Neurokirurg iz Teksasa izumio uređaj koji zaustavlja štucanje. Gospodin koji je neprestano štucao 68 godina to nažalost nije doživio

Nesretni Charles Osborne ušao je u Guinnessovu knjigu rekorda

U Guinnessovoj knjizi rekorda zabilježen je slučaj čovjeka koji je štucao više od šest desetljeća. Sve od nesreće koju je doživio u lipnju 1922. godine, Charles Osborne iz Teksasa neprekidno je štucao, prestavši tek 1990. godine, piše Smithsonian.

Liječnik je postavio dijagnozu da je Osborneu nakon što je ovaj podigao tešku svinju na vješala, pri čemu mu je pao, a u mozgu mu puknula krvna žila veličine igle. Pad je navodno uništio malo područje u moždanom deblu koje inhibira reakciju na štucanje. Osborne je nakon toga imao prosjeku 20 do 40 grčenja dijafragme u minuti. Do svoje smrti, u dobi od 97 godina, siroti čovjek ukupno je štucnuo 430 milijuna puta.

Osborne je posjećivao liječnike posvuda, ali nitko mu nije mogao naći lijek. Liječnik na klinici Mayo uspio je zaustaviti štucanje stavljajući ga na ugljični monoksid i kisik, ali liječenje otrovnim plinom bilo je preopasno. Umjesto toga, Osborne se morao zadovoljiti učenjem tehnike disanja koja je minimizirala karakterističan hik zvuk uzrokovan naglim zatvaranjem glasnica nakon nevoljne kontrakcije. Kako bi potisnuo zvuk, Osborne se trudio udahnuti između štucanja. Moglo se reći da štuca ali se to nije čulo.

Neurokirurg izumio uređaj koji trenutno ublažava štucanje

Neurokirurg na Sveučilištu Texas Health Science Center u San Antoniju, Ali Seifi, koji je izumio uređaj koji trenutno ublažava štucanje pretpostavlja da je Osborne zadobio lakšu ozljedu rebara. Donja rebra pričvršćena su za dijafragmu, mišić između prsa i trbuha koji se kontrahira izazivajući štucanje. Za štucanje je možda bila odgovorna oštećena dijafragma. Druga mogućnost, smatra, jest moždani udar koji je Osborne.

Neurologinja sa Sveučilišta Ohio, Diana Greene-Chandos objasnila je da dugotrajno, bolno štucanje može biti znak moždanog udara, osobito kada dolazi sa simptomima kao što su bol u prsima i vrtoglavica. Štucanje uglavnom traje nekoliko minuta i neugodna je pojava, ali ne izaziva medicinsku zabrinutost. Neka štucanja traju više od 48 sati pa se smatraju kroničnim ili trajnim. Ipak, tek u vrlo rijetkim slučajevima štucanje traje više od mjesec dana.

Dugotrajno štucanje pogađa jednog od sto tisuća ljudi i može dovesti do teške iscrpljenosti i gubitka na težini. Uzroci dugotrajnog štucanja su različiti i u nekim slučajevima teško ih je odrediti. Neki put se radi o oštećenju živaca, poremećaju središnjeg živčanog sustava, alkoholizmu, dijabetesu ili karcinomu. Dugotrajno štucanje često prati nesanica koja izaziva iscrpljenost, depresiju i tjeskobu.

Neurokirurg tvrdi da njegov izum može prekinuti ciklus grčeva

Seifijev izum za pomoć kod štucanja, uređaj HiccAway, ima nešto nalik na slamku za usisavanje vode za trenutačno ublažavanje stanja. Kada pijete vodu kroz slamku ili papirnati ubrus, usisavate vodu većom snagom, objašnjava Seifi. Snažnim usisavanjem dijafragma se povlači prema dolje kako bi se stvorio vakuum u prsima koji omogućava usisavanje vode kroz usta.

Snažno povlačenje dijafragme može prekinuti ciklus grčeva, kaže Seifi, anesteziolog koji se susreo s puno pacijenata frustriranih zbog štucanja iza operacije. Unatoč napretku medicine, lijeka za dugotrajno štucanje nema. Pacijenti ponekad koriste sedative koji zaustavljaju štucanje, ali ih i uspavljuju.

Osborne je 1978. godine rekao za AP da bi dao sve na svijetu da prestane štucati, jer mu je bilo neizmjerno bolno stalno se trzati. Iz nepoznatih razloga, Osborneovo štucanje prestalo je 1990. godine, posije 68 godina. Umro je otprilike godinu dana kasnije.