Nama u Hrvatskoj to zvuči nestvarno, ali cijela nizozemska vlada dala je ostavku zbog jedne afere. Evo kako je do toga došlo

Skandal je izbio nakon što su brojne obitelji lažno optužene da varaju na dječjim doplatcima. Sada će dobiti i po desetke tisuća eura odštete

Dutch resigning Prime Minister Mark Rutte gives a press conference in The Hague, on January 15, 2021, after the resignation of the cabinet due to the childcare allowance affair, in which tax officials falsely accused thousands of parents of fraud and ordered them to repay childcare benefits. - Dutch Prime Minister Mark Rutte's government resigned on January 15 over a child benefits scandal, media reported, threatening political turmoil as the country battles the coronavirus pandemic. (Photo by Bart Maat / ANP / AFP) / Netherlands OUT
FOTO: AFP

Nizozemska vlada premijera Marka Ruttea podnijela je kolektivnu ostavku nakon što su brojne obitelji lažno optužene da su varale na dječjem doplatku pa su morale vratiti novac. Dogovor o ostavci vlade postigle su četiri stranke vladajuće koalicije. Odluku im je vjerojatno olakšala činjenica da je do redovnih parlamentarnih izbora ionako ostalo svega dva mjeseca. Skandal je ozbiljno uzdrmao političku scenu jedne od najrazvijenijih europskih država, a mi donosimo kratak pregled događaja koji su do toga doveli.

Porezna uprava otkriva navodne zloporabe

Nizozemska Porezna uprava optužila je tisuće obitelji da su na prijevaru izvlačile dječje doplatke u razdoblju između 2013. i 2019. godine. Porezna je zbog toga zatražila vraćanje velikih svota novca, u mnogim slučajevima desetaka tisuća eura, što je brojne ionako socijalno ugrožene obitelji financijski ozbiljno opteretilo. Neke obitelji nisu morale vraćati novac, ali trajno su izgubile prava na dječji doplatak.

Mediji su javljali o raspadima brakova, gubitku domova i drugim teškim posljedicama optužbi. Slučaj je nazvan „bugarskom prijevarom“ nakon što je prikazan dokumentarni film u kojem su bugarske kriminalne organizacije optužene za podnošenje lažnih zahtjeva za dodjelu dječjeg doplatka i drugih oblike pomoći. Kako su tada pisali neki analitičari, optužbe su u nizozemskom društvu posebno glasno odjeknule zbog trajno prisutnog straha od toga da strani doseljenici iskorištavaju izdašna socijalna prava u toj zemlji.

Otkrivena pogreška

Kako objašnjava nizozemski portal NLTimes, trebalo je proći neko vrijeme da nizozemske vlasti priznaju kako nije bilo nikakvog sistematskog varanja na dječjim doplatcima. Pokazalo se da je povrat isplaćenih sredstava tražen u slučajevima bezveznih administrativnih pogrešaka, kada su roditelji pogrešno ispunili formulare ili su ih zaboravili potpisati.

Narativ se promijenio, pa javnost krivnju više nije svaljivala na prevarantske migrante nego na bezdušnu državnu administraciju. Skandal je dobio i zvučno ime, „Nepravda bez presedana“, kako je nazvan izvještaj nastao kao rezultat istrage u kojoj je zaključeno da je Porezna uprava „narušila temeljne principe vladavine prava“.

Što će biti sa stradalim obiteljima?

Oko deset tisuća oštećenih obitelji dobit će odštete u visini najmanje 30 tisuća eura, javlja Deutsche Welle. Vlada je u tu svrhu već pripremila oko 500 milijuna eura. Uz to, te su obitelji podigle tužbe protiv petero visokorangiranih političara, uključujući dosadašnjeg ministra ekonomije i ministra financija.

Njemački list pronašao je i jednog od roditelja koji su optuženi za varanje na dječjim doplatcima. Ono što se dogodilo tom čovjeku bit će nemoguće nadoknaditi novčanom odštetom. Od Rogera Derikxa, 46-godišnjeg kuhara i oca dvoje djece država je tražila povrat 60 tisuća eura. „Užasan pritisak bio je razlog zbog kojeg sam se razveo“, kazao je za DW. “Porezna uprava vrlo je moćna”, dodao je.

Iako je sada u dobrim odnosima sa svojom djecom, Derikx kaže da se njegova obitelj u jednom trenutku našla u „potpunom kaosu“. „Došli su mi u kuću i uzeli frižider. Uzeli su i auto i 40 posto moje plaće“, požalio se u razgovoru prije nego što je stigla vijest o ostavci Ruttea i njegovog kabineta, dodavši: „Vlada mora odstupiti“.

Političke posljedice

Ostavku je prvi podnio lider Laburističke stranke, Lodewijk Asscher. Ta stranka sada je u oporbi, ali u vrijeme kada je Porezna uprava počela progon nevinih ljudi on je bio ministar socijalne skrbi. Premijer Mark Rutte, koji državu vodi još od 2010. godine, ispričao se zbog pogrešaka nazvavši situaciju „sramotnom“, što mu nije pomoglo da zadrži mjesto na čelu vlade.

Ipak, ostavku vlade ne treba doživjeti kao neku posebno tešku kaznu: nizozemski mediji predstavili su je kao simboličan potez, s obzirom na to da će Rutte s čela tehničke vlade nastaviti voditi zemlju do izbora u ožujku. Posljednje ankete pokazuju kako je vjerojatno da će njegova stranka osvojiti najveći broj glasova na tim izborima usprkos skandalu, pa je sasvim moguće da će Rutte uspjeti sastaviti novu koaliciju i ponovo postati nizozemski premijer.

Ironično, s obzirom na to da je najveći suparnik njegovoj Narodnoj stranci za slobodu i demokraciju desničarska Stranka za slobodu populista Geerta Wildersa, vjerojatno je da će mnoge imigrantske obitelji oštećene nebrigom države odahnuti ako Rutte ipak ponovo pobjedi.