Neslužbeno: imamo rekordnih 10.427 novih zaraza, a još se ne zna koliko je pozitivnih na brzim testovima

To je najveći dnevni broj od početka epidemije

08.01.2022., Zagreb -  Drive in testiranje na koronavirus na Zagrebackom Velesajmu. U posljednja 24 sata nesluzbeno je zabiljezeno 8,817 novih slucajeva zaraze virusom SARS-CoV-2 te je broj aktivnih slucajeva u Hrvatskoj danas ukupno 42.242. Medju njima je 1.820 pacijenata na bolnickom lijecenju, od toga je na respiratoru 249 pacijenata. Preminulo je 36 osoba. Photo: Igor Kralj/PIXSELL
FOTO: Igor Kralj/PIXSELL

U posljednja 24 sata u Hrvatskoj je PCR testom potvrđeno 10.427 novih slučajeva zaraze koronavirusom, neslužbeno doznaje Jutarnji.

To je najveći dnevni broj od početka epidemije, a treba napomenuti da se još ne zna koliko je građana pozitivno na brzim antigenskim testiranjima.

Brojke i dalje rastu

Za usporedbu, prošle srijede, 12. siječnja, imali smo 9894 novozaraženih. Tjedan prije, 5. siječnja, zabilježeno je 8587 slučajeva zaraze. Jučer smo, pak, imali 7548 pozitivnih na 16.768 testiranih i 55 umrlih.

Trenutno je u Hrvatskoj ukupno 49.528 aktivnih slučajeva covida-19. Među njima je 1800 pacijenata na bolničkom liječenju, od kojih su na respiratoru 220 pacijenata.

Imamo oko 70 posto pozitivnih

Situaciju na testnim i cijepnim punktovima Zavoda za javno zdravstvo jutros je u HRT-ovom Studiju 4 komentirala dr. Irena Tablin, mikrobiologinja HZJZ-a.

Tablin je naglasila da je veliki pritisak na testna mjesta i da su najveći problem kapaciteti za PCR testiranja. Dodaje da zaraženi imaju blažu kliničku sliku, što bi trebalo dovesti do olakšanja u bolničkim sustavima.

“U području samih testiranja došli smo do maksimuma, ali puno bi značilo kada bi se našla rješenja, poželjno bi bilo da postoje mjesta gdje bi se mogao testirati veliki broj ljudi. Pritišću nas veliki zahtjevi, ono što vidimo jest 70 posto pozitivnih među testiranima”, dodaje.

Kako djeluje varijanta omikron

Ističe da je znatan broj antigenskog testiranja i da ima velik dio pozitivnih.

“Znamo da omikron uzrokuje manje teških oboljenja, ali takvi podaci nam dolaze iz zemalja koje imaju visok cijepni obuhvat. Nismo sigurni hoće li to tako biti i kod nas, iako iz istraživanja možemo reći da manje djeluje u donjim dijelovima dišnog sustava”, zaključuje.