Nakon Milanovićevog istupa, Šeparović najavio da će Ustavni sud odlučivati o nekim odlukama Stožera

Reagirala je i Vlada

Predsjednik Ustavnog suda Miroslav Šeparović reagirao je danas na istup predsjednika Republike Zorana Milanovića u kojem je Nacionalni stožer civilne zaštite nazvao “paraustavnim tijelom”. Šeparović poručuje da će Ustavni sud odmah po povratku s godišnjih odmora donijeti odluke povodom ustavnih tužbi vezanih za mjere i odluke Nacionalnog stožera civilne zaštite donesene tijekom pandemije koronavirusa.

“Ustavni sud kontinuirano radi na tim predmetima, no stalno su dolazili novi prijedlozi i nismo ih mogli odmah riješiti. Onda smo ušli u predizbornu kampanju, a ustaljena je praksa Ustavnog suda da u u predizborno vrijeme ne donosi odluke koje bi mogle imati političke konotacije”, izjavio je Šeparović za Jutarnji.

Stizalo je još ustavnih tužbi

Napomenuo je i kako su u međuvremenu zaprimljeni i novi prijedlozi za ocjenu ustavnosti odluka Nacionalnog stožera pa najavljuje da će referenti Ustavnog suda na tim predmetima raditi i za vrijeme ljetne stanke kada sud ne zasjeda kako bi suci najesen mogli odlučivati o svim prijedlozima.

Šeparović je za Jutarnji pojasnio da će Ustavni sud donijeti dvije vrste odluka. Prvo će odlučiti o ustavnosti izmjena Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti, kojima je omogućeno da Stožer donosi mjere koje zadiru u ustavna prava. Potom će Sud preispitati ustavnost svake pojedinačne odluke Stožera u odnosu na koju je došao prijedlog za ocjenu ustavnosti.

Vlada ne vidi problem s ustavnošću Stožera

Telegram je još u svibnju opširno izvijestio o detaljima prijedloga za ocjenu ustavnosti, koje su podnosili građani koji smatraju da su im prekršena ustavna prava svim ograničenjima koja je propisivao Nacionalni stožer. I dok, na tom tragu, predsjednik Milanović Stožer karakterizira kao “paraustavno tijelo”, u Vladi ne vide nikakav problem s radom i odlukama Stožera civilne zaštite.

“Neobično je da predsjednik Republike s jedne strane želi da ovu bolest prihvatimo poput karijesa, a s druge strane zaziva proglašenje izvanrednog stanja, tj. aktivaciju članka 17. Ustava. Odluke Stožera nisu ustavno dvojbene, niti političke. One se donose temeljem uputa struke i prvenstveno s ciljem zaštite života i zdravlja naših građana”, poručuju iz Vlade Jutarnjem.

Navode i kako su pravni temelji za donošenje odluka Stožera Zakon o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti i Zakon o civilnoj zaštiti, te članak 16. hrvatskog Ustava. Neki od prijedloga za ocjenu ustavnosti odluka Stožera o kojima je pisao Telegram, odnose se upravo na dopunjeni Zakon o sustavu civilne zaštite i Zakon o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti.