Muči vas štucanje? Imamo 9 provjerenih metoda za jednostavno i brzo zaustavljanje

Postoje različiti načini da se brzo riješite ove neugodne pojave

FOTO: Pexels

Štucanje pogađa sve ljude, od djece do starijih osoba. Harvard javlja da znanstvenici nisu u potpuno sigurni kako se aktivira refleks štucanja, a uzrok se može razlikovati kod različitih ljudi, ali uobičajeno objašnjenje je da počinje iritacijom ili stimulacijom freničnog ili vagusnog živca. Zanimljivo je kako je amerikanac Charles Osborne štucao rekordnih 68 godina, od 1922. do 1990. te je upisan u Guinnessovu knjigu rekorda kao osoba koja je najduže štucala – procjenjuje se da se to dogodilo čak 430 milijuna puta.

Zašto nastaje štucanje?

Štucanje nastaje kontrakcijom dijafragme, mišića koji odvaja prsa od trbuha. Ova nagla kontrakcija uzrokuje zatvaranje glasnica, što rezultira karakterističnim zvukom štucanja. Radi se zapravo o refleksu koji najčešće traje nekoliko minuta a u pravilu nastaje zbog:

  • prebrze konzumacije jela i pića
  • udisanje previše zraka prilikom jedenja
  • konzumacija gaziranih pića ili poveće količine alkohola
  • naglo udisanje previše zraka
  • konzumacija začinjene hrane
  • strah ili stres
  • prejedanje
  • nagle promjene temperature

Iako štucanje obično nestaje samo od sebe, ova neugodna pojava može se zaustaviti korištenjem relativno jednostavno trikova. Najpoznatiji trik kako zaustaviti štucanje je zadržavanje daha, udisanje u papirnatu vrećicu ili 10 malih brzih gutljaja tekućine. U nastavku donosimo još nekih savjeta.

Najbolji načini za zaustavljanje štucanja

Postoji nekoliko načina za zaustavljanje običnog štucanja. Mnogi podižu razinu ugljičnog dioksida u krvi ili stimuliraju živac vagus kako bi mu pomogli da se vrati na pravi kolosijek.

1. Pritisak na očne jabučice

Lagani pritisak na očne jabučice može stimulirati živac vagus i potencijalno zaustaviti štucanje. Znanstvenici su ovu tehniku ​​otkrili prije nešto više od 100 godina i propisali njezinu upotrebu za liječenje štucanja. Čak su izumili i uređaj kojim se vrši blagi pritisak na očne jabučice, no nikakvi alati nisu potrebni da bi isprobali ovu tehniku ​​kod kuće. Potrebno je jednostavno zatvoriti oči i prstima nježno pritisnuti očne jabučice.

očne jabučice
Pexels

2. Valsalvin manevar

Valsalva manevar je način disanja kojim se povećava pritisak u grudnom košu. Very Well Health otkriva da Valsalvin manevar uključuje srednje jak izdisaj dok držimo zatvorena usta i začepljen nos. Zadržite ovaj položaj kratko vrijeme, obično oko 10 sekundi. Nastavite normalno disati. Ovo također stimulira živac vagus, a znanstvenici su otkrili da ponekad može zaustaviti štucanje. Osim za zaustavljanje štucanja, Valsalvin manevar također se koristi za kontrolu određenih vrsta srčanih aritmija.

3. Začepite uši

Još jedna tehnika vagusnog živca uključuje stvaranje promjena tlaka u ušima. Prstima začepite uši tako da se u ušnoj šupljini napravi vakum. Uši držite začepljenima barem 30 sekundi. Začepljene uši opuštaju dijafragmu koja se smiruje. Učinak će biti još bolji ako začepite uši ili stavite prste na vagalni živac iza uha i pijete (kroz slamku).

4. Mali komadići smrvljenog leda

Cuclanje malih komadića smrvljenog leda ili jedenje smrznutih frapea i sladoleda bi trebalo djelovati na zaustavljanje štucanja zbog stimulacije živaca vagusa.

Kocke leda protiv štucanja
Pexels

5. Zadržavanje daha

Disanje u papirnatu vrećicu i zadržavanje daha uzrokuje nagomilavanje ugljičnog dioksida što djeluje na zaustavljanje štucanja. Papirnatu vrećicu stavite na usta te polanko udišite i izdišite u nju otprilike jednu minutu. Nakon svakog udisaja, potrebno je zadržati dah nekoliko sekundi.

6. Izrežite limun i grickajte ga

Citrusi i druga kisela hrana stimuliraju živac vagus. Za ovu metodu potrebno je sisati krišku limuna. Kiselina izaziva određene kontrakcije u ustima i jednjaku, što može pomoći u smirivanju štucavice. Ako vam je limun prekisel, možete probati popiti žlicu jabučnog octa ili grickati kisele krastavce.

Limunom protiv štucanja
Pexels

7. Isplazite jezik

Isplazite jezik i lagano dišite, što bi trebalo pomoći u zaustavljanju spazma ošita. Povlačenjem jezika stimulira se živac vagus. Slična jednostavna tehnika mogla bi također biti dobar trik za zaustavljanje štucanja. Potrebno je uhvatiti kraj jezika i nježno povući prema dolje čistom rukom. Ako je sve u redu, štucanje bi nakon povlačenja jezika trebalo prestati.

8. Sklupčan položaj

Povlačenjem koljena na prsa vrši se pritisak na dijafragmu, što može uzrokovati prestanak njenih kontrakcija odnosno štucanja. Potrebno je leći na leđa sa savijenim koljenima, a zatim spojiti prste na koljenima i povući ih prema prsima. Ovu poziciju treba držati do jedne minute, a zatim otpustiti. Nakon toga, štucanje bi se trebalo zaustaviti.

9. Masaža karotidne arterije

Karotidna arterija nalazi se na obje strane vrata. To je upravo onaj dio koji osjetimo kada provjeravamo puls dodirom na vrat. Legnite na leđa, okrenite glavu u lijevo te masirajte arteriju na desnoj strani vrata kružnim pokretima 5 do 10 sekundi, nakon čega bi štucanje trebalo biti zaustavljeno.

Karotidne arterije na vratu
Pexels

Kako zaustaviti štucanje kod djece?

  • Osigurajte mirnu okolinu: Bebe i djeca često štucaju tijekom hranjenja. Osigurajte da je atmosfera tijekom hranjenja mirna kako bi se smanjila napetost.
  • Pravilno ih hranite: Ako dojite, osigurajte pravilno prihvaćanje bradavice. Kod dohrane, pazite na veličinu cucluza kako bi se spriječilo prebrzo unošenje hrane.
  • Umirite ih nakon hranjenja: Nakon obroka, pomoću nježnog tapkanja po leđima umirite dijete. Ovo može pomoći u sprječavanju štucanja.