Ni deset mjeseci nakon ulaska u Schengen Slovenci nam vraćaju policiju na granicu. Božinović uvjerava da to nije ništa posebno

Jandroković to povezuje s europskim izborima, misli da to nije znak nepovjerenja Slovenije prema RH

FOTO: Pixsell

Slovenija pooštrava graničnu kontrolu s Hrvatskom zbog pojačanog priljeva ilegalnih migranata. Kontrolni punktovi bit će postavljeni kod željezničkog nadvožnjaka u mjestu Rigonce u blizini nekadašnjeg graničnog prijelaza Harmica, na punktu Trnovec kod Metlike, Obrežje kod Kalina, ali i na granici prema Italiji – u mjestima Rakitovec, Podgorje i Sočerga.

Iza nekadašnjeg graničnog prijelaza Bregana-Obrežje, najvećeg cestovnog prijelaza Hrvatske i Slovenije, policija je već organizirala nadzor granice. Predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković komentirao je ovu vijest navodeći kako se ne radi o suspenziji Schengena.

Uvjerava da to nije znak nepovjerenja

“Slovenski kolege će na nekim punktovima vršiti kontrole nad pojedinim vozilima za koje procijene da su sumnjiva. S obzirom da je povećan broj ljudi koji ilegalno ulaze u mnoge europske zemlje pa tako i u Hrvatsku, a iz Hrvatske u Sloveniju, ovo je nešto što smo mogli predvidjeti i morat ćemo zajednički tražiti rješenja kako zaustaviti ilegalne migracije”, kaže Jandroković.

Na pitanje radi li se o nepovjerenju Slovenije u Hrvatsku, Jandroković kaže kako ne bi takvo što rekao. “Odnosi između naših dviju zemalja su na vrlo visokoj razini, dosegli smo razinu kakvu nismo imali u posljednja dva desetljeća. Ovdje se radi očito i o pritisku lokalnog stanovništva, radi se o povećanom broju ulazaka ne samo u Sloveniju nego i u Hrvatsku, i mi s tim imamo problem. Ovdje se ne radi o nepovjerenju Hrvatskoj nego o fenomenu koji se događa”, dodao je.

Povezao je to i s europskim izborima

Predsjednik Sabora kazao je kako će hrvatska strana razgovarati sa slovenskim “kolegama i prijateljima” s kojima se vodi “vrlo otvoren dijalog”. “Ne skrivamo ništa jedni pred drugima, imamo zajednički problem koji moramo zajednički rješavati. Hrvatska ima preko šest tisuća policajaca na granicama, vidjet ćemo hoćemo li trebati još pojačati nadzor granice”, istaknuo je.

“Radi se o izvanrednim okolnostima. Vjerujem da su ove mjere privremene dok se ne zaustavi ovaj migrantski val, svaka zemlja želi zaštititi sebe i svoje građane. Bliže se europski izbori pa je to jedan od razloga zašto žele pokazati da drže stvari pod kontrolom”, zaključio je Jandroković.

Jandroković je naglasio da je proces zaustavljanja migracije dugotrajan, no da danas postoje veće kontrole u odnosu na migrantski pritisak 2015. godine. Taj pritisak se sada ponovno povećava te “nije isključeno” da će doći do te razine i da se ide s “drastičnim rješenjima”. “Europa mora braniti svoju opstojnost, mora braniti svoje vrijednosti. Isto tako mora socijalizirati ljude koji dolaze, oni ne mogu mijenjati Europu tako da ruše naše vrijednosti, nego ih moraju prihvaćati, ali za to nema brzog i jednoznačnog odgovora”, zaključio je Jandroković

I Božinović uvjerava da to nije ništa posebno

Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović smatra da se ne radi o uvođenju unutarnjih kontrola, već pojačanom nadzoru vozila unutar Slovenije. “Ova odluka ne znači uvođenje unutarnjih kontrola, ali jest pojačan nadzor i profilacija vozila unutar Slovenije zbog aktivnosti krijumčara”, kazao je za Večernji list.

“Nešto slično provodi Hrvatska kroz kompenzacijske mjere, koje su zamjena za granične prijelaze. U prvih osam mjeseci ove godine Hrvatska je na taj način spriječila 22.000 ulazaka migranata u Sloveniju”, dodao je.

Kompenzacijske mjere su nasumične provjere vozila na prometnicama. Razlika između kompenzacijskih mjera i uvođenja kontrola na granicama je i u tome što se provodi druga procedura – država koja namjerava uvesti kontrole na granicama obavijesti susjednu državu o tome. Mađarska je, primjerice, prije obavijestila Hrvatsku o tome. U slučaju Slovenije to se sada nije dogodilo. I u izjavi za Hinu Božinović je inzistirao da ovo nije ukidanje šengenskog prostora jer da se, unatoč kontrolama, prekogranični promet i dalje odvija po šengenskom režimu i bez zaustavljanja.

Hitna presica slovenskog ministra policije

Iako se uistinu ne radi o ukidanju Schengena, svakako se može reći da je slovenski potez korak do toga. Tamošnji mediji navode da je, prema podacima slovenske policije, od početka godine do kraja kolovoza registrirano je 36.137 ilegalnih prelazaka državne granice između dviju država. U istom razdoblju prošle godine utvrđen je 13.601 ilegalni ulazak. Slovenski ministar policije Boštjan Poklukar najavio je i izvanrednu press konferenciju na kojoj će iznijeti detalje novih mjera na granici i uz nju.

Zamjenik glavnog ravnatelja slovenske policije Robert Ferenc pojasnio je na hitnoj sjednici Odbora za unutarnje poslove, državnu upravu i lokalnu samoupravu slovenskog parlamenta da se nakon ulaska Hrvatske u schengenski prostor migracije više ne odvijaju preko zelene granice. Migranti sada koriste ceste i željeznički promet.

‘Schengen u Hrvatskoj očito ne funkcionira’

Zbog toga je policija pojačala nadzor i počela provoditi ophodnje u suradnji sa svim policijama država s kojima Slovenija graniči. Glavni ravnatelj tamošnje policije Senad Jušić pozvao je hrvatskog kolegu Nikolu Milinu da pojača zajedničke ophodnje na području Policijske postaje Brežice.

Istovremeno, iz pograničnih općina u Sloveniji upozoravaju da, prema njihovom mišljenju, schengenski sustav u Hrvatskoj očito ne funkcionira. Od mještana se čuju pozivi da se pojača policijski nadzor.