Neki mediji se pitaju zašto je Putina briga tko vodi malu balkansku naciju

Rusi su plinovod u Makedoniji zamislili kao alternativu Južnom toku

Russian President Vladimir Putin reacts as he speaks with journalists shortly after his annual televised phone-in with the nation in central Moscow on April 16, 2015. Vladimir Putin said on April 16 that France’s refusal to deliver two Mistral-class helicopter carriers to Moscow over the Ukraine crisis would not affect its defence capabilities. AFP PHOTO […]
FOTO: AFP/AFP

U jeku sukoba s Ukrajinom, Rusija, izgleda, Makedoniju vidi kao opciju za plinovod. Makedonski premijer Nikola Gruevski podržava ruske planove o plinovodu, koji bi trebali oživjeti gospodarstvo njegove zemlje. Ruski je ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov optužio Zapad da namjerno nastoji svrgnuti trenutnu vlast u Makedoniji.

“Ne baratam nikakvim činjenicama, ali sumnja je logična”, komentirao je te stavove ruski veleposlanik u Europskoj uniji Vladimir Čizov za Bloomberg, američki medij koji napominje da Makedonija ima manje stanovnika od Brooklyna. “Ako pogledate geografiju regije, Makedonija je najbolje mjesto za gradnju proširenog najnovijeg projekta energetske infrastrukture, takozvanog turskog toka”, dodao je.

Plinovod dio plana ulaska na tržište srednje Europe

Taj bi plinovod, naime, trebao biti produžetak veze između Rusije i Turske i Gazpromov najnoviji plan za isporuku plina južnoj i središnjoj Europi, nakon što je odbačena izgradnja Južnoga toka. Turski bi tok trebao zaobići Ukrajinu, time joj dokidajući značajna sredstva koja je mogla dobiti od naknada za tokove na svom području.

Analitičari teksaške konzultantske tvrtke kažu kako Rusija zagovara gradnju plinovoda koji bi prolazio kroz Grčku, Makedoniju, Srbiju i Mađarsku, kako bi pomogla Gazpromu domoći se srednjoeuropskoga tržišta. Navode i kako su četiri navedene zemlje u središtu interesa ruske diplomatske ofenzive.

Projekt već u početku suočen s brojnim problemima

Ovaj projekt, međutim, nije lišen konplikacija. Trebao bi biti u skladu s regulativom Europske unije, koja od Rusije zahtijeva da joj prepusti kontrolu nad cjevovodima koji se nalaze na njezinim granicama. I iako Makedonija nije članica Unije i ne podliježe tim pravilima, plinovod bi do nje trebao doći iz Turske preko Grčke, koja jest članica. Južni je tok bio jeftinija verzija cijele priče o opskrbi plinom, kažu ruski analitičari.

“Za mene je ipak pretjerano govoriti o plinovodu koji bi bio povezan s projektom koji je još uvijek samo na papiru”, kazao je Nikola Dimitrov, znanstveni suradnik na haaškom Institutu za globalnu pravdu i bivši makedonski veleposlanik u Nizozemskoj. “Pitanje je hoće li se to uopće i dogoditi”, dodaje.

Za Makedoniju bi to i dalje bilo dugoročno rješenje za poboljšanje gospodarstva u zemlji. Sad zemlju trese druga vrsta krize, u kojoj oporba otpužuje premijera Gruevskog za zloporabu položaja, a MMF je upozorio kako bi kriza mogla ugroziti gospodarski rast Makedonije.