svijetu. Na godišnjoj razini to iznosi skoro 90 milijardi dolara a više novca u oružje ulažu samo SAD i Kina. Od Putinova izbora za predsjednika 2012., samo se povećava ulaganje u modernizaciju oružja koje ruska vojska koristi. Povećava se i ulaganje u razvoj nove i moderne opreme. Putin je prekinuo gotovo stoljetni trend oslanjanja na brojnost ljudstva i oružje koje je bilo jednostavno za korištenje i održavanje. Ovim valom modernizacije se razbija stereotip ruskog oružja kojeg je izgradio kalašnjikov kojeg koriste svi teroristi i mafijaši zato što je nevjerojatno izdržljiv ali i znatno manje precizan od sličnog oružja zapadnih država. Ovo su neka od najmodernijih oružja koja se razvijaju za rusku vojsku.

Lebdeća raketna korveta

bora

Ovaj naoružani katamaran može postati lebdjelica i time postići brzine do 100 kilometara na sat. Ima 8 navođenih projektila Moskit i 20 protuzračnih projektila te može nositi 68 članova posade.

Platforma Pantsir-S1

pantsir

Ova protuzračna platforma je zapravo samo tenk na kojeg je postavljeno mnoštvo protuzračnih raketa. Može poslužiti za obaranje aviona i interkontinentalnih raketa, a par 30mm topova pomaže da bude učinkovit i protiv helikoptera.

Nevidljiva nuklearna podmornica

MTCbR03

Nevidljiva nuklearna podmornica klase Jasen je odlično naoružana sa više od 70 projektila koji mogu napasti mete na tlu, u zraku i pod vodom. Njome upravlja 90 mornara a reaktor omogućuje više od 25 godina između dodavanja goriva.

Avion koji postiže brzine više od 2000 km/h

mig35
MiG 35 je jedan od najbržih borbenih aviona na svijetu i može postići brzine od oko 2.400 km/h. Zbog raznolikog arsenala naoružanja može napadati druge avione ali i vršiti precizno bombardiranje meta na zemlji.

Protuzračni raketni sustav koji pogađa 95% meta

buk2

Rakete ispaljene s ove platforme mogu postići visinu od 14 kilometara pri brzini od skoro 4000 kilometara na sat. Pretpostavlja se da je jedan ovakav sustav odgovoran za pad malajskog aviona MH317 koji je srušen prošle godine iznad Ukrajine.

Interkontinentalni projektili s 10 bojevih glava

yars

Ovaj interkontinentalni projektil dometa 16.000 kilometara nosi 10 bojevih glava koje može izbaciti iznad pojedinačnih meta. Pretpostavlja se da nosi termonuklearnog materijala kao 100 bombi koje su bačene na Hirošimu.