Novi potres u Xijevom kabinetu: nakon misterioznog nestanka šefa diplomacije, sad je i ispario i prvi čovjek kineske obrane

Nagađa se da je nedavno unaprijeđeni general stavljen pod istragu

China's Minister of National Defence Li Shangfu delivers a speech during the 20th Shangri-La Dialogue summit in Singapore on June 4, 2023. (Photo by Roslan RAHMAN / AFP)
FOTO: AFP

Kinesko ministarstvo vanjskih poslova u petak je zaobišlo novinarska pitanja o tome gdje se nalazi ministar obrane, usred sve većih nagađanja da je nedavno unaprijeđeni general stavljen pod istragu.

Li Shangfu, koji je u ožujku imenovan ministrom obrane, izbivao je iz javnosti više od dva tjedna, što je potaknulo glasine o njegovoj sudbini nakon niza neobjašnjivih kadrovskih preokreta koji su ovog ljeta uznemirili gornje redove kineske vladajuće Komunističke partije, piše CNN.

Financial Times izvijestio je kasno u četvrtak da američka vlada vjeruje da je Li stavljen pod istragu, pozivajući se na američke dužnosnike. Wall Street Journal također je izvijestio da su vlasti prošlog tjedna odvele Lija na ispitivanje, pozivajući se na osobu blisku centru moći u Pekingu. Ni jedno izvješće ne navodi razlog za istragu.

Iznenadni potres u vojsci

Upitan o Lijevoj situaciji na redovnom brifingu za novinare u petak, glasnogovornik kineskog ministarstva vanjskih poslova Mao Ning rekao je kratko da “nije upoznat sa situacijom”. Pitanja o tome gdje se Li nalazi slijede nakon neobjašnjivog nestanka Qin Ganga, koji je dramatično smijenjen s mjesta kineskog ministra vanjskih poslova krajem srpnja nakon što je mjesec dana nestao iz javnosti.

Qin, koji je bio ministar vanjskih poslova samo sedam mjeseci, zadržao je položaj državnog vijećnika – višu ulogu u kineskom kabinetu koju Li također ima. Na internetskim stranicama kineske vlade i vojske Li je još uvijek naveden kao ministar obrane, državni vijećnik i član moćnog stranačkog Središnjeg vojnog povjerenstva (CMC).

Lijev nestanak također dolazi tjednima nakon iznenadnog potresa u kineskoj vojsci. U srpnju je Narodna oslobodilačka vojska iznenada smijenila dvojicu čelnika svojih raketnih snaga – elitnog vojnog ogranka koji nadzire nacionalni arsenal nuklearnih i balističkih projektila. Smijenjeni zapovjednik mjesecima se nije pojavljivao u javnosti.

Roman Agathe Christie

Lijeva odsutnost zabilježena je i u diplomatskim krugovima. Prošlog je tjedna američki veleposlanik u Japanu Rahm Emanuel napisao na X-u, platformi prije poznatoj kao Twitter, da Li nije viđen u javnosti dva tjedna. U svom postu, Emanuel je rekao: “Sastav kabineta predsjednika Xija sada nalikuje romanu Agathe Christie “A onda ih nije bilo”. Prvo je nestao ministar vanjskih poslova Qin Gang, zatim su nestali zapovjednici raketnih snaga, a sada ministar obrane Li Shangfu nije viđen u javnosti dva tjedna”, apisao je s hashtagom “MysteryInBeijingBuilding.”

Nestanak dvojice istaknutih ministara u brzom nizu potaknuo je pitanja o vladavini vođe Xi Jinpinga, koji je kineski politički sustav učinio još neprozirnijim dok je koncentrirao moć i provodio strogu stranačku disciplinu. “Ministar vanjskih poslova i ministar obrane vanjski su sugovornici s međunarodnom zajednicom. Oni su potencijalno uklonjeni bez ikakvog objašnjenja ili bilo kakvog razmatranja globalne percepcije”, rekao je u petak za CNN Drew Thompson, viši znanstveni suradnik na Lee Kuan Yew školi za javnu politiku pri Nacionalnom sveučilištu u Singapuru.

“Ovo potiče krizu povjerenja u Kini. To naglašava nedostatak transparentnosti i potpuno neprozirnu prirodu donošenja odluka u Kini”, ističe.

Korupcija iz 2017.

Prije nego što je promaknut u ministra obrane, Li je bio šef CMC-ovog Odjela za razvoj opreme zadužen za nabavu oružja pet godina od 2017. U toj ulozi, Li je bio sankcioniran od strane Sjedinjenih Država 2018. zbog kineske kupnje ruskog oružja. Krajem srpnja Odjel za razvoj opreme izdao je obavijest pozivajući na javne dojave o korumpiranoj praksi nabave koja datira iz 2017., što se poklapa s vremenom kada je Li bio zadužen za nabavu.

Li je posljednji put viđen u javnosti 29. kolovoza, kada je održao uvodni govor na Kinesko-afričkom forumu o miru i sigurnosti u Pekingu. Posljednji put je putovao izvan Kine sredinom kolovoza na put u Rusiju i Bjelorusiju. Li se u Moskvi sastao sa svojim ruskim kolegom Sergejem Šojguom i pozdravio vojne odnose Kine i Rusije kao “model suradnje”. U Minsku se sastao s bjeloruskim predsjednikom Aleksandrom Lukašenkom.

Iznenada se povukao sa sastanka

Dva tjedna izvan pogleda javnosti nije bez presedana za kineskog ministra obrane, koji obično ima rjeđe javne angažmane od ministra vanjskih poslova. No to je svejedno potaknulo nagađanja, pogotovo što se dogodilo tako brzo nakon Qinovog nestanka i otpuštanja. Prošli tjedan Li se iznenada povukao s godišnjeg sastanka s vijetnamskim čelnicima obrane duž granice dviju zemalja, izvijestio je Reuters pozivajući se na vijetnamske dužnosnike.

Okupljanje je odgođeno nakon što je Peking nekoliko dana prije događaja rekao Hanoju da Li ima “zdravstveno stanje”, Reuters je citirao dva dužnosnika. Vijetnamsko ministarstvo obrane reklo je na tiskovnoj konferenciji prošlog mjeseca da će Li predvoditi kinesko izaslanstvo koje će prisustvovati 8. razmjeni prijateljstva o obrani granica 7. i 8. rujna. Nije bilo službenih izjava ili medijskih izvješća o tome je li do sastanka došlo.