Nakon najave o povlačenju američke vojske, Turska odmah zaprijetila Kurdima. Uskoro, tvrde, ulaze u Siriju

Čini se da je Trump povlačenjem vojske dao zeleno svjetlo za operaciju protiv Kurda

WASHINGTON, DC - MAY 16:  U.S. President Donald Trump (L) welcomes President Recep Tayyip Erdogan (R) of Turkey outside the West Wing of the White House May 16, 2017 in Washington, DC. President Trump hosted President ErdoganÊwith an Oval Office meeting and a working luncheon. Both leaders are expected to give a joint statement.  (Photo by Alex Wong/Getty Images)
FOTO: Alex Wong/Getty Images

Turske snage imaju namjeru “uskoro” prijeći sirijsku granicu, rekao je pomoćnik turskog predsjednika Tayyipa Erdogana u srijedu, nakon nenadane najave Washingtona o povlačenju američkih postrojbi iz sirijskog područja blizu turske granice.

U tvitu, direktor za komunikacije turskog predsjednika, Fahrettin Altun, rekao je da se kurdske snage mogu ili predati ili će ih Ankara “natjerati da prestanu ometati” tursku borbu protiv džihadista Islamske države.

Povlačenje američkih postrojbi

Kurdske snage bile su glavni američki saveznik u Siriji gdje su pomogle poraziti Islamsku državu, no Turska ih smatra teroristima. Kurdi su rekli da su im Amerikanci svojim povlačenjem “zabili nož u leđa”. Trump je u nedjelju najavio povlačenje američkih postrojbi iz područja blizu turske granice na sjeveru Sirije, čime se činilo da daje zeleno svjetlo za vojnu operaciju protiv kurdskih snaga.

Trump je ipak u utorak naglasio da Sjedinjene Države nisu “napustile” Kurde iz Sirije. “Napuštamo Siriju, ali apsolutno nismo napustili Kurde, divne ljude i izvrsne borce”, napisao je u tvitu. “Financijski i oružjem ćemo pomoći Kurdima”, dodao je.

Turska želi sigurnosnu zonu

Turska želi na području sjeveroistočne Sirije, nakon što su američke snage počele napuštati to područje, stvoriti “sigurnosnu zonu” kojom bi odbacila sirijske Kurde i njihove vojne snage od svojih granica i fizički se ogradila od njih na svojem teritoriju.

Erdogan je također ranije rekao da bi u “sigurnosnu zonu” omogućio povratak milijuna sirijskih izbjeglica iz Turske na sirijsko tlo, a ta je najava o relokaciji izbjeglica uznemirila neke europske države jednako kao i ona o samoj vojnoj operaciji.

Za Tursku, dolazak nekurdskih Sirijaca u područje “sigurnosne zone” poslužilo bi kao tampon zona protiv Kurda, turske najveće sigurnosne prijetnje. Američko povlačenje iz regije moglo bi ostaviti snage pod vodstvom Kurda na milost i nemilost napada turskih oružanih snaga.