Ne treba se prerano veseliti. Novim zakonom ipak se neće automatski kažnjavati ‘Za dom spremni’

Sudska praksa vrlo je neujednačena. A, kao i dosad, suci će i dalje sami procjenjivati je li ustaški pozdrav neprimjeren ili nije

22.01.2021., Zadar - Kod sredisnjeg kriza na Gradskom groblju zapocelo je obiljezavanje obljetnice VRO Masklenica. Iako je bio najavljen dolazak predsjednika Zorana Milanovic, on se nije pojavio navodno zbog uvrstavanja pripadnika HOS-a u protokol obiljezavanja. 
Photo: Dino Stanin/PIXSELL
FOTO: Dino Stanin/PIXSELL

Dio medija danas je najavio izmjene Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira prema kojima bi se isticanje oznaka NDH, širenje lažnih vijesti ili vrijeđanje policajaca trebalo kažnjavati i 20 puta višim kaznama, koje će dosezati i do 4000 eura. Neki su odmah zaključili da će se toliko kaznom, ako ove izmjene Zakona nakon javnog savjetovanja budu prihvaćene, moći sankcionirati i ustaški pozdrav ‘Za dom spremni’.

Međutim, Telegramovi sugovornici iz MUP-a potvrđuju kako izmjene Zakona u ovom trenutku povećavaju samo kazne za već propisane prekršaje. Ovdje valja podsjetiti da niti u jednom hrvatskom zakonu, pa tako ni Zakonu o prekršajima protiv javnog reda i mira nije izričito navedeno da se kažnjava isticanje ustaških ili fašističkih simbola. Doduše, ovim Zakonom oni su najčešće sankcionirani, iako jedinstvene sudske prakse nema.

Kažnjavanje ustaških simbola

“Izmjenama se ne ulazi u materijalno pravo, odnosno ne mijenja se opis prekršaja, već se samo novčane kazne povisuju nakon što smo ih zadnjim izmjenama uskladili s eurom”, navode Telegramovi izvori u MUP-u.

Potvrdio je to malo prije i sudac Visokog kaznenog suda RH Ivan Turudić tijekom gostovanja na N1, istaknuvši kako se izmjene ne odnose samo na ustaški pozdrav.

“To se ne odnosi samo na NDH. Ovdje ne piše niti zabrana nacističkih, niti komunističkih pozdrava nego neprimjerenih. Sudska praksa će odlučiti koji su neprimjereni pozdravi”, kazao je i pozdravio izmjenu tog zakona. “Taj zakon je pretpotopni. On je donedavno imao sankcije koje su u njemačkim markama. Sasvim je logično da se zakonodavac prihvatio izmjena i dopuna zakona i da je povećao iznos kazni”, ocijenio je Turudić.

Je li za sudove NDH nezakonita?

Drugim riječima, zakonskim izmjenama neće se automatski kažnjavati ustaška obilježja, već će, kao i do sada, sudovi od slučaja do slučaja procjenjivati je li njihovim isticanjem javnost bila uznemirena. Postoje doduše pravomoćne presude kojima se isticanje ustaških simbola smatra nezakonitim, no brojne su i one koje pozdrav Za dom spremni ne sankcioniraju.

Sudovi još uvijek imaju dosta različitu praksu iako je Ustavni sud RH u nekoliko svojih odluka naveo da je poklič Za dom spremni neprihvatljiv jer ga se povezuje s ustaškim režimom NDH. Taj isti pozdrav istovremeno je dio službenog grba postrojbi HOS-a iz Domovinskog rata.

Što donose izmjene Zakona?

Očito ćemo još neko vrijeme pričekati do jasnog sankcioniranja ustaških simbola u domaćim zakonima. Za sada bi se novim Zakonom o prekršajima protiv javnog rada i mira trebalo i dalje kažnjavati ‘izvođenje i reproduciranje pjesama te nošenje i isticanje simbola, tekstova i crteža kojima se remeti javni red i mir’. Doduše dosadašnje novčane kazne od 20 do 170 eura uvećat će se na 700 do čak 4000 eura.

MUP u najavi izmjena navodi da je analizom prekršaja protiv javnog reda i mira, u kojima je “prekršaj počinjen isticanjem određenih simbola kojima se izražava ili potiče mržnja ili uzvikivanjem ili pjevanjem navedenog pozdrava (ne navode kojeg pozdrava), utvrđeno da su u većini slučajeva počinitelji proglašeni krivima i kažnjeni novčanim kaznama, ali u iznosima od 25, 27, 53 ili 150 eura”.