Nakon Dubrovačko-neretvanske, još dvije županije pooštravaju mjere. Popisali smo što se mijenja

Rast slučajeva dovodi do uvođenja novih, oštrijih mjera

25.02.2021., Stara gradska jezgra, Dubrovnik - Dnevna gradska svakodnevnica nije poremecena ni jucerasnjim potresom koji osim uznemirenosti nije uzrokovao nikakve posljedice.
Photo: Grgo Jelavic/PIXSELL
FOTO: Grgo Jelavic/PIXSELL

Danas su, na dan u kojemu smo imali više od 1400 novozaraženih koronavirusom, dvije hrvatske županije pooštrile mjere u borbi protiv koronavirusa.

Radi se o Istarskoj županiji, koja je sada sve učenike od petog do osmog razreda osnovne škole prebacila na online nastavu. Isto će se primjenjivati i za sve srednjoškolce osim maturanata.

Druga županija je Primorsko-goranska iz koje traže da se stavi naglasak na javna i privatna okupljanja, na rad trgovačkih centara i javni prijevoz, ali savjetuju rad od kuće te preporučuju online nastavu od 22. ožujka.

Istra ima 100 aktivnih slučajeva, nove mjere za školarce

U Istri je u protekla 24 sata zabilježeno 20 novih slučajeva koronavirusa pa ta županija trenutno ima 100 aktivnih slučajeva covida-19, izvijestio je u srijedu istarski Stožer civilne zaštite.

Na temelju procjene epidemiološke situacije i praćenja pokazatelja epidemije covida-19 na području Istarske županije, te uz pozitivno očitovanje osnivača škola Istarske županije i gradova Pule, Rovinja, Poreča, Umaga i Labina, nastava će se od 22. ožujka do 1. travnja za više razrede osnovnih škola održavati po modelu C, to jest na daljinu, priopćili su iz županijskog Stožera civilne zaštite,

U tom će se razdoblju i u svim srednjim školama nastava održavati po modelu C, osim za maturante, koji će imati nastavu u školi. Do 1. travnja u svim osnovnim školama nastava u razrednoj nastavi, za niže razrede od prvog do četvrtog razreda nastavlja održavati po modelu A, to jest u školi.

Primorsko-goranska danas imala 300 novih slučajeva

U Primorsko-goranskoj županiji u posljednja 24 sata utvrđena je zaraza koronavirusom kod još 300 osoba, a testirane su 1072 osobe. Prema podacima koji su objavljeni na konferenciji za novinare županijskog Stožera civilne zaštite, udjel nalaza pozitivnih na koronavirus u ukupnom broju laboratorijski obrađenih uzoraka je 28 posto.

Načelnik županijskog Stožera civilne zaštite Mladen Šćulac rekao je da se zbog povećanog broja oboljelih u županiji stožer donio mjere, za koje se očekuje da će poboljšati sadašnje stanje u županiji.

“Zahtjevom za pojačanim nadzorom od strane ovlaštenih osoba na području županije tražimo da se stavi naglasak na javna i privatna okupljanja, na rad trgovačkih centara i javni prijevoz. Dajemo preporuku poslodavcima da kad god mogu prijeđu na online rad, rad od kuće, a ako to ne mogu, da prijeđu na rad u smjenama. Preporuka je da od 22. ožujka predmetna nastava u osnovnim školama i svim srednjim školama prijeđe na model C (nastava na daljinu)”, izvijestio je.

U PGŽ traže pojačani nadzor

Preporuka je i da se svlačionice u sportskim objektima ne koriste. “Dajemo zahtjev prema stožerima jedinica lokalne samouprave da pojačaju nadzor te, ako imaju zahtjev za strožim mjerama na svom području, upute prijedlog županiji, kako bismo suzbili širenje epidemije”, poručeno je. Ravnatelj županijskog Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Vladimir Mićović rekao je da je situacija vrlo zahtjevna.

U posljednjih desetak dana broj zaraženih rastao je za oko 30 posto, a ide prema 40 posto povećanja i bilo je potrebno poduzeti odgovarajuće mjere, da bi se zaraza, koja se posebice širi u urbanom dijelu, smanjila. Glavni županijski epidemiolog Dobrica Rončević rekao je kako je PGŽ jedna od pet županija koja ima veći broj slučajeva u zadnjih deset dana do dva tjedna pa su zato razmišljali o načinu stabilizacije situacije.

“Zato je prvi prijedlog povećani nadzor nad provedbom postojećih mjera. Analizom smo utvrdili da su žarišta postale određene tvrtke i ustanove u kojima se mjere nisu dovoljno dobro provodile ili je do popuštanja mjera došlo zbog radnog procesa, pa smo predložili bolji način provođenja mjera”, rekao je. Uočeni su i klasteri i u školama,tj. međusobno moguće povezani slučajevi učenika u školama kao i zaražavanje povezano sa sportskim aktivnostima u zatvorenim prostorima, barem u dijelu u kojem se koriste svlačionice, izvijestio je glavni županijski epidemiolog.

Dubrovačko-neretvanska županija produžila mjere još u petak

Stožer Civilne zaštite Dubrovačko-neretvanske županije zatražio je u petak od Nacionalnog stožera civilne zaštite RH produljenje Odluke o uvođenju nužnih epidemioloških mjera za šire dubrovačko područje, a osnivačima osnovnih i srednjih škola na području Konavala, Župe dubrovačke i Grada Dubrovnika preporučio nastavak provođenja modela C nastave, uz iznimku završnih razreda srednjih škola.

Tako se za pet jedinica lokalne samouprave u toj županiji, Ston, Dubrovačko primorje, Dubrovnik, Župu dubrovačku i Konavle, nastavlja provoditi Odluka Nacionalnog Stožera koja je i ranije bila na snazi uz određene izmjene. Tako su zbog nepovoljne epidemiološke situacije, zabranjena održavanja svih javnih događanja i okupljanja na kojima je prisutno više od 15 osoba na jednom mjestu, dok na privatnim okupljanima i svečanostima može biti prisutno najviše do 8 osoba iz najviše 2 različita kućanstva.

Poslodavcima je preporučena organizacija rada od kuće, odnosno u smjenama te uvođenje kliznog radnog vremena gdje god je takva organizacija rada moguća, a stožerima jedinica lokalne samouprave s područja Dubrovačko-neretvanske županije naloženo je provoditi pojačani nadzor svih propisanih epidemioloških mjera.