Grčkoj sutra stiže na naplatu nova rata duga, teška 750 milijuna eura

Varoufakis je optužio zemlje eurozone da odugovlače pregovore

Greek Prime Minister Alexis Tsipras speaks during a meeting with his Russian counterpart in Moscow on April 9, 2015. AFP PHOTO / ALEXANDER NEMENOV
FOTO: AFP/AFP

Grčki političari tvrde da su uvjereni da će ministri financija Eurozone prepoznati fiskalni napredak koji je Grčka postigla, javlja BBC. Ovakve tvrdnje dolaze netom prije novog sastanka ministara zemalja Eurozone u Bruxellesu na kojem će se nastaviti pregovori o nastavku kreditiranja Grčke.

Grčki ministri kažu da će ispoštovati rokove isplate Međunarodnom monetarnom fondu (MMF) te da će sutra isplatiti 750 milijuna eura, sukladno planu otplate kredita. Grčka, zasad, poštuje rokove otplate pa su prošlu srijedu isplatili 200 milijuna eura kamate MMF-u.

Ne očekuje se napredak

Zbog mnoštva nerazriješenih nesuglasica, ne očekuje se napredak u pregovorima koji se danas održavaju. Nesuglasice najviše potječu iz dijametralno suprotnih stavova grčke vladajuće stranke i europskih vjerovnika. Naime, grčka vlada je osvojila mandate na obećanjima prekida mjera štednje koje nisu nimalo popularne u Grčkoj.

Grčki premijer Alexis Tsipras je navodno rekao svojim ministrima da EU mora javno priznati ekonomske reforme koje su do sad učinjene. S druge strane, šef Eurogrupe, Jeroen Dijsselbloem je izjavio da iako postoji nekakav napredak, nisu ni blizu konačnog dogovora.

Razlike u mišljenju i nepovjerenje

Od siječnja, otkako je radikalna lijeva stranka Syriza preuzela vlast u Grčkoj, obećavala je prekinuti mjere štednje. Međutim, međunarodni vjerovnici, koji su posudili ogromne svote novca prijašnjoj vladi, nisu potpuno uvjereni da alternativni planovi za povećanje prihoda mogu biti dovoljni za pokrivanje rata kredita.

Grčka vlada se nalazi u nezavidnoj poziciji da bi mogli biti prisiljeni prekršiti mnoga predizborna obećanja. Takvo što bi moglo dovesti do pobune u samoj stranci, što znači da bi moglo doći do referenduma o bilo kakvom dogovoru vladajućih i međunarodnih vjerovnika. Referendum bi, u takvoj situaciji, odlučivao o tome da li će Grčka ostati dio eurozone ili će prestati otplaćivati dugove i napustiti euro kao valutu.

Yanis Varoufakis, grčki ministar financija, optužio je zemlje eurozone da namjerno odugovlače pregovore. Kako on kaže: “Europa je spora kao ledenjak. Na kraju ipak uradi ispravnu stvar, nakon što isproba sve alternative.”