Najnovija uhićenja su za ovaj HDZ mnogo gora od Fimi medije. A to je samo dio loših vijesti za Plenkovića

HDZ je svoju političku kaznu za Fimi mediju platio na izborima 2011. godine. Za Žalac i ostale još nije

Uhićenja su samo najspektakularniji dio problema koji su se posljednjih dana svalili na leđa vladajuće i još uvijek uvjerljivo najjače stranke u Hrvatskoj

Premijer Andrej Plenković je i danas jako, gotovo s mukom, pazio da ne izgleda nervozno. Komentirajući slučaj uhićenja bivše ministrice i aktualne članice Predsjedništva stranke Gabrijele Žalac i ravnatelja Središnjeg ureda za financiranje i ugovaranje programa i projekata EU (SAFU) Tomislava Petrica, branio se prezaposlenošću i neinformiranošću. Odgovarao je kratko i načelno, jedva dočekavši pitanja o drugim temama.

Plenkovićev bijeg od mega neugodne teme savršeno je razumljiv. Nema mnogo toga što se može kazati o ovom slučaju i sačuvati image čovjeka koji ima i imao je stvari pod kontrolom i koji odgovorno obavlja posao koji su mu birači povjerili. Samo, oko Plenkovića i HDZ-a je posljednjih dana pravo političko minsko polje.

Žalac mnogo opasnija od Fimi medije

Niti mjesec dana nakon pravomoćne presude HDZ-u za Fimi mediju, taj slučaj se čini kao sjetna uspomena na bolju prošlost. Grijeh stranke je natovaren na leđa bivšeg predsjednika Ive Sanadera koji je ionako na robiji, a višemilijunska kazna – s obzirom na to da je HDZ na vlasti – rutinski plaćena. Politički je HDZ za tadašnju korupciju doista ionako platio cijenu na izborima 2011. godine i teško da danas postoji birač te stranke koga je ova pravomoćna presuda mogla poljuljati u političkom odabiru.

Slučaj Žalac&Petric je, međutim, nešto mnogo opasnije. Gabrijela Žalac nije bila ministrica Ive Sanadera. Nju je u svoju Vladu postavio i žučno branio kad su se počeli redati skandali upravo Andrej Plenković. Tomislava Petrica je, naime, Vlada Andreja Plenkovića imenovala na drugi ravnateljski mandat u SAFU-u. U travnju 2020. godine, devet mjeseci nakon što je Telegram objavio priču zbog koje je danas Petric uhićen.

Pleća Ive Sanadera, ukratko, nisu dovoljno široka da na sebe prime najnoviji val korupcijskih afera u HDZ-u. Za Žalac, Petrica i ostale, zapravo za Andreja Plenkovića pod čijom su komandom postavljeni na ključne funkcije u usmjeravanju i kontroli europskih milijardi, HDZ nije platio političku cijenu. Još.

Težina poraza

No, to je samo najspektakularniji dio problema koji su se posljednjih dana svalili na leđa vladajuće i još uvijek uvjerljivo najjače stranke u Hrvatskoj. U tko zna kojem već produžetku horror filma pandemije, one koja je prigodno “pobijeđena” pred lanjske parlamentarne izbore, još jednom se jasno vidi koliko je državni odgovor na ugrozu javnog zdravlja nesustavan, plašljiv i ispresijecan dramatičnom, endemskom improvizacijom.

Dok se vlast muči oko načina na koji će tek sad – kad je voda došla preko grla, a bolnice do ruba kapaciteta – uvesti širu primjenu Covid-potvrda, dok je svima jasno koliki je fail bio izostanak bilo kakve ozbiljne kampanje cijepljenja na proljeće i ljeto, opet je krenulo masovno umiranje.

Tjedno od Covida-19 umire na stotine ljudi, čineći tako ovu pandemiju po svom ishodu gorom od Domovinskog rata. S jednom ključnom razlikom – ovdje pobjeda nikad nije ni bila opcija, radi se samo o težini poraza. Svojim lutanjima, podilaženjima i kroničnom nesposobnošću upravljanja Plenkovićeva Vlada je taj poraz učinila dalekom gorim od onog kakav je mogao biti. A rekordne brojke upravo otkucavaju. Svakog dana. Bez usporavanja na vidiku.

Ručnik u ring, prije borbe

Problemi za “pobjedničku stranku” kako se HDZ često (i često opravdano) voli brendirati, ovdje ne staju. HDZ je, naime, odustao od izlaska na izvanredne izbore u Međimurskoj županiji, za koju se do još neki dan špekuliralo da bi mogla biti novi, šesnaesti dragulj u kruni osvojenih županija Plenkovićeve stranke. Neće ni pokušati – čelnik županijskog HDZ-a i ministar graditeljstva Darko Horvat objavio je kako ta stranka neće sudjelovati na izvanrednim izborima 28. studenog, uz nadrealno objašnjenje dano u trenutcima dok je policija odvodila Gabrijelu Žalac. “Hrvatska demokratska zajednica Međimurske županije ne želi ulaziti u izbornu utrku s okrivljenicima koji su priznali svoje djelo”, kazao je Horvat referirajući se na bivšeg župana Matiju Posavca.

U cijeloj priči o nevjerojatno lošoj seriji dana i tjedana za Plenkovića i HDZ svoju cameo ulogu ima čak i – SDP. Iako su možda vladajući očekivali ozbiljan strmoglav u (ionako nevisokom) rejtingu Grbinove stranke nakon definitivnog raskola u saborskom klubu, prva anketa provedena nakon izbacivanja Davora Bernardića i ekipe doista je zabilježila je pad rejtinga SDP-a. Za 0,1 postotni bod.

Na putu prema dole

Nadalje, Plenković i HDZ uporno ne odustaju od javne konfrontacije s najpopularnijim političarom u zemlji, predsjednikom Zoranom Milanovićem. Ne ulazeći ovaj put u detalje samog sukoba oko ovlasti predsjednika i ministra obrane, nemoguće je ne primijetiti da Milanoviću i u ovom “ratu” popularnost raste.

I ne zapitati se kakva je, pobogu, šira slika na osnovu koje je procijenjeno da bi HDZ u situaciji kad je saborska oporba u cijeloj seriji lonaca svojih problema, mogao profitirati iz javnih i verbalnih ratova s gorljivim predsjednikom kojem kočnice ionako služe samo za ukras. I koji, pritom, na izbore mora tek poslije svih ostalih.

Hoće li svi ovi golemi problemi koji su odjednom sjeli na rame premijera u njegovoj šestoj godini mandata presudno utjecati na sudbinu HDZ-a prvi put kad se nešto o tome bude pitalo birače, teško je reći. Prvi redovni izbori su, a to je možda jedina dobra vijest za Plenkovića, oni europski koji se održavaju tek za 30 mjeseci. Gledano, međutim, iz današnje perspektive, sve je jači dojam da Plenković i HDZ zure prema – dole.