Kako su HDZ-ovi birači, inače vrlo skloni poštivanju autoriteta, odbacili Andreja Plenkovića

Nakon novog istraživanja je jasno; neovisno o ishodu borbe za HDZ, Plenković je tamo strano tijelo

FOTO: Robert Anic/PIXSELL

Ovi rezultati ukazuju na dvije bitne činjenice. Prvo, Andrej Plenković prvi je stranački predsjednik bilo koje od hrvatskih Vlada poslije 2000. godine (Tihomira Oreškovića, dakle, ne računamo), koji je znatno nepopularniji od svojih ministara, među vlastitim biračkim tijelom. Drugo, puno važnije: rezultati ovog istraživanja aktualiziraju pitanje kako, i koliko dugo Andrej Plenković može upravljati strankom, koja ga sve javnije ne voli

Pulsovo najnovije istraživanje, ono o popularnosti hrvatske Vlade, donijelo je jednu važnu, ali, zapravo, očekivanu vijest. Andrej Plenković nije najpopularniji član vlastite, ionako nepopularne Vlade. Andrej Plenković po popularnosti tek je peti član vlastite Vlade, i to u anketi provedenoj među biračima Hrvatske demokratske zajednice!

Prvi je, očekivano, ministar obrane i ratni general Damir Krstičević, s jakih 85 posto potpore. Drugi je ministar financija Zdravko Marić, koji uopće nije član HDZ-a, s čak 82 posto podrške, što je krajnje neobično za zemlju u kojoj se svi žale na porezni pritisak, a zatim slijede Tomislav Tolušić i još jedan ratni veteran, ministar branitelja Tomo Medved. Predsjednik Vlade tek je peti, s dvadesetak postotnih poena manje od ministra obrane!

Ovi rezultati ukazuju na dvije bitne činjenice. Prvo, Andrej Plenković prvi je stranački predsjednik bilo koje od hrvatskih Vlada poslije 2000. godine (Tihomira Oreškovića, dakle, ne računamo), koji je znatno nepopularniji od svojih ministara, među vlastitim biračkim tijelom. Drugo, puno važnije: rezultati ovog istraživanja aktualiziraju pitanje kako, i koliko dugo Andrej Plenković može upravljati strankom, koja ga sve javnije ne voli.

HDZ-ovi klasični birači inače su skloni poštovanju autoriteta

Podsjetimo, na nedavnoj stranačkoj konvenciji Davor Ivo Stier, dobio je vrlo snažan aplauz, nakon što je žestoko napao Plenkovića. Zatim je taj isti Davor Ivo Stier, u razgovoru u kojem ga je Plenković obavijestio da će ga smijeniti s dužnosti političkog tajnika HDZ-a, upozorio premijera kako ga Milijan Brkić želi smijeniti. A sada se još pojavilo istraživanje, koje nedvojbeno pokazuje kako sami birači HDZ-a, koji su inače skloni poštovanju autoriteta, druge političare u Vladi respektiraju znatno više nego predsjednika Vlade i predsjednika stranke.

Andrej Plenković nalazi se u poluokruženju HDZ-ovih desnih i radikalno desnih snaga.
To poluokruženje čine Brkićeva , klasična desna HDZ-ova frakcija, pa crkveno-hadezeovska Stierova frakcija, pa oni birači HDZ-a, koji ne žele premijera koji promovira Istanbulsku konvenciju i blisko surađuje sa Srbima.

Plenković još uvijek posjeduje dovoljno jake institucionalne ovlasti

Svemu tome treba dodati i stalni pritisak ustaške hrvatske desnice, koja Plenkovića smatra pogubnijim za Hrvatsku, od Milanovića i Sanadera zajedno, kao i kršćanske referendumske udruge, koje premijeru još nisu oprostile Istanbulsku, a sada ga već žestoko optužuju zbog opstruiranja izbornog referenduma. Naposljetku, svim Plenkovićevim neprijateljima sasvim sigurno treba dodati i predsjednicu Republike, koja već tjednima vodi javnu kampanju protiv predsjednika Vlade.

Potpuno je nezahvalno prognozirati hoće li i koliko dugo Plenković ostati na vlasti: njegova većina u parlamentu mogla bi vrlo lako postati manjina. S druge strane, Plenković još uvijek posjeduje dovoljno jake institucionalne ovlasti, da bi se obračunao s bar nekima od svojih istaknutih protivnika. Međutim, neovisno o ishodu borbe za vlast u Hrvatskoj demokratskoj zajednici, potpuno je razvidno kako je Andrej Plenković postao strano tijelo u najvećoj hrvatskoj stranci.